Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało „Ranking wykorzystania środków Unii Europejskiej przez samorządy 2014-2021”. W zestawieniu tym województwo świętokrzyskie plasuje się na wysokiej, piątej pozycji.
– Na tak znakomity wynik wpływ miał z pewnością fakt, że głównymi beneficjentami funduszy unijnych w naszym regionie są samorządy lokalne, które bardzo sprawnie realizowały projekty unijne. Nawet pandemia COVID-19 i wynikające z niej zawirowania na rynku inwestycji, nie wpłynęły w znaczący sposób na terminy realizacji i rozliczeń projektów. Świętokrzyskie wykorzystuje każdą dostępną w ramach RPOWŚ złotówkę, która pojawia się np. dzięki korzystnemu kursowi euro – Zarząd Województwa natychmiast reaguje na pojawienie się oszczędności i na bieżąco podejmuje uchwały o dofinansowaniu dodatkowych projektów, które dotychczas, z powodu braku środków, znajdowały się na liście rezerwowej – zaznacza Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Należy również podkreślić, że w regionie świętokrzyskim w ostatnich trzech latach nastąpiło znaczące przyśpieszenie procesu podpisywania umów oraz rozliczania projektów, czego efektem było przesunięcie regionu z ostatnich miejsc w rankingach kontraktacji na znacznie wyższą pozycję.
Wśród ważnych inwestycji, które otrzymały wsparcie z funduszy unijnych w województwie świętokrzyskim, znalazły się m.in. Centrum Naukowo–Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, projekty związane z dostępnością komunikacyjną, które służą stworzeniu sprawnej, dostępnej i komfortowej dla mieszkańców sieci komunikacji transportu publicznego, Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. Dzięki pieniądzom z UE mieszkańcy regionu mogli też skorzystać z bezpłatnych programów profilaktycznych, w tym związanych z chorobami serca i nowotworami, powstały setki nowych miejsc pracy, a dziesiątki tysięcy uczniów wzięło udział w dodatkowych zajęciach w szkołach.
– Nie jestem bardzo zaskoczona naszą pozycją w rankingu – komentuje wicemarszałek Renata Janik. – To efekt bardzo dużego wysiłku, jaki wykazali w ostatnich latach zarówno autorzy projektów, jak i zespoły pracowników obsługujących program. Od początku swojej pracy jako wicemarszałka, nadzorującego wdrażanie społecznej części Regionalnego Programu Operacyjnego, zachęcałam wszystkich do zwiększonej aktywności, do odważniejszego korzystania z możliwości, jakie daje unijne wsparcie. Ranking „Wspólnoty” jest potwierdzeniem, że nasza praca rzeczywiście przyniosła rezultaty.