Ma czerwoną czapkę, jest staruszkiem i pomagają mu elfy. To najczęściej pojawiający się opis Świętego Mikołaja, jaki pojawił się w wypowiedziach dzieci z zerówki i przedszkola przy Szkole Podstawowej w Bałtowie. Jedne marzyły o zdrowiu dla rodziców, inne o nowych zabawkach. Jedno jest pewne, wszystkie marzenia były szczere. Posłuchajcie sami.
Okazuje się, że na ślady Świętego Mikołaja można trafić także w Górach Świętokrzyskich i powiecie ostrowieckim.
– Z inicjatywy przewodnika świętokrzyskiego pana Roberta Kulaka, dziś już nieżyjącego, został wyznaczony szlak Świętego Mikołaja, który łączy miejsca związane z kultem Świętego Mikołaja. Nie tylko na ziemi świętokrzyskiej, ale także w całej Polsce, a nawet poza jej granicami, jak chociażby miejscowość Mira. Oprócz szlaku została ustanowiona także odznaka turystyczna Świętego Mikołaja w trzech barwach i każdy, kto odwiedzi miejsca związane ze Świętym Mikołajem, zbiera punkty, w zamian za które może tę odznakę otrzymać – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.
Dodaje, że na szlaku, który łączy miejsca kultu Świętego Mikołaja znalazły się także miejscowości związane z województwem świętokrzyskim, jak chociażby kościół Świętego Mikołaja w Szewnie, czy kościół w Baćkowicach (powiat opatowski), czy kościół w Zemborzynie.
– Jest również przełęcz Świętego Mikołaja, która znajduje się w Górach Świętokrzyskich, gdzie do dzisiejszego dnia stoi kapliczka postawiona ku czci Świętego Mikołaja. Było to związane z tym, że było to miejsce niebezpieczne. Żeby podróżni poczuli się bezpieczniej, właśnie w tym miejscu postawiono kapliczkę – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Podkreśle, że Święty Mikołaj jest patronem daru człowieka dla człowieka. Jest też patronem czczonym od najdawniejszych czasów. Był bardzo popularny w średniowieczu.
– Do dziś jest bardzo popularny. W pewnym sensie jest to także święty uznawany przez kościół protestancki. Jakimś dziwnym trafem Święty Mikołaj jest też obecny w tej kulturze. Gdy myślimy o Świętym Mikołaju widzimy ten wizerunek, który został stworzony dla reklamy pewnego koncernu, jednak ten, którego znamy z „Żywotów Świętych” był duchownym wschodnim. Wyglądał jak osoby duchowne ze Wschodu – podsumowuje prezes centrum.
O tym, że obraz Świętego Mikołaja został niestety wykrzywiony przez współczesne ideologie mówi ksiądz Robert Utnik, wikariusz w parafii Świętego Władysława w Kunowie.
– Święty Mikołaj jest symbolem miłości braterskiej, miłości do bliźniego. Szczególnie w naszych czasach. W tym trudnym czasie pandemii potrzeba, aby spojrzeć na człowieka z miłością i podzielić się, może nie materialnie, bo może ktoś tego nie potrzebuje, ale zwykły gest uśmiechu, podania ręki, pytanie: „co u Ciebie? Jak Ci pomóc?” – to jest właśnie symbol miłości i braterstwa, a także Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który nie tylko rozdawał prezenty, ale niósł także przesłanie pokoju i miłości u tego chyba tego oczekujemy wszyscy – tłumaczy ksiądz.
Przypomina, że czas Adwentu, który aktualnie przeżywają ludzie wierzący, to czas oczekiwania. Dzieli się na dwie części. Ta pierwsza dotyczy bezpośredniego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, druga – na przyjście Chrystusa w godzinie ostatecznej, na końcu czasów.
– Dlatego Adwent prowadzi nas do tych dwóch tajemnic. To dobre przeżycie Adwentu pokazuje nam, że całe życie jest najważniejsze, że w życiu najważniejsza jest miłość, która rodzi się i przychodzi. Bez miłości wszystko umiera i usycha,a wyrazem miłości jest Dziecię jezus, które urodzi się w Betlejem. Do tego właśnie przygotowuje nas Adwent, abyśmy tę miłość wszyscy przyjęli i tej miłości wszystkim życzymy – podsumowuje.
Zapewnia, że także czeka na wizytę Świętego Mikołaja.
– Pierwsze życzenie to, aby ta pandemia jak najszybciej ustała, abyśmy mogli z powrotem powrócić do normalnej rzeczywistości. To jest najważniejsze dla nas wszystkich i o to się modlimy. Prośmy Świętego Mikołaja, aby nam zwrócił to, co nam pandemia zabrała – mówi ksiądz Robert Utnik.
W niezwykłą siłę Świętego Mikołaja wierzy także Monika Bryła-Mazurkiewicz.
– Kiedy mam jakikolwiek problem do rozwiązania, to zawsze zamawiam Msze Święte w kościele Świętego Mikołaja w Szewnie i proszę o jego wstawiennictwo i łaski, których potrzebują w życiu, aby rozwiązać problemy życiowe i Święty Mikołaj pomaga – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info