Znajdź nas na

FAKTY

Święty Mikołaj oczami najmłodszych! O tym jak wygląda opowiedziały nam dzieci z bałtowskiego przedszkola! [FOTO, AUDIO]

Ten z telewizyjnych reklam różni się nieco wyglądem od swojego pierwowzoru, o którego losach możemy dowiedzieć się z „Żywotów Świętych”. Święty Mikołaj, bo o nim mowa będzie miał dziś pracowitą noc. Większość dzieci na świecie (nie we wszystkich bowiem krajach to Święty Mikołaj dostarcza prezenty) czekać będzie na wymarzone upominki, o których w listach poinformowała świętego z Miry. Okazuje się, że na ślady Świętego Mikołaja napotkać można także w Górach Świętokrzyskich. O tym jak wygląda, w jaki sposób się przemieszcza i jakie prezenty przywiezie w tym roku opowiedziały nam dzieci z przedszkola i zerówki przy Publicznej Szkole Podstawowej w Bałtowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ma czerwoną czapkę, jest staruszkiem i pomagają mu elfy. To najczęściej pojawiający się opis Świętego Mikołaja, jaki pojawił się w wypowiedziach dzieci z zerówki i przedszkola przy Szkole Podstawowej w Bałtowie. Jedne marzyły o zdrowiu dla rodziców, inne o nowych zabawkach. Jedno jest pewne, wszystkie marzenia były szczere. Posłuchajcie sami. 

Święty Mikołaj oczami przedszkolaków z Bałtowa

Okazuje się, że na ślady Świętego Mikołaja można trafić także w Górach Świętokrzyskich i powiecie ostrowieckim. 

– Z inicjatywy przewodnika świętokrzyskiego pana Roberta Kulaka, dziś już nieżyjącego,  został wyznaczony szlak Świętego Mikołaja, który łączy miejsca związane z kultem Świętego Mikołaja.  Nie tylko na ziemi świętokrzyskiej, ale także w całej Polsce, a nawet poza jej granicami, jak chociażby miejscowość Mira. Oprócz szlaku została ustanowiona także odznaka turystyczna Świętego Mikołaja w trzech barwach i każdy, kto odwiedzi miejsca związane ze Świętym Mikołajem, zbiera punkty, w zamian za które może tę odznakę otrzymać – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. 

Na jakie prezenty czekają najmłodsi mieszkańcy Bałtowa?

Dodaje, że na szlaku, który łączy miejsca kultu Świętego Mikołaja znalazły się także miejscowości związane z województwem świętokrzyskim, jak chociażby kościół Świętego Mikołaja w Szewnie, czy kościół w Baćkowicach (powiat opatowski),  czy kościół w Zemborzynie.  

– Jest również przełęcz Świętego Mikołaja, która znajduje się w Górach Świętokrzyskich, gdzie do dzisiejszego dnia stoi kapliczka postawiona ku czci Świętego Mikołaja. Było to związane z tym, że było to miejsce niebezpieczne.  Żeby podróżni poczuli się  bezpieczniej, właśnie w tym miejscu postawiono kapliczkę – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Podkreśle, że Święty Mikołaj jest patronem daru człowieka dla człowieka. Jest też patronem czczonym od najdawniejszych czasów. Był bardzo popularny w średniowieczu. 

O Świętym Mikołaju opowiada Monika Bryła-Mazurkiewicz

– Do dziś jest bardzo popularny. W pewnym sensie jest to także święty uznawany przez kościół protestancki. Jakimś dziwnym trafem Święty Mikołaj jest też obecny w tej kulturze. Gdy myślimy o Świętym Mikołaju widzimy  ten wizerunek, który został stworzony dla reklamy pewnego koncernu, jednak ten, którego znamy z „Żywotów Świętych” był duchownym wschodnim. Wyglądał jak osoby duchowne ze Wschodu – podsumowuje prezes centrum.

O tym, że obraz Świętego Mikołaja został niestety wykrzywiony przez współczesne ideologie mówi ksiądz Robert Utnik, wikariusz w parafii Świętego Władysława w Kunowie.  

Przedszkolaki z Bałtowa wiedzą wszystko o Świętym Mikołaju
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Święty Mikołaj jest symbolem miłości braterskiej, miłości do bliźniego. Szczególnie w naszych czasach.  W tym trudnym czasie pandemii potrzeba, aby spojrzeć na człowieka z miłością i podzielić się, może nie materialnie, bo może ktoś tego nie potrzebuje, ale zwykły gest uśmiechu, podania ręki, pytanie: „co u Ciebie? Jak Ci pomóc?” – to jest właśnie symbol miłości i braterstwa, a także Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który nie tylko rozdawał prezenty, ale niósł także przesłanie pokoju i miłości u tego  chyba tego oczekujemy wszyscy – tłumaczy ksiądz. 

O tym, że czas Adwentu to czas oczekiwania, opowiada ksiądz Robert Utnik z parafii Św. Władysława w Kunowie

Przypomina, że czas Adwentu, który aktualnie przeżywają ludzie wierzący, to czas oczekiwania. Dzieli się na dwie części. Ta pierwsza dotyczy bezpośredniego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, druga – na przyjście Chrystusa w godzinie ostatecznej, na końcu czasów. 

– Dlatego Adwent prowadzi nas do tych dwóch tajemnic. To dobre przeżycie Adwentu pokazuje nam, że całe życie jest najważniejsze, że w życiu najważniejsza jest miłość, która rodzi się i przychodzi. Bez miłości wszystko umiera i usycha,a wyrazem miłości jest Dziecię jezus, które urodzi się w Betlejem. Do tego właśnie przygotowuje nas Adwent, abyśmy tę miłość wszyscy przyjęli i tej miłości wszystkim życzymy – podsumowuje.

Zapewnia, że także czeka na wizytę Świętego Mikołaja. 

Na Świętego Mikołaja czeka także ksiądz Robert Utnik z parafii w Kunowie

– Pierwsze życzenie to, aby ta pandemia jak najszybciej ustała, abyśmy mogli z powrotem powrócić do normalnej rzeczywistości. To jest najważniejsze dla nas wszystkich i o to się modlimy. Prośmy Świętego Mikołaja, aby nam zwrócił to, co nam pandemia zabrała – mówi ksiądz Robert Utnik.

W niezwykłą  siłę Świętego Mikołaja wierzy także Monika Bryła-Mazurkiewicz.

– Kiedy mam jakikolwiek problem do rozwiązania, to zawsze zamawiam Msze Święte w kościele Świętego Mikołaja w Szewnie i proszę o jego wstawiennictwo i łaski, których potrzebują w życiu, aby rozwiązać problemy życiowe i  Święty Mikołaj pomaga – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-7
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-7

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-6
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-6

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-5
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-5

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-4
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-4

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-3
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-3

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-2
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-2

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-1
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-1

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-15
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-15

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-14
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-14

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-13
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-13

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-12
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-12

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-11
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-11

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-10
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-10

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-9
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-9

NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-8
NaOSTROinfo Dzieci Baltów Mikołaj-8

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this