Znajdź nas na

PO GODZINACH

Sylwia Ziółkowska: Przede wszystkim działamy na rzecz naszych mieszkańców! KGW Piaskowe Babki mają mnóstwo planów na przyszłość!

Są w różnym wieku, jednak łączą je pomysły na rozwój wsi, a także aktywizację mieszkańców i uśmiechy na twarzach. Każda z nich zajmuje się w życiu czymś innym, jednak w Kole Gospodyń Wiejskich wzajemnie się uzupełniają. Mowa o Piaskowych Babkach, które powstały całkiem niedawno, bo w lutym 2020 roku. Zgodnie twierdzą, że Piaski Brzóstowskie potrzebowały takiej inicjatywy. – Przede wszystkim działamy na rzecz naszych mieszkańców. Organizowaliśmy różne zbiórki, ile możemy – tyle pomagamy – mówi Sylwia Ziółkowska, przewodnicząca KGW Piaskowe Babki w Piaskach Brzóstowskich

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koło ma zaledwie kilka miesięcy stażu, a swoją działalność zainaugurowało w czasach trudnych dla wszystkich Stowarzyszeń, dobie epidemii koronawirusa. Jednak dla chcącego nie ma nic trudnego, a przeciwności nie podcięły skrzydeł Piaskowym Babkom, wręcz przeciwnie – zmotywowały je do działania. 

– Zaczęło się od tego, że z jedną koleżanką siedziałyśmy przy kawie i wtedy padł pomysł, aby założyć koło. W miejscowościach wokół Piasków Brzóstowskich w gminie Ćmielów są liczne koła, więc stwierdziłyśmy, my też możemy spróbować – wspomina Sylwia Ziółkowska, przewodnicząca KGW Piaskowe Babki w Piaskach Brzóstowskich.  

O tym, że potrzeba takiego stowarzyszenia była ogromna, pokazują statystyki. Aktualnie koło liczy 34 osoby, w tym czterech mężczyzn.  

Sylwia Ziółkowska. przewodnicząca KGW Piaskowe Babki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na ich pomoc zawsze możemy liczyć. Przy dźwiganiu, przestawianiu, czy noszeniu ciężkich rzeczy służą nam pomocą. Męska ręka jest zawsze potrzebna – dodaje Sylwia Ziółkowska.   

Z tego, co udało się ustalić członkiniom Piaskowych Babek, w Piaskach Brzóstowskich nigdy takiego koła nie było.  Koło już na stałe zapisało się zatem na kartach historii tej malowniczej miejscowości w gminie Ćmielów.

– Przede wszystkim działamy na rzecz naszych mieszkańców. Organizowaliśmy różne zbiórki, ile możemy, tyle  pomagamy i będziemy pomagać. Będziemy organizować zarówno dla dzieci, jak i dla pozostałych mieszkańców różne atrakcje – zapewnia Sylwia Ziółkowska. 

Pomimo, że działają od niedawna udało się im zorganizować m.in.  Dzień Kobiet. Piaskowe Babki idą także z duchem czasu, ze względu na epidemię koronawirusa udało się im  Kiermasz Wielkanocny przenieść do świata wirtualnego. Sprzedawały tam  wielkanocne ozdoby i rękodzieło. Przyłączyły się do rozpowszechnienia akcji charytatywnej dla małego Igorka, przygotowały także paczki dla dzieci z Piasków Brzóstowskich, z okazji ich święta, przypadającego 1 czerwca. 

– Koło Gospodyń Wiejskich to dla mnie spotkania z fantastycznymi kobietkami o różnorodnych pomysłach i zainteresowaniach. Możemy posiedzieć, porozmawiać, wymienić się poglądami. Rodzi się mnóstwo nowych pomysłów, każda z nas ma coś do powiedzenia, ma swoje zdanie – dodaje przewodnicząca KGW Piaskowe Babki. 

Ewelina Cieślikowska
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że członkinie KGW z Piasków Brzóstowskich są nowoczesnymi kobietami przypomina Ewelina Cieślikowska. 

– Mnie napędza chęć do dalszego działania. Dzieje się coś nowego, na nudę nie narzekamy. Jesteśmy nowo zawiązanym kołem, które powstało w lutym 2020 roku, więc wciąż się poznajemy i docieramy. Później przyszła pandemia koronawirusa, troszeczkę nam przeszkodziła, ale pierwszą inicjatywą, którą podjęłyśmy, było wspólne zorganizowanie Dnia Kobiet. To było takie nasze  integracyjne spotkanie. Oganziowałyśmy też paczki dla dzieci z naszej miejscowości z okazji Dnia Dziecka, zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Igorka z Krzczonowic. To były ubrania, chemia, a także słodkie oponki, które przekazałyśmy na licytację. Wzięłyśmy udział w #GaszynChellenge dla malutkiej Zosi. Bardzo chętnie włączamy się aktywnie w różnego rodzaju inicjatywy – podkreśla Ewelina Cieślikowska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zenona Kral dodaje, że lubi żyć aktywnie i nie zostawać w tyle. 

– Wiele się od swoich młodszych koleżanek uczę, myślę, że one ode mnie także. Lubię gotować, lubię piec. Będę im przekazywać całą swoją wiedzę, to co potrafię i pamiętam – wyjaśnia.

Dla Marty Bień, KGW Piaskowe Babki to szansa na wspólne działanie dla dobra mieszkańców, a także przekazywanie tradycji młodszym pokoleniom.  

– Mam nadzieję, że pokażemy wszystkim, że potrafimy zaktywizować i młodszych, i starszych, a życie na wsi wcale nie jest nudne. Brakowało takiej inicjatywy, nawet takiego zwykłego wyjścia z domu. Nareszcie możemy się spotkać  – podkreśla. 

Także Stanisława Lisowska bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach Koła.

– Jest miło poznać panie, które przybyły na nasze Piaski mieszkać. Bardzo dużo osób się niestety nie zna.  Miło spotkać się,  porozmawiać, zintegrować – wyjaśnia. Dodaje, że zanim powstało koło wielu jego członków mijało się na ulicy, czy w sklepie nie wiedząc o sobie zbyt wiele. Teraz się to zmieniło. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Anna Szafrańska zanim wstąpiła do Koła walczyła z myślami.

– Musiałam to trochę przemyśleć, bo myślałam, że uczestniczenie w życiu tego typu organizacji wymaga dużo wolnego czasu. Mam dwójkę dzieci w domu i bałam się, że nie będę mogła tego pogodzić. Jednak dziewczyny mnie namówiły, między innymi moja mama. Zapisałam się, nie żałuję. Można  miło spędzić czas, wyrwać się z domu – mówi Anna Szafrańska.

Także Paulina Murza zapisała się do Koła dzięki swojej mamie, która świetnie piecze placki.  

– Chyba trochę idąc w jej ślady chciałam się wykazać  niekoniecznie w pieczeniu placków, ale w sprzedaży lokalnych produktów – wyjaśnia.

W planach Piaskowe Babki mają organizację święta dla mieszkańców Piasków Brzóstowskich – Święta Piaskowej Babki. Jak zgodnie podkreślają, chcą tknąć życie w ich społeczność i miejscowość ponieważ nie dzieje się zbyt wiele, a mieszkańcy zasługują na wspólną integrację. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Święto Piaskowej Babki to będzie  święto zainicjowane przez nasze koło i mam nadzieję, że wpisze się już na stałe do kalendarza imprez w naszej miejscowości. Na pewno odbędą się konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, będzie pyszny poczęstunek, a finał – podsumowuje Sylwia Ziółkowska. 

Finał tego wydarzenia na razie pozostaje tajemnicą, ale jak zapewniają Piaskowe Babki będzie to prawdziwa piaskowa bomba i zaskoczenie dla wszystkich.

Zachęcają wszystkich chętnych do zapisania się do Koła Gospodyń Wiejskich. Można także znaleźć ich na facebooku –   Kgw Piaskowe Babki.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this