Znajdź nas na

PO GODZINACH

Sylwia Ziółkowska: Przede wszystkim działamy na rzecz naszych mieszkańców! KGW Piaskowe Babki mają mnóstwo planów na przyszłość!

Są w różnym wieku, jednak łączą je pomysły na rozwój wsi, a także aktywizację mieszkańców i uśmiechy na twarzach. Każda z nich zajmuje się w życiu czymś innym, jednak w Kole Gospodyń Wiejskich wzajemnie się uzupełniają. Mowa o Piaskowych Babkach, które powstały całkiem niedawno, bo w lutym 2020 roku. Zgodnie twierdzą, że Piaski Brzóstowskie potrzebowały takiej inicjatywy. – Przede wszystkim działamy na rzecz naszych mieszkańców. Organizowaliśmy różne zbiórki, ile możemy – tyle pomagamy – mówi Sylwia Ziółkowska, przewodnicząca KGW Piaskowe Babki w Piaskach Brzóstowskich

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koło ma zaledwie kilka miesięcy stażu, a swoją działalność zainaugurowało w czasach trudnych dla wszystkich Stowarzyszeń, dobie epidemii koronawirusa. Jednak dla chcącego nie ma nic trudnego, a przeciwności nie podcięły skrzydeł Piaskowym Babkom, wręcz przeciwnie – zmotywowały je do działania. 

– Zaczęło się od tego, że z jedną koleżanką siedziałyśmy przy kawie i wtedy padł pomysł, aby założyć koło. W miejscowościach wokół Piasków Brzóstowskich w gminie Ćmielów są liczne koła, więc stwierdziłyśmy, my też możemy spróbować – wspomina Sylwia Ziółkowska, przewodnicząca KGW Piaskowe Babki w Piaskach Brzóstowskich.  

O tym, że potrzeba takiego stowarzyszenia była ogromna, pokazują statystyki. Aktualnie koło liczy 34 osoby, w tym czterech mężczyzn.  

Sylwia Ziółkowska. przewodnicząca KGW Piaskowe Babki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na ich pomoc zawsze możemy liczyć. Przy dźwiganiu, przestawianiu, czy noszeniu ciężkich rzeczy służą nam pomocą. Męska ręka jest zawsze potrzebna – dodaje Sylwia Ziółkowska.   

Z tego, co udało się ustalić członkiniom Piaskowych Babek, w Piaskach Brzóstowskich nigdy takiego koła nie było.  Koło już na stałe zapisało się zatem na kartach historii tej malowniczej miejscowości w gminie Ćmielów.

– Przede wszystkim działamy na rzecz naszych mieszkańców. Organizowaliśmy różne zbiórki, ile możemy, tyle  pomagamy i będziemy pomagać. Będziemy organizować zarówno dla dzieci, jak i dla pozostałych mieszkańców różne atrakcje – zapewnia Sylwia Ziółkowska. 

Pomimo, że działają od niedawna udało się im zorganizować m.in.  Dzień Kobiet. Piaskowe Babki idą także z duchem czasu, ze względu na epidemię koronawirusa udało się im  Kiermasz Wielkanocny przenieść do świata wirtualnego. Sprzedawały tam  wielkanocne ozdoby i rękodzieło. Przyłączyły się do rozpowszechnienia akcji charytatywnej dla małego Igorka, przygotowały także paczki dla dzieci z Piasków Brzóstowskich, z okazji ich święta, przypadającego 1 czerwca. 

– Koło Gospodyń Wiejskich to dla mnie spotkania z fantastycznymi kobietkami o różnorodnych pomysłach i zainteresowaniach. Możemy posiedzieć, porozmawiać, wymienić się poglądami. Rodzi się mnóstwo nowych pomysłów, każda z nas ma coś do powiedzenia, ma swoje zdanie – dodaje przewodnicząca KGW Piaskowe Babki. 

Ewelina Cieślikowska
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że członkinie KGW z Piasków Brzóstowskich są nowoczesnymi kobietami przypomina Ewelina Cieślikowska. 

– Mnie napędza chęć do dalszego działania. Dzieje się coś nowego, na nudę nie narzekamy. Jesteśmy nowo zawiązanym kołem, które powstało w lutym 2020 roku, więc wciąż się poznajemy i docieramy. Później przyszła pandemia koronawirusa, troszeczkę nam przeszkodziła, ale pierwszą inicjatywą, którą podjęłyśmy, było wspólne zorganizowanie Dnia Kobiet. To było takie nasze  integracyjne spotkanie. Oganziowałyśmy też paczki dla dzieci z naszej miejscowości z okazji Dnia Dziecka, zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Igorka z Krzczonowic. To były ubrania, chemia, a także słodkie oponki, które przekazałyśmy na licytację. Wzięłyśmy udział w #GaszynChellenge dla malutkiej Zosi. Bardzo chętnie włączamy się aktywnie w różnego rodzaju inicjatywy – podkreśla Ewelina Cieślikowska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zenona Kral dodaje, że lubi żyć aktywnie i nie zostawać w tyle. 

– Wiele się od swoich młodszych koleżanek uczę, myślę, że one ode mnie także. Lubię gotować, lubię piec. Będę im przekazywać całą swoją wiedzę, to co potrafię i pamiętam – wyjaśnia.

Dla Marty Bień, KGW Piaskowe Babki to szansa na wspólne działanie dla dobra mieszkańców, a także przekazywanie tradycji młodszym pokoleniom.  

– Mam nadzieję, że pokażemy wszystkim, że potrafimy zaktywizować i młodszych, i starszych, a życie na wsi wcale nie jest nudne. Brakowało takiej inicjatywy, nawet takiego zwykłego wyjścia z domu. Nareszcie możemy się spotkać  – podkreśla. 

Także Stanisława Lisowska bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach Koła.

– Jest miło poznać panie, które przybyły na nasze Piaski mieszkać. Bardzo dużo osób się niestety nie zna.  Miło spotkać się,  porozmawiać, zintegrować – wyjaśnia. Dodaje, że zanim powstało koło wielu jego członków mijało się na ulicy, czy w sklepie nie wiedząc o sobie zbyt wiele. Teraz się to zmieniło. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Anna Szafrańska zanim wstąpiła do Koła walczyła z myślami.

– Musiałam to trochę przemyśleć, bo myślałam, że uczestniczenie w życiu tego typu organizacji wymaga dużo wolnego czasu. Mam dwójkę dzieci w domu i bałam się, że nie będę mogła tego pogodzić. Jednak dziewczyny mnie namówiły, między innymi moja mama. Zapisałam się, nie żałuję. Można  miło spędzić czas, wyrwać się z domu – mówi Anna Szafrańska.

Także Paulina Murza zapisała się do Koła dzięki swojej mamie, która świetnie piecze placki.  

– Chyba trochę idąc w jej ślady chciałam się wykazać  niekoniecznie w pieczeniu placków, ale w sprzedaży lokalnych produktów – wyjaśnia.

W planach Piaskowe Babki mają organizację święta dla mieszkańców Piasków Brzóstowskich – Święta Piaskowej Babki. Jak zgodnie podkreślają, chcą tknąć życie w ich społeczność i miejscowość ponieważ nie dzieje się zbyt wiele, a mieszkańcy zasługują na wspólną integrację. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Święto Piaskowej Babki to będzie  święto zainicjowane przez nasze koło i mam nadzieję, że wpisze się już na stałe do kalendarza imprez w naszej miejscowości. Na pewno odbędą się konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, będzie pyszny poczęstunek, a finał – podsumowuje Sylwia Ziółkowska. 

Finał tego wydarzenia na razie pozostaje tajemnicą, ale jak zapewniają Piaskowe Babki będzie to prawdziwa piaskowa bomba i zaskoczenie dla wszystkich.

Zachęcają wszystkich chętnych do zapisania się do Koła Gospodyń Wiejskich. Można także znaleźć ich na facebooku –   Kgw Piaskowe Babki.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this