Znajdź nas na

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

– Dowiedzieliśmy się w sobotę, że od dziś (poniedziałek, 18 stycznia) w tym tygodniu nie możemy realizować szczepień grupy 0, jak również innych osób przeznaczonych do szczepień pierwszą dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi – poinformował Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. W ubiegłym tygodniu producent szczepionek, koncern Pfizer, poinformował, że zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy. Koncern zamierza zwiększyć moce produkcyjne.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W tym tygodniu nie odbędą się zaplanowane szczepienia przeciwko koronawirusowi dla grupy 0.

– Nastąpiła przerwa w dystrybucji szczepionki z firmy produkującej z Belgii. W związku z czym cały  harmonogram szczepień ustalony na ten tydzień, a było to 540 osób umówionych do zaszczepienia do czwartku, niestety ulegnie przesunięciu co najmniej o tydzień – wyjaśnia Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. 

Dodał, że jeśli chodzi o szczepienia drugą dawką, które  będą realizowane od 25 stycznia póki co nie są zagrożone. Wyjaśnia, że szczepienie powinno być realizowane w przyszłym tygodniu. 

– My liczymy, że to  opóźnienie będzie wynosiło właśnie około tygodnia i że w przyszłym tygodniu ruszymy z powrotem,  z tym, że wtedy cały oczywiście program szczepień przesunie się o tydzień – tłumaczy Adam Karolik. 

Zapewnia, że do czwartku ubiegłego tygodnia udało się zaszczepić  360 osób – pracowników z grupy 0 z ostrowieckiego szpitala. Wszystkie dawki zostały podane, żadna nie została zmarnowana. Szczepienie przebiegało płynnie. 

– My nawet planowaliśmy od tego tygodnia uruchomić  szczepienie przez wszystkie dni w tygodniu, bo  pierwsze informacje były bardzo pozytywne. Sugerowano nam, że będzie można pobierać szczepionki również w czwartek. To dałoby  możliwość szczepienia 7 dni w tygodniu ponieważ szczepionka  jest ważna 120 godzin i tylko dostarczanie dwa razy w tygodniu szczepionki gwarantuje ciągłość szczepienia przez 7 dni w tygodniu – mówi Adam Karolik. 

Dodaje, że pojawiły się pewne drobne powikłania w grupie 360 zaszczepionych osób, ale podkreśla, że ogólnie należy uznać, że szczepienia przebiegały bez zakłóceń. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this