Znajdź nas na

FAKTY

Szkoła w Okole będzie obchodzić 100-lecie istnienia! Szuka sponsorów, aby wydać monografię!

To jedna z najstarszych tego typu szkół w powiecie ostrowieckim i najstarsza placówka w gminie Bałtów. Mowa o Publicznej Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole, która już wkrótce świętować będzie 100-lecie istnienia. Okrągły jubileusz to okazja do wydania monografii placówki. Jednak, aby mogła powstać, potrzebni są sponsorzy. – Nasz budżet jest niewielki, a to inwestycja historyczna dla pokoleń – apeluje Rada Rodziców PSP w Okole.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w PSP w Okole. 2021 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pierwszy szkolny dzwonek  w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole zabrzmiał we wrześniu 1924 roku. Wtedy to powstała dwuklasowa Szkoła Powszechna. Mieściła się w prywatnym domu Bolesława Skwarka. W szkole uczyła nauczycielka – Emilia Ćwiklińska. Zajęcia z klasą I trwały w godzinach 12.00-15.00, a w klasie II
w godzinach 8.00-12.00. Zgodnie z ówczesnym prawem, szkoła o jednym nauczycielu i jednej izbie szkolnej mogła mieć najwyżej 60 dzieci, dwuklasowa do 100 dzieci. 

W 1925 roku w Szkole w Okole były już cztery klasy. Mieściła się ona w dwóch budynkach, a uczył w niej Szymon Świech, który pełnił również funkcję kierownika. W 1927 roku Okół otrzymał pozwolenie na budowę szkoły. Według wytycznych Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego koszty zakładania i utrzymania szkoły ponosiły państwo i gmina. Mimo tego społeczeństwo Okołu złożyło 2000 zł. w gotówce  na budowę szkoły, a także zobowiązało się do wykonania pewnej ilości pracy. Ludność wykonała szereg prac bezpłatnie. Mieszkańcy kopali doły pod fundamenty, zwozili cegłę od księcia Druckiego- Lubeckiego z Gliny. Wszystkie piece kaflowe w szkole wybudował w czynie społecznym Jan Budzeń, mieszkaniec Bałtowa, mistrz murarski, który nadzorował wszystkie prace budowlane w dobrach księcia Ksawerego Druckiego-Lubeckiego.

Plac, na którym miała stanąć szkoła, dali nieodpłatnie gospodarze. Budowę ukończono w ciągu dwóch lat. Dłużej trwało wykończenie budynku. Najpierw oddano do użytku trzy sale lekcyjne na dolnym korytarzu. Uczyło się w nich siedem klas. Z powodu warunków lokalowych klasy były łączone. W roku 1936 podczas ogromnego pożaru wsi w szkole spaliły się okna. Ogromnym wysiłkiem woli, budowę szkoły ukończono w 1937 roku. Jej kierownikiem był wówczas Roch Chmielnicki.

1 września 1939 roku wybuchła wojna. Już w pierwszych jej dniach wojska  hitlerowskie zajęły budynek szkoły na kwaterę. Program nauczania był mocno okrojony, a podręczniki szkolne zostały zniszczone. Lekcje w szkole do 1941 roku były kilkakrotnie przerywane, aż w końcu szkołę zamknięto. Po otrzymaniu zezwolenia od władz okupacyjnych dzieci uczyły się w trzech budynkach prywatnych. W tym czasie Niemcy dobudowali przy szkole dużą kuchnię, pralnię, szopę na węgiel, stajnie i garaże.

Źródło: FP PSP w Okole

W 1942 roku okupanci opuścili budynek szkolny zostawiwszy w nim swoje wyposażenie. Dzieci nadal uczyły się w wynajętych lokalach. W 1943 roku zginął z rąk nieznanych sprawców kierownik szkoły Roch Chmielnicki.

Po wojnie w szkole trzeba było wszystko kompletować. Największym problemem był jednak brak nauczyciela. Ówczesne władze oświatowe skierowały do Okołu Aleksandra Kwiatkowskiego. Objął On funkcję kierownika szkoły 26 lutego 1945 roku. Do okolskiej szkoły uczęszczały wówczas dzieci z Okołu, Michałowa, Czekarzewic, Pętkowic i Wólki Pętkowskiej. Klasy były przepełnione, w ławkach brakowało miejsc. Przez cały rok w szkole uczył tylko Aleksander Kwiatkowski. Za swą pracę nie pobierał wynagrodzenia.

Sytuacja uległa zmianie z dniem 1 września 1946 roku. Do pomocy kierownikowi szkoły przybyło pięciu nowych nauczycieli. W szkole powstał zalążek biblioteki, którą zorganizowała Maria Kwiatkowska, żona kierownika. Dzieci przyniosły około 500 książek. Zaczęto też remont budynku. 1 września 1949 roku funkcję kierownika szkoły przejął pan Stefan Kalinowski. Obwód szkolny od zakończenia wojny znacznie się zmniejszył, ale nadal chodziły tu dzieci z Wólki Pętkowskiej i Czekarzewic. W latach pięćdziesiątych w szkole działało prężnie harcerstwo pod kierunkiem Adolfy Bąk –  późniejszej kierowniczki placówki.

1 września 1955 roku na stanowisko kierownika został powołany Eugeniusz Giermasiński, który pełnił funkcję do 1961 roku. W tym samym roku szkoła została zradiofonizowana. W roku 1959 rozpoczęto budowę ogrodzenia i boiska szkolnego, którą dokończono rok później. W  1961 roku kierownikiem szkoły został Jan Czaja. 4 listopada tego roku powstała w Okole Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Dwa lata później w roku szkolnym 1962/63 zgodnie z reformą oświaty wszedł w życie program szkoły ośmioletniej. 1 marca 1962 roku otworzono przedszkole, w którym uczyły nauczycielki ze szkoły:  Adolfa Łata i Zofia Cholewa.

Źródło: FP PSP w Okole

22 czerwca 1968 roku szkoła otrzymała pomieszczenie na bibliotekę.

Historia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole jest imponująca. W tym roku szkolnym placówka obchodzić będzie 100-lecie istnienia. Jest jedną z najstarszych szkół w powiecie ostrowieckim i najstarszą w gminie Bałtów. 

– Zbieramy historyczne zdjęcia, a także ciekawostki  i wspomnienia, które chcielibyśmy wykorzystać do stworzenia  pamiątkowej monografii – wyjaśniają rodzice z rady Rodziców, którzy napisali do naszej redakcji. Materiały przesyłać można na adresy:  rrokol82@gmail.com lub  psp_okol@gminabaltow.pl lub przynosić bezpośrednio do placówki w Okole. 

– Bardzo prosimy o nagłośnienie tej informacji, ponieważ wierzymy i mamy nadzieję, że wśród Państwa czytelników są absolwenci, nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły.  I tutaj potrzebujemy pomocy w postaci sponsorów, jesteśmy malutką szkoła Uczy się u nas  zaledwie 60 uczniów i sami niestety sobie nie poradzimy, Nasz budżet jest niewielki, a to inwestycja historyczna dla pokoleń  – apelują rodzice uczniów ze szkoły w Okole, którzy 100-lecie szkoły chcieliby uczcić wydaniem monografii placówki. 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskiej w Okole pamiętają o swoim patronie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this