Znajdź nas na

FAKTY

Szkolne inspiracje w nowych projektach RPO!

Zarząd Województwa zawarł umowy na dofinansowanie czterech projektów Regionalnego Programu Operacyjnego. Łączna wartość wsparcia z Unii Europejskiej to ponad 1,5 mln zł. Projekty będą realizowane w szkołach podstawowych działających w Kielcach oraz trzech gminach ościennych. Skorzysta z nich ponad 800 osób.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Nowe projekty przewidują wsparcie szkół podstawowych, funkcjonujących na terenie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego (KOF obejmuje miasto Kielce oraz gminy ościenne). KOF jest wspierany w ramach RPO m. in. poprzez nabory wniosków, dedykowane wyłącznie dla tego obszaru. Taki właśnie charakter miał konkurs, dzięki któremu wyłoniono nowe projekty.

– Skorzysta z nich 717 uczniów z czterech szkół podstawowych, działających w Kielcach oraz w gminach Miedziana Góra, Piekoszów i Chęciny – powiedziała wicemarszałek Renata Janik. – Myślę, że udział w projektach będzie dla dzieci i młodzieży ciekawym doświadczeniem. Przewidziano dla nich różnorodne zajęcia i warsztaty, oparte na nowoczesnych metodach nauczania i inspirujących pomocach dydaktycznych. W trakcie zajęć młodzi ludzie będą mogli np. przeprowadzać doświadczenia fizyczne i chemiczne, budować i programować roboty edukacyjne, a przy okazji korzystać z komputerów, Internetu oraz multimediów, które stają się standardem współczesnej edukacji. Dodatkowym celem zajęć projektowych jest zdobycie przez dzieci i młodzież cennych umiejętności: pracy zespołowej, twórczego podejścia do rozwiązywania problemów, myślenia krytycznego oraz umiejętności formułowania pytań. Oprócz zajęć innowacyjnych i rozwijających uzdolnienia, dla uczniów przewidziano również zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych oraz doradztwo edukacyjno – zawodowe.

– W projektach weźmie również udział ponad 100 nauczycieli – poinformował marszałek Andrzej Bętkowski. – Pedagodzy skorzystają z kursów i szkoleń, przygotowujących ich do prowadzenia zajęć w oparciu o sprzęt komputerowy i multimedialny, a także z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia pracowni, jakie szkoły kupują w ramach projektów. Część szkoleń przewiduje również przygotowanie nauczycieli do pracy z uczniami o szczególnych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych, w tym do edukowania uczniów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Warto podkreślić, że wiedzę zdobytą podczas szkoleń nauczyciele będą wykorzystywać nie tylko do prowadzenia zajęć w trakcie projektów, ale także po ich zakończeniu, podczas standardowego toku nauczania.

Dzięki nowym projektom szkoły wzbogacą się o nowoczesne pomoce dydaktyczne m. in. o zestawy do przeprowadzania doświadczeń fizycznych oraz chemicznych, zestawy do budowania i programowania robotów edukacyjnych, ponadto komputery, monitory i tablice interaktywne, a także oprogramowanie do tego sprzętu.

– Dzisiejsze umowy to jeszcze nie wszystkie efekty konkursu dla szkół z terenu Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego – podkreśliła dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ Katarzyna Kubicka. – Oprócz tych czterech umów, dofinansowaniem w najbliższych dniach będą objęte jeszcze trzy inne przedsięwzięcia. Docelowo uruchomimy więc siedem projektów. Łącznie skorzysta z nich ponad 1200 uczniów oraz blisko 200 nauczycieli z dziewięciu szkół podstawowych z terenu KOF.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this