Znajdź nas na

FAKTY

#SzlabanNaRyzyko

Trwa długi weekend, kolejarze przypominają kierowcom i pieszym o zasadach przekraczania torów i apelują o rozwagę. Znak stop oraz włączona czerwona sygnalizacja świetlno-dźwiękowa na przejeździe to nie ostrzeżenie, ale bezwzględny nakaz zatrzymania się przed przejazdem.

Źródło: www.bepzieczny-przejazd.pl

Statystyki wskazują, że za 99 proc. zdarzeń na przejazdach, odpowiadają nieostrożni kierowcy, którzy omijają rogatki, wjeżdżają na przejazd mimo uruchomionej sygnalizacji i opadających rogatek, ignorują znak stop. Ostrożność i przestrzeganie przepisów zapewnią bezpieczne podróże i spacery w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych.

Artur Labuda14 – letni wówczas uczeń szkoły podstawowej, nigdy nie zapomni pewnego słonecznego dnia. 14 sierpnia 1987 roku mama poprosiła Artura, aby udał się swoim nowym rowerem po zakupy do sklepu, który znajduje się po drugiej stronie przejazdu kolejowo-drogowego oddalonego od rodzinnego domu 25 metrów. Gdy Artur przejeżdżając przez przejazd wymijał lokomotywę z uruchomionym silnikiem, został uderzony przez pociąg podjeżdżający po drugim torze. Cała sytuacja trwała ułamki sekund. Tyle wystarczyło, aby całe życie nastolatka zmieniło się nieodwracalnie. 0ľ Gdybym wykazał się większą uwagą pewnie nie doszłoby do tego zdarzenia – wspomina pan Artur. Dzisiaj pan Artur, jako osoba dorosła, poruszająca się na wózku, ukończył studia na wymarzonej uczelni, zaczął podróżować i spełniać swoje największe marzenia. To, że jest niepełnosprawny, bardziej motywuje go to do działań i udowadnia, że wózek w niczym mu nie przeszkadza.

Każdego roku na przejazdach dochodzi do 200-250 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. W miejscach niedozwolonych ma miejsce około 300 wypadków rocznie, w których śmierć ponosi średnio ponad 200 osób! Bezpieczeństwo na przejazdach i w rejonie „Dzikich przejść” jest wspólną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na nie wpływ.

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na rogatce lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. Tylko w 2018 r. z danych z naklejki skorzystano 417 razy. W kilku przypadkach informacja na 112 zapobiegła wypadkom.

Kolejową podróż na majówkę warto zaplanować na  portalpasazera.pl. Wyszukiwarka według wybranych kryteriów proponuje najlepsze połączenia oraz podaje ważne komunikaty o sytuacji na sieci kolejowej.

Centrum Wsparcia Klienta całą dobę zapewnia podróżnym pomoc na każdym etapie podróży. W przypadku utrudnień spowodowanych m.in. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi CWK organizuje dojazd podróżnych do stacji docelowej, zapewnienie poczęstunku czy noclegu. Pracownicy CWK współpracują z obsługą składów pasażerskich, aby podróżni mieli aktualne informacje na temat przejazdu.

W czasie majówki każdej doby bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać ponad 600  funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, także w ubraniach cywilnych. Monitorują stacje, pociągi i szlaki, współpracują z policją i strażą miejską. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie. Wspierać ich będą policjanci i strażnicy miejscy.

Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this