Znajdź nas na

FAKTY

Tabliczek „droga powiatowa” nie będzie, bo ostrowieckie starostwo nie ma na nie pieniędzy?

Jak już informowaliśmy Józef Nowak, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie zaapelował do władz powiatu ostrowieckiego w sprawie oznakowania dróg powiatowych, znajdujących się na terenie gminy poprzez umieszczenie tabliczek informacyjnych z napisem „droga powiatowa”. Wygląda na to, że mieszkańcy gminy Ćmielów nie doczekają się jednak oznakowania, jakiego oczekują. Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, odpowiadając radnemu, mówi m.in. o… „istotnym wydatku” jeśli chodzi o wykonanie i montażu tabliczek.

Treść jednej z tabliczek, jakie we wrześniu 2020 roku wzdłuż chodnika przy ulicy Zamkowej w Ćmielowie przybijał Józef Nowak. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Informuję, że otrzymuję liczne interwencje od mieszkańców, iż w/w oznakowanie pozwoli mieszkańcom w razie potrzeby interweniować bezpośrednio do zarządcy drogi w wielu ważnych kwestiach, takich jak odśnieżanie, wykaszanie poboczy itd. – czytamy w piśmie, podpisanym przez Józefa Nowaka, które przekazane zostało do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. 

Podkreśla, że mieszkańcy Ćmielowa często przychodzą do niego  zbulwersowani stanem technicznym danej drogi. Po dłuższej rozmowie okazuje się, że nie chodzi o drogę gminną, a – powiatową. Chcieliby, aby przekaz był czytelny, która droga do kogo należy i kto jest odpowiedzialny za jej utrzymanie.

– Są miasta, w których drogi powiatowe są oznakowane i chciałbym, aby w Ćmielowie było podobnie. Wtedy nie będzie już najmniejszych wątpliwości kto odpowiada za konkretny odcinek drogi,  a także odpowiedzialny jest za jej stan techniczny – mówi radny. 

Treść pisma, jakie złożył Józef Nowak

Wygląda na to, że Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. tabliczek jednak nie zamontuje.

– Zarządca drogi na podstawie § 1. pkt 1) Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach (t.j. Dz. U, z 2019 r. poz. 2311 z późn zm.) zobowiązany jest do umieszczenia w pasach dróg powiatowych znaków drogowych pionowych określonych w załączniku nr 1 do ww. ustawy. Tabliczki „droga powiatowa” nie są zaliczone do znaków drogowych w myśl przepisów ww. rozporządzenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszty wykonania i montażu tabliczek informacyjnych, co przy długości dróg powiatowych na terenie gminy Ćmielów wynoszącej 68 kilometrów, stanowić będzie istotny wydatek, który można przeznaczyć na działania, przyczyniające się w sposób faktyczny do poprawy bezpieczeństwa użytkowników  dróg – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.

Jak udało się nam ustalić koszt takiej tabliczki to ok. 500 zł. Czy starostwa, które przy realizacji remontów dróg powiatowych na terenie gminy Ćmielów, korzysta ze wsparcia finansowego gminy,  nie stać na taki wydatek? 

Przypomnijmy, że już we wrześniu 2020 roku wzdłuż chodnika przy ulicy Zamkowej (droga powiatowa) w Ćmielowie Józef Nowak umieszczał tabliczki z informacją, kto jest właścicielem drogi. 

– Ludzie chodzą tędy na mecze, chodzą do lasu. To wszystko powinno być wysprzątane, a jest zarośnięte. Wstyd, po prostu wstyd dla powiatu, który tą drogą i chodnikiem zarządza. Najgorsze jest to, że ludzie nie rozróżniają dróg powiatowych od gminnych. Pretensje mają do na nas: radnych i burmistrza – podsumował radny.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this