Znajdź nas na

FAKTY

Tabor Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie zasilił „Leśnik”! Leszek Smoliński, prezes OSP w Bałtowie: Taki samochód to dla nas „dar od niebios”!

Przejechał zaledwie 16 000 kilometrów, ma napęd 6×6, a pod podwoziem specjalne dysze zraszające, które ułatwiają wydostanie się z pożaru, czy gaszenie niewielkich pożarów ściółki. Mowa o średnim samochodzie gaśniczym – przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, nazywanym „Leśnikiem”, który wczoraj (wtorek, 15 lutego) trafił do druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie. – Taki samochód to dla nas „dar od niebios”. To auto idealne na nasze tereny: góry, pagórki, wąwozy lessowe i lasy – mówi Leszek Smoliński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie. Dzięki 180 000 zł przekazanym przez gminę Bałtów jednostka KP PSP w Ostrowcu Św. wzbogaciła się z kolei w nowy ciężki samochód gaśniczy GCBA 5/42 na podwoziu MAN-a (nowe auto kosztowało ponad milion złotych).

Od lewej Leszek Smoliński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To aut na pewno posłuży jeszcze wiele lat ochotnikom z Bałtowa. Pozostawiamy go z wyposażeniem podstawowym, dokładamy agregat, a także stacjonarny maszt oświetleniowy. Samochód był nam bardzo przydatny, ale jesteśmy zobligowani do regularnej wymieniany naszej bazy sprzętowej. Samochody, które przekazujemy druhom z ochotniczych straży pożarnych są zawsze sprawne. „Leśnik” służył nam naprawdę bardzo dobrze – mówi Barbara Majdak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Średni samochód gaśniczy GBA 2,5/21 marki Star/Man na liczniku ma zaledwie 16 000 przejechanych kilometrów. Wyposażony jest w napęd 6×6, a pod podwoziem specjalne dysze zraszające, które ułatwiają wydostanie się z pożaru, czy gaszenie niewiekich pożarów ściółki. Mieści 2,5 tony wody. 

Z nowego nabytku cieszą się radni z gminy Bałtów: Jarosław Róg, Henryk Cielebąk, Jarosław Chodała i Henryk Cichocki, którzy wczoraj (15 lutego) uczestniczyli w przekazaniu pojazdu druhom z OSP w Bałtowie. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Poprzedni samochód był już bardzo wysłużony. Ten na pewno się przyda. Tym bardziej, że jest dobrze wyposażony. Jako radni staramy się systematycznie doposażać OSP z terenu naszej gminy – podkreślają zgodnie radni z gminy Bałtów.  Przypominają, że  na terenie gminy funkcjonuje aktualnie pięć ochotniczych straży pożarnych: w Antoniowie, Bałtowie, Skarbce,  Wólce Pętkowskiej i Lemierzach.

Leszek Smoliński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie zapewnia, że nowy nabytek na pewno się przyda, choć wolałby, aby stał w garażu, gotowy do wyjazdu.

– Czekaliśmy na takie auto. Zaczynaliśmy od Lublina, który pozyskaliśmy z Policji. Przemalowaliśmy go i w 2010 roku służył nam podczas powodzi w Bałtowie. Później pojawił się Renault Mascott, który pozyskaliśmy dzięki Hubertowi Żądło, wówczas radnemu Rady Powiatu Ostrowieckiego. W 2016 zostaliśmy warunkowo przyjęci do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG,  z tym, że, w umowie była klauzula, że do końca 2017 roku musimy pozyskać samochód średni. Udało się nam praktycznie „rzutem na taśmę”, bo 31 grudnia 2017 roku, w Sylwestra  „przyprowadziliśmy” taki  samochód spod Warszawy.  Od 2017 roku, aż do teraz działaliśmy na STARze 266 z 1989 roku, karosację miał w  2005 r. Radzi sobie. W naszych terenach tylko takie samochody się sprawdzają. Góry, doły, lasy, wąwozy lessowe. „Leśnik” jest dużo młodszy od naszego STAR-a. To dla nas dar od niebios – wyjaśnia Leszek Smoliński. Dodając, że dziękuje za wsparcie Hubertowi Żądło, wójtowi gminy Bałtów, radnym Rady Gminy Bałtów,  a także parlamentarzystom.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów za kierownicą „nowego nabytku” druhów z OSP Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Hubert Żądło przypomniał z kolei, że dwóch radnych z Bałtowa: Jarosław Chodała i Jarosław Róg należy do OSP w Bałtowie.

–  Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa na terenie gminy Bałtów, a także na terenie naszego powiatu. Efektem jest zakup nowego samochodu dla strażaków z KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przypomnijmy, że gmina Bałtów przekazała na ten cel 180 000 zł. Cieszymy się niezmiernie, że jako samorząd mogliśmy wesprzeć zakup tego samochodu, że jako najmniejszy samorzą zaoferowaliśmy największe dofinansowanie. Był to duży wydatek dla naszego budżetu ale wspólnie z radnymi podjęliśmy jednogłośnie taką decyzję. Nie byłoby jej jednak, gdyby nie bardzo dobra współpraca z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. „Leśnik”, to samochód idealny na teren gminy Bałtów, która w 50 procentach jest gminą  zalesioną. Mamy specyficzne ukształtowanie terenu. Ten samochód jest dla nas  idealny – wyjaśniał wójt Bałtowa, dziękując za wsparcie parlamentarzystom.  Dodał, że zakup nowych wozów dla strażaków nie byłby możliwy, gdyby nie dofinansowanie ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości.  

– Spoglądam panie komendancie na te Fordy Ranger-y.  Gdyby się wysłużyły, przydałyby się w gminie Bałtów – pół żartem, pół serio dodał wójt, druhom z OSP w Bałtowie, jak i ostrowieckim strażakom życząc  jak najwięcej prewencji i jak najmniej wyjazdów. 

Barbara Majdak, oficer prasowy KP PSP w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Obecny na uroczystym przekazaniu pojazdów Jarosław Rusiecki, Senator RP z PiS  przypomniał, że w ostatnim czasie powiatowa komenda wzbogaciła się nie tylko o ciężki samochód gaśniczy, ale również 7 samochodów. 

– To lata wsparcia dla straży pożarnej. Jest to możliwe dzięki temu, że bardzo skutecznie funkcjonuje ustawa modernizacyjna służb mundurowych, która pozwala inwestować w nowoczesny sprzęt, przeprowadzać nowe szkolenia i finansować zadania związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym – mówił senator, dodając, aby nowe nabytki służyły społecznościom lokalnym jak najdłużej. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Kryj, poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że to ważna chwila dla OSP w Bałtowie.

– Nowy samochód, który komenda powiatowa otrzymała do swojego zasobu sprzętowego pozwolił na to, aby ten, który służył, mógł zostać przekazany druhom OSP w Bałtowie. To pokazuje współpracę tych dwóch struktur, bardzo bliskich sobie, wzajemnie się uzupełniających – tłumaczył poseł. 

Zakup ciężkiego samochodu gaśniczego GCBA 5/42 na podwoziu MAN-a możliwy był dzięki montażowi finansowemu: 720 100 zł pochodziło z budżetu Komendy Głównej PSP, 150 000 zł z budżetu województwa świętokrzyskiego, 180 000 zł z budżetu gminy Bałtów i 20 000 zł z budżetu powiatu ostrowieckiego. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this