Znajdź nas na

FAKTY

To był dobry rok dla gminy Ćmielów!

Blisko 17 milionów złotych, pozyskanych na różnego rodzaju inwestycje: rewitalizację Rynku w Ćmielowie, przebudowę i remont 10 dróg gminnych i wewnętrznych, modernizację stadionu Świtu Ćmielów, czy termomodernizację Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie. Do tego fundusz sołecki, który w minionym roku wyniósł ponad 380 000 zł, przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w „porcelanowym mieście”, wydarzenia integrujące mieszkańców, czy Karta Emeryta/Rencisty, uprawniająca do przejazdów za złotówkę – tak w wielkim skrócie wyglądał rok 2022 w gminie Ćmielów. – Systematycznie nadrabiam zaległości minionych lat. Cieszę się, że sięgając po środki zewnętrzne mogłam spełnić część marzeń naszych mieszkańców, a to jeszcze nie koniec – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

To był dobry rok dla gminy Ćmielów, pomimo pandemii koronawirusa, wybuchu wojny na Ukrainie, a także wzrostu cen i usług. Samorząd pozyskał blisko 17 milionów złotych na inwestycje, których głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Część z nich już się rozpoczęła, inne kontynuowane będą w przyszłym roku. 

– Olbrzymie środki, które pozyskaliśmy pozwolą na realizację szeregu zadań na terenie naszej gminy. Nie pamiętam, aby w historii Ćmielowa udało się pozyskać kiedykolwiek takie środki. Nie udałoby się jednak, gdyby nie dobrze i skrupulatnie przygotowane wnioski, które otrzymały dofinansowanie w ramach „Polskiego Ładu”. Naszym olbrzymim sukcesem jest też to, że udało się nam przeprowadzić postępowania przetargowe, które rozstrzygnęły się w ramach limitów przewidzianych środków – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Jedną z największych inwestycji, na której realizację pozyskano blisko 5 milionów złotych, będzie niewątpliwie rewitalizacja ćmielowskiego Rynku. To miejsce, które od lat czeka na zmiany. Wielu przyjezdnych, czy turystów ocenia Ćmielów właśnie po wyglądzie Rynku. Ćmielów zmieni się także po uregulowaniu stanów prawnych pustostanów, które dziś straszą swoim wyglądem, czy stanem technicznym, a w przyszłości, gdy zostaną zagospodarowane, zmienią wizerunek „porcelanowego miasta”. To jednak procedura wymagająca czasu. 

Od lewej: poseł Agata Wojtyszek, burmistrz Joanna Suska, skarbnik Jarosław Nowak. Podpisanie umowy na rewitalizację Ćmielowa.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Już  w przyszłym roku na ćmielowskim Rynku staną ławki w kształcie filiżanek w rozmiarze XXL, a także fontanna w kształcie imbryczka. Wykonane będą z budulca, który przypomina porcelanę. Modele powstają już w firmie, która zajmuje się budową kadłubów do statków. Jest to wysokowyspecjalziowane przedsięwzięcie, wymagające długiego nakładu czasowego, aby już  przyszłym roku mogło cieszyć naszych mieszkańców i turystów – mówi Joanna Suska.

Po latach,  termomodernizacji doczeka się Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie, który aktualnie przypomina jeden z reliktów minionej epoki. . Drzwi wejściowe są bardzo stare i wykonane z blachy. Przecieka dach, który jest pokryty papą. Stare rury wymagają pilnej wymiany. Okna są nieszczelne. Krótko mówiąc powoduje to wzrost kosztów ogrzewania budynku. Kolejnym mankamentem jest słabe oświetlenie obiektu. PO remoncie zniknie tynk baranek, wymienione zostanie źródło ogrzewania i stolarka okienna. Remont przejdą też sale wewnątrz budynku. Wymienione zostanie również oświetlenie. Koszt tej inwestycji to 3 200 000 zł. Pojawią się odnawialne źródła energii w postaci fotowoltaiki. 

Tak będzie wyglądała ćmielowska fontanna
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

–  Cały czas systematycznie nadrabiamy zaległości sprzed kilkudziesięciu lat. Mieszkańcy czekali na poprawę infrastruktury drogowej. W ramach „Polskiego Ładu” pozyskaliśmy ponad 4 miliony złotych, które posłużą nam na przebudowy i remonty 10 dróg na terenie naszej gminy. Przypomnę, że to przebudowa dróg w miejscowościach:  Buszkowice (Marianów-Kaliszany), Kolonia Krzczonowice – Glinka, w Jastkowie i Glince, Kolonia Brzóstowa – Frankopole, w sołectwie Drzenkowice i Krzczonowice, przebudowa dróg wewnętrznych w Piaskach Brzóstowskich, Grójcu, Krzczonowicach, a także remont drogi gminnej w Grójcu, rozbudowa ulicy Kolejowej odcinek II w Ćmielowie i remont ulicy Polnej w Ćmielowie – przypomina burmistrz. 

Podkreśla, że termin realizacji zadań, realizowanych przez trzech wykonawców, opiewa na 12 miesięcy. Część z tych inwestycji została już zrealizowana, jak droga w Glince, ulica Polna w Ćmielowie, w trakcie realizacji są natomiast drogi Marianów-Kaliszany i Piaskach Grójeckich. 

– Prowadziłam działania nakierowane na integrację lokalnych społeczności. Spełniło się marzenie mieszkańców Piasków Brzóstowskich. Powstała świetlica wiejska. Kolejną inwestycją jest przebudowa budynku w Brzóstowej, który początkowo był budynkiem gospodarczym, zmieniliśmy część gospodarczą na użytkową. Dzięki temu udało się nam pozyskać środki na remont tego obiektu. Nie zapominamy o ochronie środowiska i działaniach proekologicznych, czyli budowie kanalizacji w Piaskach Brzóstowskich. Budowa kanalizacji poprzedzona została wykonaniem projektu, czy uzyskaniem zezwoleń. Na ten cel pozyskałam ponad 2 miliony złotych – wyjaśnia burmistrz.

Od lewej: Grażyna Majcher, sołtys Glinki i Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Remont przejdzie też stadion Świtu Ćmielów. Środki przewidziane na tę inwestycję wynoszą  2 880 000 zł. Już wkrótce ogłoszony zostanie przetarg, aby w przyszłym roku mieszkańcy mogli cieszyć się z nowej infrastruktury. 

– Przez lata wsłuchuję się w głosy mieszkańców. Wiedząc jakie są potrzeby, pozyskuję środki zewnętrzne. Niestety bazując na własnym budżecie, gmina Ćmielów nie może sobie pozwolić na termomodernizację domu kultury, rewitalizację Ćmielowa, czy remont dróg gminnych. Do tego potrzebne są środki, które pozyskałam. Obciążając budżet, oszczędności mogę przeznaczyć na inne zadania, jak chociażby Karta Emeryta/Rencisty, która uprawnia do przejazdów za złotówkę wszystkich jej posiadaczy. Te ponad 800 wniosków złożone w niespełna miesiąc pokazuje, że było zapotrzebowanie na tego typu pomoc ze strony samorządu. Tańszy transport odciąża od kosztów, jakie przynosi  codzienne życie. Teraz seniorzy z gminy Ćmielów dojadą taniej do lekarza, na rehabilitację czy do dzieci i wnuków. Otrzymałam mnóstwo podziękowań, ciepłych słów od seniorów. To motywuje mnie do dalszego działania – tłumaczy Joanna Suska. 

Nowych właścicieli zyskał ćmielowski zamek
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina również, że Ćmielów staje się coraz bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców, którzy dostrzegają w nim olbrzymi potencjał. 

– Mój gabinet jest otwarty dla wszystkich. Wielokrotnie prowadziłam rozmowy z osobami, które swoją przyszłość widzą w Ćmielowie, chcą zainwestować właśnie tutaj. To cieszy, że Ćmielów nie jest zapomnianą miejscowością, że inni dostrzegają nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne. Zwiększa się również zainteresowanie działkami pod budowę, co przekłada się na budownictwo jednorodzinne. Coraz więcej osób właśnie Ćmielów wybiera za miejsce do życia – tłumaczy Joanna Suska.  

Przypomina, że mieszkańcy poszczególnych sołectw w gminie Ćmielów mogą decydować o swoich potrzebach poprzez realizację funduszu sołeckiego, czyli środków wydzielonych z budżetu gminy. Część mieszkańców inwestuje w budowę placów zabaw, czy stref rekreacyjnych, inni budują altanki, czy doposażają świetlice wiejskie. Wszystko służy rozwojowi i integracji mieszkańców. 

Klaudia Pichór, prezes zarządu w Przedsiębiorstwie Handlowo-Usługowym Techmax w miejscu, w którym już wkrótce powstanie budynek usługowo-mieszkalny
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Nie zapominajmy, że rok 2022 był trudny dla nas wszystkich: pandemia koronawirusa, agresja Rosji na Ukrainę i związany z tym kryzys uchodźczy. Pomagaliśmy jak mogliśmy, dla nas była to również nowa sytuacja. Przygotowaliśmy się do różnych zagrożeń, tworzyliśmy dokumentację z zarządzania kryzysowego. Jesteśmy przygotowani i czujni.  Do tego wzrost cen i „galopująca” inflacja. Jako samorząd podjęliśmy się również dystrybucji węgla, aby wesprzeć naszych mieszkańców. To zdarzenia, z którymi moi poprzednicy nie musieli się mierzyć. Dla chcącego nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Ze spokojem patrzę w przyszłość i wiem, że wybrałam dobry kierunek – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa prezentuje Kartę Emeryta/Rencisty
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTR.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this