To miejsce motywuje do nauki! Nowa Szkoła Podstawowa w Bałtowie oficjalnie otwarta! [ZDJĘCIA, VIDEO]
– Mamy większą chęć uczenia się w tej szkole. Wokół nas jest dużo natury. Możemy lepiej wykorzystać ten czas podczas przerw między lekcjami. Nowa szkoła motywuje mnie także do nauki. Jestem w ósmej klasie i tylko żałuję, że wcześniej nie mogłam rozpocząć nauki w tak dobrze przygotowanej placówce – mówiła Zuzanna Pietruszka, uczennica ósmej klasy, podczas wczorajszego oficjalnego otwarcia wyremontowanej, nowej Szkoły Podstawowej w Bałtowie. Uroczystość połączona została z pasowaniem na pierwszoklasistów, którego dokonała Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.
Aktualnie
do szkoły uczęszczają
łącznie
194 osoby
z zerówką i przedszkolami włącznie.
W
placówce uczą się nie tylko uczniowie z Bałtowa,
ale także dzieci
z całej
gminy: Maksymilianowa,
Rudki, Lemierzy, Wólki Bałtowskiej, Antoniowa, Borcuch, Skarbki,
Okołu, Pętkowic.
Nowa szkoła funkcjonuje już od miesiąca, ale potrzebny był czas, aby odpowiednią już urządzić, a w konsekwencji móc zaprosić gości i już oficjalnie odebrać i poświęcić budynek. Prace nad szkołą rozpoczął poprzedni wójt, Andrzej Jabłoński. Dziś, nowe, jasne wnętrza zachęcają uczniów do nauki, a nowocześnie wyposażone pracownie tę naukę ułatwiają. Droga do oficjalnego otwarcia szkoły łatwa jednak nie była. Wie o tym doskonale Hubert Żądło, który kontynuował remont szkoły po swoim poprzedniku.
– Pojawiły się trudności z końcowym odbiorem robót od wykonawcy. Gdy zostałem wójtem stan faktyczny tego budynku nie odzwierciedlał stanu dokumentacyjnego, jaki był przedstawiany w dokumentach przygotowanych do odbioru. W wielu pomieszczeniach były przecieki z sufitu, ściany były zagrzybione, trzeba było poprawić tynki, malowania, wykończenia, nie było posadzek. Nie było też wykonane odwodnienie terenu. Kilka razy budynek szkoły został zalany od strony sali gimnastycznej. Zrobiliśmy tam więc odwodnienie, które zabezpiecza naszą szkołę należycie. To było kilka ciężkich miesięcy pracy, zarówno mojej, jak i pracowników urzędu gminy za co im serdecznie dziękuję. Ciesze się, że udało się nam rozpocząć nowy rok szkolny w tej szkole. W przyszłych latach, gdy będą nowe programy rewitalizacji, będę chciał, aby rewitalizowana została górna część Bałtowa. Chciałbym zadbać o park i jego otoczenie, jak również wykonać inne pokrycie dachowe na szkole, aby zabezpieczyć ten obiekt należycie – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt Bałtowa.
Nie
spoczywa na laurach. W planach ma wybudowanie pełnowymiarowego
boiska obok szkoły. Chce
także wyposażyć szatnie w szafki dla uczniów, te aktualne,
wykonane z projektu, nie spełniają oczekiwań
uczniów i ich
rodziców.
Konieczne
jest także wykonanie parkingu. Ten
aktualny jest zbyt
mały. Jak
zapewnia wójt zostanie
wykonany w przyszłym roku.
– Chcemy,
aby od przyszłego roku szkolnego funkcjonowała w
tej placówce
kuchnia
i stołówka, aby posiłki mogły
być przygotowywane i spożywane w tym budynku szkoły. To też
jest prośba ze strony mieszkańców.
Chcemy
zagospodarować
zaniedbany obecnie park, który jest wokół szkoły, tak, żeby
służył i uczniom i mieszkańcom, jako miejsce do spędzania
wolnego czasu. Chcemy
również doposażyć otwartą strefę aktywności w dodatkowe
urządzenia, które zostały w Wólce Bałtowskiej,
w miejscu gdzie był dawny obiekt szkolny. Planujemy także
poszerzenie naszej oferty edukacyjnej poprzez dodatkowe zajęcia
poprze naukę tańca, naukę sztuk walki. Staramy się stworzyć jak
najszersze ofertę oświatową dla uczniów, żeby powiększyć
liczbę osób, uczęszczających do szkoły. Będzie
to także
miało swoją korzyść
ekonomiczną
dla samorządu gminy Bałtów –
dodaje wójt.
W szkole siedzibę ma Stowarzyszenie Wzgórze Pałacowe – do którego należą absolwenci i nauczyciele dawnego technikum rolniczego w Bałtowie.
– Udostępniliśmy
im
dwa
pomieszczenia, w którym będą zorganizowane:
Izba Pamięci
i
biuro
Stowarzyszenia.
Dziękuję
członkom Stowarzyszenia, z Andrzejem Lichockim na czele, że podjęli
się takiego działania i zorganizowania
takiego Stowarzyszenia.
To podkreśla historię tego budynku
szkoły,
pamięć tego miejsca, bo jak wiemy tutaj
wykształciło się
wiele
pokoleń Bałtowa, ale także całej
Polski –
wyjaśnia wójt, życząc uczniom nowej placówki
jak najlepszych wyników w nauce, jak najlepszego samopoczucia w tym
nowym budynku szkolnym i przede
wszystkim zdrowia.
O
tym, że nie
ma najmniejszego porównania do tego starego obiektu szkoły
doskonale
zdaje sobie sprawę Lidia
Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie.
– Stara szkoła była wybudowana w 1931 roku. To była szkoła, do której uczęszczała jeszcze moja mama. Placówka nie nadawała się już do remontu. Uczyliśmy się tak naprawdę przez ostatni okres w trzech budynkach: przedszkolu, które mieściło się obok Urzędu Gminy w Bałtowie, oddalonej o trzy kilometry placówce z klasami 0-3 i oczywiście osobnym budynku z klasami 4-8. Byliśmy mówiąc jednym słowem – porozrzucani. To stanowiło także utrudnienie dla nauczycieli, którzy musieli jednego dnia dojeżdżać z budynku do budynku. Tutaj jesteśmy wszyscy razem. Ta szkoła to było moje marzenie. Podczas oprowadzania przedstawicieli z Kuratorium Oświaty w Kielcach usłyszałam, że są miasta, które nie mają tak wyposażonych pracowni w szkołach, jak my w Bałtowie. Wczoraj odebrałam także, 14 tysięcy zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których 4 tysiące wykorzystane zostanie na wycieczkę, 10 tys. na doposażenie – przyznaje dyrektor szkoły.
Zachwyceni
nową szkołą i możliwościami, jakie im daje są przede wszystkim
uczniowie.
– Teraz
jest na pewno o wiele lepiej. Mamy świetnie wyposażone pracownie. W
tamtej szkole było mało tych pracowni. Komputery były stare. Tutaj
wszystko jest nowe. Najbardziej podoba mi się pracownia
fizyczno-chemiczna. Możemy robić doświadczenia. To jest dla nas
nowość. Przez to lepiej jest się nam uczyć –
mówi
Oliwia Makuch, uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej w Bałtowie
Wiktorii
Zelińskiej
uczennicy
klasy 5
najbardziej
podoba się sala
gimnastyczna.
– Wcześniej
mieliśmy bardzo małą salę. Nie mieliśmy miejsca, żeby grać w
różne zabawy, czy gry zespołowe –
przypomina.
Daria
Czerwonka natomiast
zwraca uwagę, że zmieniło się także otoczenie szkoły. Dziś
uczniowie mogą spędzać czas otoczeni parkiem i przyrodą.
– Najbardziej podoba mi się sala geograficzna. Mamy tam mnóstwo pomocy naukowych, z których możemy korzystać, a dzięki temu się rozwijać. Szkoła jest dużo większa, mamy większe sale, mamy pracownie. W tamtej szkole tak nie było. Mamy dużo zieleni, las. Jest bardzo ładnie – dodaje uczennica.
– Myślę,
że najbardziej podoba mi się to, że jest dużo sprzętów
audiowizualnych,
z
których nauczyciele i my możemy korzystać. Mamy większą chęć
uczenia się w tej szkole. Wokół
nas jest dużo natury.
Możemy lepiej wykorzystać ten czas podczas
przerw między lekcjami.
Nowa
szkoła motywuje mnie także do nauki. Jestem w ósmej klasie i
tylko
żałuję, że wcześniej nie mogłam rozpocząć nauki w tak dobrze
przygotowanej placówce –
podkreśla
Zuzanna Pietruszka, uczennica
klasy ósmej, która prowadziła także wczorajsze wydarzenie.
Podczas wydarzenia nie zabrakło także przemówień zaproszonych gości, wśród których pojawili się Agata Wojtyszek. Wojewoda Świętokrzyski, Jarosław Rusiecki, Senator RP, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Katarzyna Nowacka, wicekurator oświaty, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego, a także radni gminy Bałtów z przewodniczącym Cezarym Stępniewskim na czele, przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, zaprzyjaźnionych ze szkołą.
– To wielki dzień dla społeczności szkolnej, kiedy możemy tu wszyscy razem podziwiać nowy budynek. Społeczność szkolna to przede wszystkim uczniowie, bo to dla nich budujemy te szkoły. Społeczność to oprócz uczniów, nauczycieli, również rodzice i pracownicy szkoły. Życzę dzisiaj państwu, aby ten dzień na długo zapał w waszej pamięci. Aby taka radość, która dziś wszystkim nam towarzyszy, razem z rozpoczynającym się rokiem szkolnym macie bowiem nowy budynek, nowe wspaniałe warunki edukacji, wspaniałe warunki pracy, o których tak ciepło mówiła pani dyrektor i pan wójt. Gratuluję państwu tego dzieła. Z tego co słyszeliśmy jeszcze dużo przed wami, bo czekamy na grunty, które będą dopełnieniem tego dzieła i już na dobre będziecie mogli mówić, że macie nie tylko budynek, ale i całe otoczenie szkoły. Dziś rozpoczynacie tę naukę szkolną w wyjątkowym dla Polski czasie. Obchodzimy bowiem wciąż setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ten kulminacyjny moment był w ubiegłym roku, ale rządowy program Niepodległa, rozpoczął się w 2017 roku i będzie trwał do 2022. Dlatego dziś razem z rozpoczynającym się rokiem szkolnym dla was, dla społeczności Bałtowa, w wyjątkowym, nowym budynku chciałabym na ręce pani dyrektor medal, który został przeze mnie wybity na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki medali zostało wykutych 100. Ten, który wam ofiaruje ma numer 90. Abyście państwo razem taką nową historię tworzyli – mówiła podczas uroczystości Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski, życząc, aby uczniowie Bałtowa byli przyszłością Polski.
Przypomniała,
że sukcesy
to nie tylko zwycięstwa na olimpiadzie, ale także małe kroczki i
postępy, które robią podczas nauki uczniowie.
Jarosław Rusiecki, Senator RP na ręce dyrektor placówki przekazał album „Poczet Prezydentów RP na uchodźstwie w latach 1939-1990”. Dodał także, że w gronie prezydentów RP na uchodźstwie był człowiek, który urodziła się na świętokrzyskiej wsi, w Bielinach – Kazimierz Sabat. Życzył uczniom, aby któryś z nich mógł także dostąpić zaszczytu piastowania takiej funkcji.
– Doniosły moment, bardzo ważna chwila w życiu społeczności gminy Bałtów. Nowy obiekt, który służy waszym dzieciom, ale który służy przyszłości, służy rozwojowi. Ksiądz proboszcz Grzegorz na początku uroczystości użył bardzo ważnego i pięknego słowa: prawda. Aby tutaj posiadana wiedza służyła prawdzie. Ale powiem szerzej, nauczyciele uczą się na zajęciach z filozofii o takim sformułowaniu prawda, dobro i piękno, każde z tych określeń się uzupełnia. Życzę całej społeczności szkoły, aby w tej triadzie współżyli i aby razem budowali przyszłość społeczności gminy Bałtów. Gratuluję panu wójtowi Hubertowi Żądło tej konsekwencji w działaniu, nieugiętości i realizacji wyznaczonych celów, tego pójścia nawet pod górę, ale po to, żeby z góry lepiej zobaczyć, jakie są potrzeby mieszkańców gminy Bałtów – mówił Jarosław Rusiecki.
Flagę niepodległości od Mateusza Morawieckiego, Premiera RP wraz z wirtualnymi goglami, dzięki którym można odbyć podróż po Sejmie, przekazał na ręce dyrektora placówki Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.
– Kiedy po przecięciu wstęgi i poświeceniu szkoły weszliśmy do tego pięknego budynku, myślę, że wszyscy byliśmy pod niezwykłym wrażeniem tego, jak on wygląda, ale zawsze każdy przedmiot ma swoją formę, ale niesie też określoną treść. Kiedy tutaj weszliśmy i patrzyliśmy na tę formę byliśmy pełni zachwytu. Zachwyt nad treścią przyszedł wtedy, kiedy przed nami stanęły małe dzieci, pierwszoklasiści, które prezentowały swój program artystyczny, a później, klęcząc były pasowane na uczniów tej szkoły, ale zanim do tego doszło składały ślubowanie, gdy padły bardzo ważne słowa. Myślę, że te słowa zostaną przez nich zapamiętane do końca edukacji, a może nawet i dłużej. Z ogromnym wzruszeniem patrzyłem na tych maluchów, bo sam byłem nauczycielem, dyrektorem szkoły, a teraz pracuję w Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. Przed wejściem do szkoły, spotkałem swoją uczennice, która mi to przypomniała,że kiedyś uczyła się w szkole, którą kierowałem i myślę, ze ona dzisiaj również przeżywała dzisiaj to pasowanie, bo przypomniała sobie to swoje. Moi przedmówcy podkreślali wagę takich wartości jak prawda, dobro i piękno, nawiązali do wydarzeń, które miały miejsce w roku 2018 i wciąć trwają. Do obchodów roku niepodległości. Nie byłoby tych obchodów gdyby Polacy nie byli wierni słowom: Bóg, honor, Ojczyzna. Jestem przekonany, że w tej szkole będą uczyć się dzieci dla tych wartości. Tego wam życzę – podsumował poseł.
Podczas uroczystości pierwszoklasistów już oficjalnie na uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie pasowała Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.