Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

To miejsce motywuje do nauki! Nowa Szkoła Podstawowa w Bałtowie oficjalnie otwarta! [ZDJĘCIA, VIDEO]

– Mamy większą chęć uczenia się w tej szkole. Wokół nas jest dużo natury. Możemy lepiej wykorzystać ten czas podczas przerw między lekcjami. Nowa szkoła motywuje mnie także do nauki. Jestem w ósmej klasie i tylko żałuję, że wcześniej nie mogłam rozpocząć nauki w tak dobrze przygotowanej placówce – mówiła Zuzanna Pietruszka, uczennica ósmej klasy, podczas wczorajszego oficjalnego otwarcia wyremontowanej, nowej Szkoły Podstawowej w Bałtowie. Uroczystość połączona została z pasowaniem na pierwszoklasistów, którego dokonała Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Aktualnie do szkoły uczęszczają łącznie 194 osoby z zerówką i przedszkolami włącznie. W placówce uczą się nie tylko uczniowie z Bałtowa, ale także dzieci z całej gminy: Maksymilianowa, Rudki, Lemierzy, Wólki Bałtowskiej, Antoniowa, Borcuch, Skarbki, Okołu, Pętkowic.

Nowa szkoła funkcjonuje już od miesiąca, ale potrzebny był czas, aby odpowiednią już urządzić, a w konsekwencji móc zaprosić gości i już oficjalnie odebrać i poświęcić budynek. Prace nad szkołą rozpoczął poprzedni wójt, Andrzej Jabłoński. Dziś, nowe, jasne wnętrza zachęcają uczniów do nauki, a nowocześnie wyposażone pracownie tę naukę ułatwiają. Droga do oficjalnego otwarcia szkoły łatwa jednak nie była. Wie o tym doskonale Hubert Żądło, który kontynuował remont szkoły po swoim poprzedniku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pojawiły się trudności z końcowym odbiorem robót od wykonawcy. Gdy zostałem wójtem stan faktyczny tego budynku nie odzwierciedlał stanu dokumentacyjnego, jaki był przedstawiany w dokumentach przygotowanych do odbioru. W wielu pomieszczeniach były przecieki z sufitu, ściany były zagrzybione, trzeba było poprawić tynki, malowania, wykończenia, nie było posadzek. Nie było też wykonane odwodnienie terenu. Kilka razy budynek szkoły został zalany od strony sali gimnastycznej. Zrobiliśmy tam więc odwodnienie, które zabezpiecza naszą szkołę należycie. To było kilka ciężkich miesięcy pracy, zarówno mojej, jak i pracowników urzędu gminy za co im serdecznie dziękuję. Ciesze się, że udało się nam rozpocząć nowy rok szkolny w tej szkole. W przyszłych latach, gdy będą nowe programy rewitalizacji, będę chciał, aby rewitalizowana została górna część Bałtowa. Chciałbym zadbać o park i jego otoczenie, jak również wykonać inne pokrycie dachowe na szkole, aby zabezpieczyć ten obiekt należycie – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt Bałtowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie spoczywa na laurach. W planach ma wybudowanie pełnowymiarowego boiska obok szkoły. Chce także wyposażyć szatnie w szafki dla uczniów, te aktualne, wykonane z projektu, nie spełniają oczekiwań uczniów i ich rodziców. Konieczne jest także wykonanie parkingu. Ten aktualny jest zbyt mały. Jak zapewnia wójt zostanie wykonany w przyszłym roku.

– Chcemy, aby od przyszłego roku szkolnego funkcjonowała w tej placówce kuchnia i stołówka, aby posiłki mogły być przygotowywane i spożywane w tym budynku szkoły. To też jest prośba ze strony mieszkańców. Chcemy zagospodarować zaniedbany obecnie park, który jest wokół szkoły, tak, żeby służył i uczniom i mieszkańcom, jako miejsce do spędzania wolnego czasu. Chcemy również doposażyć otwartą strefę aktywności w dodatkowe urządzenia, które zostały w Wólce Bałtowskiej, w miejscu gdzie był dawny obiekt szkolny. Planujemy także poszerzenie naszej oferty edukacyjnej poprzez dodatkowe zajęcia poprze naukę tańca, naukę sztuk walki. Staramy się stworzyć jak najszersze ofertę oświatową dla uczniów, żeby powiększyć liczbę osób, uczęszczających do szkoły. Będzie to także miało swoją korzyść ekonomiczną dla samorządu gminy Bałtów – dodaje wójt.

W szkole siedzibę ma Stowarzyszenie Wzgórze Pałacowe – do którego należą absolwenci i nauczyciele dawnego technikum rolniczego w Bałtowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Udostępniliśmy im dwa pomieszczenia, w którym będą zorganizowane: Izba Pamięci i biuro Stowarzyszenia. Dziękuję członkom Stowarzyszenia, z Andrzejem Lichockim na czele, że podjęli się takiego działania i zorganizowania takiego Stowarzyszenia. To podkreśla historię tego budynku szkoły, pamięć tego miejsca, bo jak wiemy tutaj wykształciło się wiele pokoleń Bałtowa, ale także całej Polski – wyjaśnia wójt, życząc uczniom nowej placówki jak najlepszych wyników w nauce, jak najlepszego samopoczucia w tym nowym budynku szkolnym i przede wszystkim zdrowia.

O tym, że nie ma najmniejszego porównania do tego starego obiektu szkoły doskonale zdaje sobie sprawę Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

– Stara szkoła była wybudowana w 1931 roku. To była szkoła, do której uczęszczała jeszcze moja mama. Placówka nie nadawała się już do remontu. Uczyliśmy się tak naprawdę przez ostatni okres w trzech budynkach: przedszkolu, które mieściło się obok Urzędu Gminy w Bałtowie, oddalonej o trzy kilometry placówce z klasami 0-3 i oczywiście osobnym budynku z klasami 4-8. Byliśmy mówiąc jednym słowem – porozrzucani. To stanowiło także utrudnienie dla nauczycieli, którzy musieli jednego dnia dojeżdżać z budynku do budynku. Tutaj jesteśmy wszyscy razem. Ta szkoła to było moje marzenie. Podczas oprowadzania przedstawicieli z Kuratorium Oświaty w Kielcach usłyszałam, że są miasta, które nie mają tak wyposażonych pracowni w szkołach, jak my w Bałtowie. Wczoraj odebrałam także, 14 tysięcy zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których 4 tysiące wykorzystane zostanie na wycieczkę, 10 tys. na doposażenie – przyznaje dyrektor szkoły.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zachwyceni nową szkołą i możliwościami, jakie im daje są przede wszystkim uczniowie.

– Teraz jest na pewno o wiele lepiej. Mamy świetnie wyposażone pracownie. W tamtej szkole było mało tych pracowni. Komputery były stare. Tutaj wszystko jest nowe. Najbardziej podoba mi się pracownia fizyczno-chemiczna. Możemy robić doświadczenia. To jest dla nas nowość. Przez to lepiej jest się nam uczyć – mówi Oliwia Makuch, uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej w Bałtowie

Wiktorii Zelińskiej uczennicy klasy 5 najbardziej podoba się sala gimnastyczna.

– Wcześniej mieliśmy bardzo małą salę. Nie mieliśmy miejsca, żeby grać w różne zabawy, czy gry zespołowe – przypomina.

Daria Czerwonka natomiast zwraca uwagę, że zmieniło się także otoczenie szkoły. Dziś uczniowie mogą spędzać czas otoczeni parkiem i przyrodą.

– Najbardziej podoba mi się sala geograficzna. Mamy tam mnóstwo pomocy naukowych, z których możemy korzystać, a dzięki temu się rozwijać. Szkoła jest dużo większa, mamy większe sale, mamy pracownie. W tamtej szkole tak nie było. Mamy dużo zieleni, las. Jest bardzo ładnie – dodaje uczennica.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Myślę, że najbardziej podoba mi się to, że jest dużo sprzętów audiowizualnych, z których nauczyciele i my możemy korzystać. Mamy większą chęć uczenia się w tej szkole. Wokół nas jest dużo natury. Możemy lepiej wykorzystać ten czas podczas przerw między lekcjami. Nowa szkoła motywuje mnie także do nauki. Jestem w ósmej klasie i tylko żałuję, że wcześniej nie mogłam rozpocząć nauki w tak dobrze przygotowanej placówce – podkreśla Zuzanna Pietruszka, uczennica klasy ósmej, która prowadziła także wczorajsze wydarzenie.

Podczas wydarzenia nie zabrakło także przemówień zaproszonych gości, wśród których pojawili się Agata Wojtyszek. Wojewoda Świętokrzyski, Jarosław Rusiecki, Senator RP, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Katarzyna Nowacka, wicekurator oświaty, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego, a także radni gminy Bałtów z przewodniczącym Cezarym Stępniewskim na czele, przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, zaprzyjaźnionych ze szkołą.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To wielki dzień dla społeczności szkolnej, kiedy możemy tu wszyscy razem podziwiać nowy budynek. Społeczność szkolna to przede wszystkim uczniowie, bo to dla nich budujemy te szkoły. Społeczność to oprócz uczniów, nauczycieli, również rodzice i pracownicy szkoły. Życzę dzisiaj państwu, aby ten dzień na długo zapał w waszej pamięci. Aby taka radość, która dziś wszystkim nam towarzyszy, razem z rozpoczynającym się rokiem szkolnym macie bowiem nowy budynek, nowe wspaniałe warunki edukacji, wspaniałe warunki pracy, o których tak ciepło mówiła pani dyrektor i pan wójt. Gratuluję państwu tego dzieła. Z tego co słyszeliśmy jeszcze dużo przed wami, bo czekamy na grunty, które będą dopełnieniem tego dzieła i już na dobre będziecie mogli mówić, że macie nie tylko budynek, ale i całe otoczenie szkoły. Dziś rozpoczynacie tę naukę szkolną w wyjątkowym dla Polski czasie. Obchodzimy bowiem wciąż setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ten kulminacyjny moment był w ubiegłym roku, ale rządowy program Niepodległa, rozpoczął się w 2017 roku i będzie trwał do 2022. Dlatego dziś razem z rozpoczynającym się rokiem szkolnym dla was, dla społeczności Bałtowa, w wyjątkowym, nowym budynku chciałabym na ręce pani dyrektor medal, który został przeze mnie wybity na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki medali zostało wykutych 100. Ten, który wam ofiaruje ma numer 90. Abyście państwo razem taką nową historię tworzyli – mówiła podczas uroczystości Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski, życząc, aby uczniowie Bałtowa byli przyszłością Polski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniała, że sukcesy to nie tylko zwycięstwa na olimpiadzie, ale także małe kroczki i postępy, które robią podczas nauki uczniowie.

Jarosław Rusiecki, Senator RP na ręce dyrektor placówki przekazał album „Poczet Prezydentów RP na uchodźstwie w latach 1939-1990”. Dodał także, że w gronie prezydentów RP na uchodźstwie był człowiek, który urodziła się na świętokrzyskiej wsi, w Bielinach – Kazimierz Sabat. Życzył uczniom, aby któryś z nich mógł także dostąpić zaszczytu piastowania takiej funkcji.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Doniosły moment, bardzo ważna chwila w życiu społeczności gminy Bałtów. Nowy obiekt, który służy waszym dzieciom, ale który służy przyszłości, służy rozwojowi. Ksiądz proboszcz Grzegorz na początku uroczystości użył bardzo ważnego i pięknego słowa: prawda. Aby tutaj posiadana wiedza służyła prawdzie. Ale powiem szerzej, nauczyciele uczą się na zajęciach z filozofii o takim sformułowaniu prawda, dobro i piękno, każde z tych określeń się uzupełnia. Życzę całej społeczności szkoły, aby w tej triadzie współżyli i aby razem budowali przyszłość społeczności gminy Bałtów. Gratuluję panu wójtowi Hubertowi Żądło tej konsekwencji w działaniu, nieugiętości i realizacji wyznaczonych celów, tego pójścia nawet pod górę, ale po to, żeby z góry lepiej zobaczyć, jakie są potrzeby mieszkańców gminy Bałtów – mówił Jarosław Rusiecki.

Flagę niepodległości od Mateusza Morawieckiego, Premiera RP wraz z wirtualnymi goglami, dzięki którym można odbyć podróż po Sejmie, przekazał na ręce dyrektora placówki Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Kiedy po przecięciu wstęgi i poświeceniu szkoły weszliśmy do tego pięknego budynku, myślę, że wszyscy byliśmy pod niezwykłym wrażeniem tego, jak on wygląda, ale zawsze każdy przedmiot ma swoją formę, ale niesie też określoną treść. Kiedy tutaj weszliśmy i patrzyliśmy na tę formę byliśmy pełni zachwytu. Zachwyt nad treścią przyszedł wtedy, kiedy przed nami stanęły małe dzieci, pierwszoklasiści, które prezentowały swój program artystyczny, a później, klęcząc były pasowane na uczniów tej szkoły, ale zanim do tego doszło składały ślubowanie, gdy padły bardzo ważne słowa. Myślę, że te słowa zostaną przez nich zapamiętane do końca edukacji, a może nawet i dłużej. Z ogromnym wzruszeniem patrzyłem na tych maluchów, bo sam byłem nauczycielem, dyrektorem szkoły, a teraz pracuję w Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. Przed wejściem do szkoły, spotkałem swoją uczennice, która mi to przypomniała,że kiedyś uczyła się w szkole, którą kierowałem i myślę, ze ona dzisiaj również przeżywała dzisiaj to pasowanie, bo przypomniała sobie to swoje. Moi przedmówcy podkreślali wagę takich wartości jak prawda, dobro i piękno, nawiązali do wydarzeń, które miały miejsce w roku 2018 i wciąć trwają. Do obchodów roku niepodległości. Nie byłoby tych obchodów gdyby Polacy nie byli wierni słowom: Bóg, honor, Ojczyzna. Jestem przekonany, że w tej szkole będą uczyć się dzieci dla tych wartości. Tego wam życzę – podsumował poseł.

Pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie pasowała Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski!

Opublikowany przez Naostro.info Czwartek, 3 października 2019

Podczas uroczystości pierwszoklasistów już oficjalnie na uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie pasowała Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-100
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-100

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-109
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-109

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-108
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-108

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-107
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-107

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-106
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-106

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-105
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-105

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-103
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-103

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-102
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-102

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-101
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-101

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-110
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-110

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-125
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-125

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-124
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-124

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-123
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-123

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-122
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-122

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-121
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-121

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-120
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-120

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-119
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-119

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-118
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-118

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-117
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-117

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-116
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-116

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-115
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-115

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-114
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-114

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-113
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-113

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-112
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-112

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-111
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-111

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-126
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-126

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-141
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-141

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-140
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-140

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-139
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-139

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-138
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-138

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-137
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-137

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-136
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-136

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-135
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-135

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-134
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-134

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-133
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-133

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-132
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-132

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-131
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-131

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-130
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-130

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-129
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-129

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-128
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-128

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-127
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-127

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-142
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-142

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-157
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-157

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-156
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-156

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-155
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-155

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-154
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-154

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-153
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-153

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-152
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-152

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-151
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-151

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-150
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-150

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-149
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-149

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-148
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-148

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-147
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-147

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-146
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-146

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-145
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-145

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-144
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-144

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-143
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-143

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-158
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-158

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-172
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-172

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-171
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-171

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-170
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-170

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-169
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-169

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-168
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-168

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-167
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-167

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-166
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-166

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-165
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-165

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-164
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-164

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-163
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-163

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-162
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-162

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-161
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-161

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-160
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-160

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-159
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-159

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-173
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-173

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-174
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-174

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-181
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-181

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-180
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-180

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-179
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-179

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-178
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-178

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-177
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-177

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-176
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-176

NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-175
NaOSTRO Otwarcie Szkoły w Bałtowie-175

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this