Znajdź nas na

FAKTY

To ważny budynek dla mieszkańców Prawęcina! Trwa jego przebudowa!

Mieszkańcy Prawęcina, malowniczej miejscowości w gminie Kunów, jeszcze w tym roku zyskają nowe miejsce spotkań. Przebudowę przechodzi bowiem remiza ochotniczej straży pożarnej. – Ten budynek wybudowali mieszkańcy Prawęcina. Są z nim bardzo mocno związani. Wiedząc o tym i dbając o ich bezpieczeństwo, podjąłem działania, aby ten obiekt posłużył im na kolejne lata. Stąd trwający remont, który skończy się jeszcze w tym roku – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie przy przebudowywanym budynku w Prawęcinie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W gminie Kunów prężnie rozwijają się i działają stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne. Ich członkowie swoje miejsce znajdują w świetlicach wiejskich, a także remizach. Nie inaczej jest w Prawęcinie, jednym z bardziej malowniczych sołectwa w gminie Kunów. Obiekt, który wybudowany został przez mieszkańców, po latach doczekał się modernizacji. Trwa jego przebudowa. 

– Sytuacja tego budynku była dosyć skomplikowana.  Niestety stan prawny tego obiektu nie był uregulowany. Najpierw trzeba było skomunalizować teren przyległy do budynku wraz z budynkiem. Procedura była długa i skomplikowana. Zgodę na takie działanie musieli wyrazić mieszkańcy Prawęcina. Tak też się stało. Wtedy jako gmina mogliśmy zacząć inwestować w obiekt. Można powiedzieć, że ta komunalizacja otworzyła wrota do kompleksowego zajęcia się tym budynkiem  – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców Prawęcina. Wybudowali go bowiem  samodzielnie i są z nim bardzo mocno związani. Interesują się tym obiektem i skrupulatnie śledzą postępy trwającej przebudowy. 

– Wiedząc i mając świadomość jaki to czuły punkt dla mieszkańców, zajęliśmy się nim tak, jak sobie tego życzyli. Pojawiła się propozycja, aby na piętrze budynku stworzyć dwa mieszkania chronione. Najprawdopodobniej nie byłyby zasiedlone, a wykorzystywane dla przyjezdnych turystów, czy gości, jako miejsce  noclegowe. Sporo osób z Polski, jak i spoza kraju odwiedza Prawęcin, ponieważ tutaj upłynęła ich młodość. Niestety nie mogliśmy takich mieszkań utworzyć ze względu na brak zgody ze strony mieszkańców. Okazało się , że warto było poczekać.  Kilkanaście miesięcy temu opracowaliśmy projekt przebudowy tego budynku, otrzymaliśmy pozwolenie na budowę i przystąpiliśmy do pracy – wyjaśnia Lech Łodej. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dach budynku, aby spełniał warunki techniczne, będzie podwyższony. Na piętrze budynku znajdą się dwa duże pomieszczenia integracyjne. Na dole zaś będą trzy pomieszczenia (jedno z nich to aneks kuchenny). Odświeżony zostanie także garaż OSP.  

– W budynku wymienione zostaną okna, urządzimy łazienkę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawi się również podjazd  i schodołaz, ułatwiające korzystanie z obiektu. Wewnątrz znajdzie się miejsce dla każdej organizacji: straży, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. Pojawią się parkingi, a także wiata letnia. Budynek będzie ogrzewany elektryczne. Zamontowana będzie fotowoltaika z bankiem energii – wylicza Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Obiekt do użytku gotowy będzie pod koniec listopada. Inwestycja w 90 procentach dofinansowana jest ze środków z Polskiego Ładu. Jej koszt to ok. 1 350 000 zł, z czego dofinansowanie wynosi 1 200 000 zł, gmina z własnego budżetu dokłada ok. 160 000 zł. 

– Dobrodziejstwo „Polskiego Ładu”, który zaproponował poprzedni rząd  pozwoliło na rozwój naszej gminy i było nas stać na ten rozwój. Jak będzie dalej? Wierzę, że dobrze – podsumowuje Lech Łodej.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this