Znajdź nas na

FAKTY

Trwa remont budynku przy Osadowej 6! Kto w nim zamieszka?

Ponad 100-letni budynek przy ulicy Osadowej 6 w ostrowieckiej dzielnicy Częstocice powinien odzyskać dawny blask do 15 czerwca 2022 roku, choć jak zapowiada wykonawca inwestycji – Jacek Zbroja z firmy AG Petrol ze Skarżyska Kamiennej, chciałby aby budynek został ukończony przed Wielkanocą 2022 roku. Prace do najprostszych nie należą, a inwestycja jest bardzo wymagająca, tym bardziej, że w lipcu ubiegłego roku doszczętnie spłonął dach budynku. Pożar osłabił też konstrukcję ścian szczytowych. Docelowo w budynku powstanie 8 mieszkań dla najuboższych mieszkańców miasta. O tym według jakiego klucza będą dobierani mówił podczas piątkowej (1 października) konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To był kiedyś piękny budynek, to jest historyczna dzielnica, widzicie państwo ile kunsztu kiedyś kosztowało, żeby wybudować taki obiekt. W tej chwili po prawie 100 latach miasto Ostrowiec Świętokrzyski zdecydowało się na rewitalizację tego budynku. To jest takie odzwierciedlenie Ostrowieckiego Browaru Kultury, jeśli chodzi o figurę i o bryłę. Chcę pogratulować firmie AG Petrol, bo to jest trudna rewitalizacja, trudne zadanie remontowe – poinformował podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w piątek (1 października) Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Mowa o budynku przy ulicy Osadowej 6 w ostrowieckiej dzielnicy Częstocice. O tym, że obiekt będzie poddany rewitalizacji informowaliśmy 15 maja 2020 roku. 

– Chcemy go odrestaurować zachowując architekturę i pokazując dziedzictwo przemysłowe Częstocic – mówił wówczas Jarosław Górczyński. 

Inwestycja podzielona została na trzy zadania o łącznej wartości  blisko 5 milionów złotych. Zadanie  dofinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Obejmuje przebudowę i termomodernizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wewnętrznymi i zewnętrznymi instalacjami wraz z budową przyłącza kanalizacji deszczowej w celu odprowadzenia wód opadowych z budynku. Przewidziano  rozbiórkę przybudówek od strony wschodniej i zachodniej istniejącego zabytkowego budynku, wykucie okien w obrębie rozebranych przybudówek w celu spełnienia wymagań warunków technicznych dotyczących oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych oraz wymianę stolarki okiennej nawiązującej do historycznego kształtu okien. Przewidziane są również roboty renowacyjne elementów historycznego wystroju polegające na uzupełnieniu ubytków elementów elewacji wraz z czyszczeniem i zabezpieczeniem środkami renowacyjnymi. Przebudowa budynku polegać miała  na wymianie dachu wraz z pokryciem i orynnowaniem, stropów wewnętrznych, budowy wewnętrznej klatki schodowej, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniem nowych ścianek działowych podziałów pomieszczeń na poszczególne mieszkania, wykonaniu nowych instalacji. 

Budynek przy Osadowej 6, maj 2020 rok
fot. Marzena Gołębiowska.naOSTRO.info

Powierzchnia użytkowa mieszkań to  393,01 mkw , kubatura budynku zaś – 3680 m sześciennych.

Niestety w lipcu 2020 roku w budynku wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała blisko sześć godzin. Doszczętnie spłonął wówczas dach,  pożar osłabił też konstrukcję ścian szczytowych, wypaliła się zaprawa, tracąc  swoje właściwości wiążące.

– Inwestycja bardzo wymagająca, to nie jest tuzinkowa robota, bo poprawić po kimś, to jest bardzo ciężka praca.  Roboty posuwają się do przodu. Na dzień dzisiejszy jest prawie 50 procent wykonane. Za dwa tygodnie będzie dach, 50 procent okien. Będzie całkiem inaczej wyglądać to. To co widzicie za dwa tygodnie  będzie jeszcze ładniejsze – zapewniał Jacek Zbroja z firmy AG Petrol ze Skarżyska Kamiennej.

Wartość tego etapu zadania to 2 495 000 zł. W budynku powstanie 8 mieszkań socjalnych: dwa dwupokojowe, trzy kawalerki i jedno dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że to właśnie w Częstocicach koło Ostrowca Św.  w 1839 roku Henryk Łubieńskie zbudował pierwszą cukrownię w Królestwie Polskim. W roku 1842 przebudowana ją na system parowy, w roku 1851 otrzymała rafinerię, a w roku 1862 została znacznie rozbudowana, w roku 1874 przeszła na system dyfuzyjny.  Cukrownia w Częstocicach była  najstarszą polską cukrownią z blisko 200 letnimi tradycjami. Wokół cukrowni tętniło życie. W połowie XIX wieku. przy cukrowni rozwinęła się osada fabryczna, której początkiem był dom dla robotników przy ulicy Osadowej.

W lipcu 2020 roku spłonął dach kamienicy przy Osadowej 6
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zbudowany z czerwonej cegły i kamienia budynek przy ulicy Osadowej 6 był domem dla pracowników częstocickiej cukrowni. od dłuższego czasu  wyłączony był z funkcji mieszkalnych, z roku na rok popadał  w coraz większą ruinę. 

– Obiekt będzie taką piękną wizytówką starej zabudowy Ostrowca Świętokrzyskiego – podsumowuje Jarosław Górczyński. Dodaje, że gmina dysponuje 1067 lokalami. To mieszkania będące własnością miasta Ostrowca Św., zarządzane są jednak przez Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Św. 

– To jest ciężki odcinek, to jest tytaniczna praca, bo to jest praca z ludźmi, praca wymagająca cierpliwości i zaangażowania i na ręce pana dyrektora chcę podziękować za pracę wszystkich pracowników ZUM-u, bo to jest naprawdę ciężka praca – mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Górczyński. 

Stwierdza, że od sześciu lat gmina Ostrowiec Św. prowadzi konsekwentną politykę w zakresie mieszkalnictwa

– (…) i to jest takie dobre podejście, ponieważ nie nagradzamy tych, którzy zalegają z czynszami, nie dajemy tych mieszkań dla tych, którzy stwarzają problemy w swoich mieszkaniach i są uciążliwi dla sąsiadów,  wręcz odwrotnie, te mieszkania będą przeznaczone dla tych osób, które mają, posiadają mieszkania socjalne z zasobu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, ale nie zalegają z opłatami, nie stwarzają kłopotów sąsiedzkich, wywiązują się ze swoich zobowiązań i dla tych osób te mieszkania w pierwszej kolejności na zamianę. Chcę jeszcze podkreślić, że  miasto Ostrowiec Św. wspólnie z Zakładem Usług Miejskich i Spółką OTBS zaproponowało w pilotażu 10 mieszkań na wynajem przez OTBS i w tej chwili pracujemy nad tym, aby kolejne 6 mieszkań móc, myśleć w październiku, przekazać dla OTBS-u z opcją wynajęcia na wolnym rynku – tłumaczy prezydent. 

Jak podkreśla prezydent mieszkania będą  zlokalizowane, w uzgodnieniu z ZUM-em, w różnych, atrakcyjnych lokalizacjach na terenie miasta. Jarosław Górczyński dodał także, że OTB pracuje nad tym, aby przy jednej z ostrowieckich ulic rozpocząć budowę nowych mieszkań w systemie deweloperskim. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this