Znajdź nas na

FAKTY

Trwają wakacje z WOT-em! W szkoleniu udział biorą m.in.: kelner, behawiorysta zwierząt, zawodnik MMA!

Wakacje to idealny czas na wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego. W sobotni (8 lipca) poranek ponad 80 ochotników postanowiło swój wolny czas przeznaczyć na szkolenie wojskowe w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W szkoleniu biorą również udział: pedagog, kelner, kucharz, behawiorysta zwierząt, informatyk, zawodnik MMA, kucharz, trener personalny. Jego zwieńczeniem będzie przysięga na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Wojsk Terytorialnych

,,Wakacje z WOT” to propozycja bardzo aktywnego spędzania czasu wolnego od nauki. Oznacza to wojskowe szkolenie podstawowe, które potrwa 16 dni. W sobotni poranek przed bramą koszar pojawili się głównie uczniowie, studenci, a także inni ochotnicy chcący spędzić wakacyjny czas w mundurze. Poprzednie edycje projektu, podobnie jak ,,Ferie z WOT” pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także wśród nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty. Zdecydowana większość, bo aż 65 % ochotników stanowią młodzi ludzie poniżej 20 roku życia. Około 25 procent nowo wstępujących to kobiety. Świeżo powołani reprezentują różne zawody i specjalności. Najliczniejszą grupą na szkoleniu są uczniowie z liceów ogólnokształcących, szkół ZDZ, techników różnych profili, są studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Politechniki Świętokrzyskiej i uczelni prywatnych. 

W szkoleniu biorą również udział: pedagog, kelner, kucharz, behawiorysta zwierząt, informatyk, zawodnik MMA, kucharz, trener personalny. Po skończonym szkoleniu zasilą oni głównie szeregi 103 batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, oraz 102 batalionu w Sandomierzu.

fot. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Wojsk Terytorialnych

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszy dzień to zazwyczaj pobierania umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty).  Każdy kolejny dzień to intensywne i ciekawe szkolenie wojskowe. W czasie „szesnastki”, przyszli Terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuowali rannego i pracowali z mapą i kompasem. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian wyszkolenia każdego Terytorialsa. Zwieńczeniem trudu, zdobytych umiejętności i wiedzy będzie uroczysta przysięga wojskowa na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim, która odbędzie się  23 lipca.

fot. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Wojsk Terytorialnych

Informacje dotyczące procesu rekrutacji znajdują się pod adresem https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ Jeśli masz pytania dotyczące procesu powołania do służby w 10 ŚBOT kieruj je telefonicznie pod 602 714 001.

fot. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Wojsk Terytorialnych

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this