Przypomnijmy, że Kolumna Ostrowiecka składa się z dwóch grup (złotej i błękitnej). Na pątniczy szlak pielgrzymi ruszyli 4 sierpnia. Grupa złota wyruszyła po Mszy św. o godz. 6.30 w kolegiacie św. Michała Archanioła, zaś grupa błękitna po Mszy św. o godz. 6.30 w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Wraz z pielgrzymami wędruje 4 kapłanów, klerycy i siostry zakonne. Kierownikiem Kolumny Ostrowieckiej jest ks. Mariusz Wasil, który z pielgrzymami z Ostrowca Świętokrzyskiego podróżuje już po raz trzeci.
Kolejny etap wędrówki za pielgrzymami. Jak podkreśla Piotr Borek, który zajmuje się sprawami technicznymi i organizacyjnymi podczas pielgrzymki zapewnia, że pogoda w tym roku jest dla pielgrzymów łaskawa, a na trasie do ostrowieckich pątników docierają kolejni mieszkańcy z Ostrowca Świętokrzyskiego.
– Przybywają nowi pielgrzymi, którzy do Kolumny Ostrowieckiej dołączają. Zaczął się weekend więc jeżeli ktoś wziął sobie jeden dzień wolnego – poniedziałek to będzie mógł wejść na Jasna Górę z grupą z Ostrowca Świętokrzyskiego. W piątek pątnicy pokonali 35 kilometrów, w sobotę 25 – powiedział nam w rozmowie telefonicznej Piotr Borek.
Na trasie nudzić się nie można. Każdy dzień rozpoczyna się od porannej Mszy Świętej, a następnie grupa wyrusza w dalszą drogę. Nie brakuje modlitwy, rozważań, śpiewu i odwiedzin niezwykłych gości, jak wizyta księdza prefekta Piotra Przysucha z Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, który wędrował wraz z pielgrzymką na Jasną Górę w czwartek, 8 sierpnia. Specjalny gość głosił konferencję o powołaniu. Czy wizyta księdza misjonarza Wiesława Podgórskiego, który pełni posługę w Ekwadorze. Misjonarz opowiadał m.in. o tym jak wygląda życie i wiara w Ekwadorze.
Swoją drogę pielgrzymi z Ostrowca Świętokrzyskiego dokumentują na bieżąco w mediach społecznościowych. Nawet Ci, którzy nie mogli fizycznie wyruszyć w drogę mają możliwość „podglądania”, gdzie aktualnie znajdują się pielgrzymi, a także gdzie stacjonują, czy odpoczywają.
Wczoraj, odpowiadając na apel księdza Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa Diecezji Sandomierskiej, modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W tej intencji odmówili Różaniec oraz wysłuchali świadectw sióstr zakonnych oraz księży.
– Pielgrzymka to jest nie tylko czas na sprawdzenie siebie, ale przede wszystkim czas wyciszenia. Warto pamiętać o tym, że to są rekolekcje w drodze. Wiele osób często w ciągu roku nie ma czasu na takie tradycyjne rekolekcje, które się odbywają w kościołach z racji zbliżających się świąt, albo misji parafialnych. Część ludzi właśnie na pielgrzymkę wykorzystuje swój urlop wakacyjny. Powierza Bogu ten czas na osobiste wyciszenie. Wiele osób podkreśla także, że jest to czas, kiedy mogą odpowiedzieć na wiele pytań, na które nie mają czasu w ciągu roku – powiedział nam tuż przed rozpoczęciem pielgrzymi ksiądz Mariusz Wasil, kierownik Kolumny Ostrowieckiej.
Trzymamy kciuki, aby ze wszystkimi intencjami, które powierzają Matce Bożej, ostrowieccy pielgrzymi a Jasną Górę, dotarli cali i zdrowi.