Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Janik dopiero teraz wchodzi w XXI wiek! Lech Łodej: Wychodzimy na wprost potrzebom mieszkańców!

Mieszkańcy ulic Okrężnej, Ostrowieckiej, Szkolnej i Wiatracznej w Janiku wreszcie doczekają się kanalizacji. To efekt ścisłej współpracy Urzędu Gminy w Kunowie, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Całkowita wartość projektu to prawie 15 milionów złotych. – Warto było o mieszkańcach Janika pomyśleć dużo wcześniej – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, który z realizacją projektu wyszedł na wprost oczekiwaniom mieszkańców.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Realizacja projektu budowlanego pn.: „Budowa sieci kanalizacyjnej Janik – Kunów“została rozpoczęta w 2014 r.Pozwolenie na budowę uzyskano decyzją z dnia 1 czerwca 2016 roku, która 20 kwietnia tego samego roku stała się ostateczna.

– Kanalizacja jest bardzo ważna dla mieszkańców Janika. Janik, liczy ok. 1100 mieszkańców, i dopiero teraz sołectwo doczeka się kanalizacji. Ten „luksus”, który w XXI-wieku jest normalnością, powinien być już dawno dostępny dla mieszkańców tej miejscowości. Z jednej strony jest to wielka radość, ale ma w sobie trochę goryczy, bo ta stara 40-letnia oczyszczalnia rozpada się na naszych oczach. Ścieki, które aktualnie odprowadzane są do Ostrowca Św. z Boksycki, Wymysłowa i ul. Wspólnej z Janika, przekierowane zostaną w najbliższym czasie do nowej oczyszczalni w Kunowie. Będą to wymierne oszczędności dla gminy w wysokości ok. 150 tys rocznie. Kanalizacja, którą budujemy w Janiku zostanie podłączona już do nowej oczyszczalni ścieków. Lepiej późno niż wcale – podsumowuje Lech Łodej, burmistrz Kunowa.

Jak podkreśla projekt został dokończony po poprzednikach. W 2016 poniesiono wydatki na opracowanie dokumentacji projektowej w wysokości 346 202,32 zł, a 11 stycznia 2019 roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie zadania. Projekt realizowany jest w ramach konkursu nr RPSW.04.03.00-IZ.00-26-199/18 w ramach Osi Priorytetowej 4 – „Dziedzictwo naturalne i kulturowe” Działania 4.3 „Gospodarka wodno – ściekowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. 22 maja 2019 r. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozstrzygnął konkurs i dokonał wyboru 14 projektów, w tym projektu Gminy Kunów pn. „Budowa sieci kanalizacyjnej Janik – Kunów”.

Wniosek uzyskał dofinansowanie w zakresie ulic: Okrężnej, Ostrowieckiej, Szkolnej i Wiatracznej w Janiku, zagwarantował bowiem uzyskanie efektu ekologicznego. Jak tłumaczy Lech Łodej projekt budowlany dotyczy szerszego zakresu ulic, które będą kanalizowane w przyszłych latach.


27 czerwca 2019 r. Lech Łodej, przy kontrasygnacie Beaty Tracz, skarbnika Gminy, podpisał umowę na dofinansowanie zadania
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Aby zrealizować projekt, konieczne jest zaciągnięcie około 6 milionów obligacji. Gmina, która ma kredyty inwestycyjne, czy obligacje jest gminą rozwijającą się. O fundusze unijne nie będziemy mogli zabiegać wiecznie. Musimy je maksymalnie wykorzystać na infrastrukturę drogową i kanalizacyjną, tam, gdzie jeszcze występują te braki. Teraz mamy największe szanse na ich pozyskanie Istnieje także możliwość skorzystania z dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych i to robimy. Cieszę się, że kanalizacja w Janiku powstanie. Myślę, że przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku., a realizacja zadania rozpoczęta zostanie najprawdopodobniej na wiosnę przyszłego roku – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że 27 czerwca 2019 r. Lech Łodej, przy kontrasygnacie Beaty Tracz, skarbnika Gminy, podpisał umowę na dofinansowanie ww. zadania. Wkład Unii Europejskiej to 7 921 175,68 zł, wkład własny: 6 603 341,49 zł, a wartość ogółem: 14 524 517,17 zł. Prace mają się zakończyć do 31 grudnia 2021 r.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bajońskie zarobki prezesów i dyrektorów ostrowieckich spółek i zakładów miejskich!

FAKTY

Był dobrym duchem ostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców! Nie żyje Robert Minkina! Miał 64 lata!

FAKTY

Czy zakażenia w starachowickim oddziale Animex-u mają wpływ na zdrowie mieszkańców powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this