Znajdź nas na

FAKTY

Uczestnicy kursu integracyjnego gościli w Urzędzie Marszałkowskim!

Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa i Renata Bilska, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego spotkali się z gośćmi z Ukrainy – uczestnikami projektu „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców”, którzy od 14 sierpnia przebywają w województwie świętokrzyskim. Podczas spotkania Ukraińcy obejrzeli film promocyjny na temat województwa, a także podzielili się wrażeniami z pobytu w regionie świętokrzyskim.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Koordynatorem projektu „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji “Bezpieczna przystań” jest Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód. Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak najszerszego dostępu do usług integracyjnych cudzoziemcom legalnie przebywającym w województwie świętokrzyskim. Projekt skierowany jest do obcokrajowców, którzy planują w przyszłości podjęcie nauki lub pracy i osiedlenie się w Polsce.

Przebywający od 14 sierpnia w Kielcach uczestnicy pierwszego, pilotażowego kursu integracyjnego przyjechali z Winnicy oraz Tarnopola i reprezentują przede wszystkim organizacje polonijne oraz środowiska akademickie. Przez ostatni tydzień intensywnie uczyli się języka polskiego, uczestniczyli w warsztatach poświęconych między innymi legalizacji pobytu, pracy i edukacji w Polsce oraz odwiedzali najważniejsze atrakcje turystyczne województwa.

– Jeśli to Państwa pierwsza wizyta w regionie, to mam nadzieję, że pozostawi same dobre wspomnienia i wrócą do nas Państwo w przyszłości – zwrócił się do gości z Ukrainy Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa.

Jednocześnie pogratulował prezesowi zarządu Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód Krzysztofowi Kalicie podjęcia starań na rzecz integracji przybywających do naszego regionu cudzoziemców.

– Zdaję sobie sprawę, że nie jest łatwo odnaleźć się obcokrajowcom na nieznanym terenie, na szczęście Stowarzyszenie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom gości z zagranicy służąc niezbędną pomocą i ułatwiając integrację. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, w ramach swoich kompetencji, deklaruje wsparcie dla tych działań, dlatego też z zadowoleniem przyjęliśmy pomysł umieszczenia w naszym urzędzie tablicy informacyjnej dla cudzoziemców. Niech to będzie początek dobrej współpracy na rzecz cudzoziemców przebywających w województwie świętokrzyskim – powiedział.

Jak poinformował Krzysztof Kalita, w najbliższy poniedziałek z Ukrainy przyjedzie do Kielc kolejna, piętnastoosobowa grupa uczestników projektu. Łącznie w kursach integracyjnych ma wziąć udział 240 obcokrajowców.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this