Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Uczniowie dwóch szkół z powiatu ostrowieckiego na kwarantannie! Placówki pracują w trybie hybrydowym!

Jak poinformował nas wczoraj (20 października) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. w minionym tygodniu potwierdzono zakażenie wirusem Sars-Cov-2 u jednego nauczyciela szkoły podstawowej Katolickiego Zespołu Edukacyjnego oraz u dwóch uczniów szkoły ponadpodstawowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. Podczas weekendu pozytywny wynik testu otrzymał także nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. Szydłowieckiego w Ćmielowie.

Zdjęcie ilustracyjne Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Prowadzone dochodzenia epidemiologiczne pozwoliły ocenić narażenie oraz określić osoby z bliskiego kontaktu z osobami z potwierdzonymi przypadkami COVID-19 i podjąć odpowiednie działania. Osoby z pozytywnym wynikiem Sars-Cov-2 zostały objęte izolacją domową, a ich domownicy kwarantanną. Zgodnie z przekazaną w dniu 17 października 2020 r. przez dyrektora Katolickiego Zespołu Edukacyjnego listą osób z kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 na terenie placówki Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. nakazał poddanie się obowiązkowej kwarantannie w miejscu zamieszkania: 16 uczniom wskazanej klasy wraz z ich domownikami – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św.

Ze względu na zakażenie wirusem Sars-Cov-2 nauczyciela Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego dyrektor wnioskował o nauczanie hybrydowe. Sanepid wydał pozytywną opinię dotyczącą zdalnego trybu nauczania dla wskazanej klasy od dnia 19 października 2020 do dnia 23 października 2020 r. oraz stacjonarnego dla pozostałych uczniów. W przypadku dwóch uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Stanisława Staszica nie było konieczności obejmowania kwarantanną uczniów szkoły, z uwagi na ich absencję. Jedna klasa została objęta nadzorem epidemiologicznym i od 19 października do dnia 23 października  przeszła na nauczanie zdalne. 

Podczas weekendu potwierdzono również zakażenie Sars-Cov-2 nauczyciela w innej placówce na terenie powiatu ostrowieckiego tj. w Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. Szydłowieckiego w Ćmielowie. Od 18 października kwarantanną objęto 65 uczniów z czterech klas wskazanych przez dyrektora szkoły, wraz z ich domownikami. Sanepid wydał pozytywną opinię dotyczącą zdalnego trybu nauczania dla wskazanych czterech klas od 19 października do 23 października 2020 r. oraz stacjonarnego dla pozostałych uczniów szkoły podstawowej. 

– Zaczęło się od informacji z sanepidu, mówiącej o tym, że jeden z naszych nauczycieli ma dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Wdrożyliśmy wszystkie procedury, zgodnie z którymi, a także zgodnie z wytycznymi sanepidu cztery klasy, które miały bezpośredni kontakt z nauczycielem wychowania fizycznego z naszej szkoły, przeszły na nauczanie zdalne. Uczniowie mają się obserwować, jeśli nic się nie będzie działo, a mam taką nadzieję, wracamy do nauczania stacjonarnego. Pozostałe klasy nadal przychodzą do szkoły w trybie stacjonarnym – wyjaśnia Izabela Praga, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. Szydłowieckiego w Ćmielowie.     

– Termin nakładanych kwarantann oraz nauczania zdalnego we wszystkich przypadkach może zostać wydłużony z uwagi na sytuację epidemiczną i prowadzone dochodzenia epidemiologiczne. Szkoły w nowym roku szkolnym 2020/ 2021 funkcjonują w reżimie sanitarnym zgodnie z opracowanymi wewnętrznymi regulaminami oraz procedurami stworzonymi na podstawie „Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.”, które uwzględniają specyfikę danej placówki. Dodatkowo dyrektorzy szkół oraz wyznaczeni koordynatorzy COVID placówek oświatowych na terenie powiatu ostrowieckiego są w stałym Jak kontakcie z PPIS w Ostrowcu Św., zgłaszając i analizując każdy przypadek indywidualnie – podkreśla Wioletta Adamczyk-Nowak.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this