Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych uczyli się jak robić palmy i słuchali o wielkanocnych tradycjach!
W Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Iłżeckiej 33 nie wiedzą co to nuda, a każdą okazję wykorzystują do nauki i poszerzania swoich horyzontów. Tak samo jest w przypadku zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Nauczyciele zadbali, aby ich podopieczni zrobili w tym roku własne palmy. W ruch poszły kolorowa bibuła, kwiaty i bukszpan. Pomocą służyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Wojnowic, które do uczniów przyjechały na zaproszenie dyrekcji i kadry nauczycielskiej.
– Co
roku organizujemy takie warsztaty stroików wielkanocnych, a dzisiaj
są to warsztaty w robieniu wielkanocnych palm. Uważam, że jest to
piękna tradycja w naszej szkole. Staramy się utrwalać w naszych
uczniach wszelkie zwyczaje i tradycje świąteczne. Chcemy je
kultywować. To oczywiście zawsze buduje taką wzniosłą atmosferę,
dlatego nie tylko w domu, ale i w naszej szkole takie przedświąteczne
przygotowania czynimy. Jest to przecież czas wyczekiwania na święta,
który wszyscy tak kochamy – mówi Anna Gajownik-Ziółek,
pomysłodawczyni warsztatów i nauczycielka z ZSS.
Pomysłów na wielkanocne palmy było mnóstwo. Jedne stworzone zostały głównie na bazie kwiatów z bibuły, inne miały więcej elementów naturalnych, jak bukszpan, czy forsycja. Część z nich powstała z gałązek wierzbowych, tak jak nakazuje tradycja.
Wszystkie
oddawały indywidualny charakter twórców, a ich tworzenie sprawiało
olbrzymią radość uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.
– Zależy nam na utrwaleniu tej podstawowej wiedzy na temat zbliżających się świąt. Żeby nasi uczniowie wiedzieli, jakie to są święta, jakie to są zwyczaje, jak się do tych świąt należy przygotować, co podczas tych świąt robimy. Podczas wykonywania samych czynności mamy do czynienia z terapią manualną: rozwijaniem terapii ręki, czy motoryki małej, budujemy uczucia estetyczne, uwrażliwiamy na piękno. Budujemy kreatywność i twórczość wśród naszych uczniów – podsumowuje Anna Gajownik-Ziółek.
Przypominamy także, że w holu szkoły aż do samych Świąt Wielkanocnych trwa Kiermasz. Stroiki sprzedawane są codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00. Na kiermaszu sprzedają nauczyciele, którzy nie mają w tym czasie zajęć lekcyjnych, robią to w ramach wolontariatu.