W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe episkopatu we wtorek wskazano, że nie jest to oficjalny dokument komisji czy Konferencji Episkopatu Polski.
„Wydane przez Stolicę Apostolską dekrety i noty mają charakter „ogólnych wskazówek i sugestii” (Dekret Covid-I z dn. 19.03.2020), a więc są jedynie zaleceniami, a nie obowiązującymi przepisami” – wskazano.
Przypomniano, że „każdy biskup diecezjalny decyduje na obszarze własnej diecezji, jakie konkretne wskazania liturgiczne zastosować”.
„Przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w grobie pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.)
W propozycji wskazań nie ma odniesień do szczegółowych cywilnych wskazań sanitarnych, ponieważ zawsze brane są pod uwagę te, które aktualnie obowiązują.
„Propozycja ujednoliconych wskazań liturgicznych jest zbiorem wskazówek ułożonych wg ukazanych powyżej założeń w odniesieniu do już istniejących wskazań i sugestii wydanych zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na okres pandemii” – czytamy w komunikacie. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek