Mobilna pracownia zdrowia dla mężczyzn
W specjalistycznie wyposażonym urobusie czeka lekarz, który przeprowadzi m.in. badanie USG układu moczowo-płciowego. Diagnozie poddana zostanie prostata, jądra i nerki. Wykonywany jest również test PSA.
– Dzięki tego rodzaju badaniom możliwe jest wczesne wykrycie wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. Rak gruczołu krokowego, inaczej rak prostaty co roku jest diagnozowany u 18 tysięcy pacjentów w Polsce, a w województwie świętokrzyskim corocznie notuje się ponad 700 nowych zachorowań. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn, którzy ukończyli 50 rok życia. Aż 99 procent diagnoz dotyczy właśnie tej grupy wiekowej. Szanse na wyleczenie zwiększa wczesne wykrycie nowotworu, dlatego tak ważne są regularne badania urologiczne, a urobus daje taką możliwość – podkreśla Magdalena Zieleń, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
W mobilnym gabinecie panowie będą mogli przeprowadzić badanie USG aparatem do wykonywania badań urologicznych o wysokiej rozdzielczości, będą mogli skorzystać z konsultacji urologicznej oraz będą mieć również wykonany test oznaczenia poziomu antygenu PSA.

Jak się zapisać?
Badania wykonywane są dla osób indywidualnych oraz grup pracowniczych.
🔹 Osoby indywidualne mogą umawiać się telefonicznie pod numerem: 452 069 786.
🔹 Firmy i instytucje zainteresowane przeprowadzeniem badań u siebie powinny dzwonić pod numer: 508 315 643.
Urobus stacjonuje m.in. przy Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Kielcach, ale w przypadku grupowych zgłoszeń dojeżdża również do zakładów pracy na terenie całego regionu.

Inwestycja w zdrowie Świętokrzyskich Pracowników
Projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” to szeroko zakrojona akcja profilaktyczna, skierowana do pracujących mieszkańców regionu. W jego ramach dostępne są nie tylko badania urologiczne, ale także konsultacje specjalistyczne i inne badania profilaktyczne.
– Ten projekt to również kompleksowy program, adresowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn, aktywnych zawodowo mieszkańców województwa świętokrzyskiego, powyżej 45 roku życia. Obejmuje on badanie krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, analizę składu ciała. Wyniki 14 badań laboratoryjnych oraz informacje z ankiety medycznej analizowane są przez lekarza medycyny pracy. W razie potrzeby pacjenci kierowani są na dalsze konsultacje do specjalistów, m.in. kardiologa, laryngologa, pulmonologa, rehabilitanta. U osób z określonymi predyspozycjami wynikającymi z wywiadu rodzinnego przeprowadzane są badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej, zakrzepicy oraz mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 – zaznacza Magdalena Zieleń.
Tylko w ramach tego projektu na zdrowie pracowników przeznaczonych zostanie blisko 80 milionów złotych.

