Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej z podpisem prezydenta, nowy model ma usprawnić opiekę!

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.

Warszawa, 19.12.2016. Prezydent Andrzej Duda PAP/Jacek Turczyk

Uroczyste złożenie podpisu odbyło się w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach w obecności m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefowej Kancelarii Prezydenta Grażyny Ignaczak-Bandych.

Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta Dudy.

Głównym celem przepisów jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, równego dostępu do koordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej.

„Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną – sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego (…), by ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju” – akcentował prezydent.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.

„Stworzono trójstopniowy system leczenia onkologicznego, który będzie się odbywał w jednakowym stopniu na terenie całego kraju – w placówkach specjalnie ku temu wyznaczonych” – wskazywał na ten aspekt w czwartek w Siedlcach prezydent Duda. „Będą one odpowiednio uzupełnione sprzętowo, aby realizować kompleksowe, sprawne i skuteczne leczenie onkologiczne pacjentów” – wyjaśnił Duda.

Prezydent stwierdził, że „w zakresie onkologii sytuacja w kraju jest ogólnie zła”. Zaznaczył, że zapadalność na choroby onkologiczne będzie coraz większa, co – jak wskazał – wynika m.in. z wydłużenia długości życia.

„Do tego dochodzą czynniki cywilizacyjne, środowiskowe, jak również te, które sami sprowadzamy na siebie poprzez palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niewłaściwą dietę czy tryb życia, brak ruchu, coraz więcej pracy siedzącej, przez co zaniedbujemy higienę osobistą w zakresie higieny życia” – wskazywał prezydent.

Zwrócił uwagę, że mamy w Polsce już „prawie 200 tys. zachorowań (onkologicznych – PAP) rocznie i to praktycznie po równo u kobiet i u mężczyzn”.

„Śmiertelność na choroby onkologiczne jest druga, zaraz po chorobach układu krążenia. W związku z tym walka z tymi chorobami musi być postawiona na absolutnie najwyższym poziomie” – stwierdził prezydent.

Wskazał, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została poprzedzona oceną całego systemu placówek.

„Okazało się, że spośród 806 placówek na terenie Polski, zajmujących się leczeniem onkologicznym, w 706 placówkach leczonych jest 20 proc. pacjentów, zaś reszta chorych, czyli 80 proc. leczy się w ponad 90 placówkach” – podał.

„To pokazuje, że zaledwie 11 proc. placówek leczy zdecydowaną większość pacjentów chorych onkologicznie, zaś w pozostałych to leczenie jest absolutnie niedostateczne i na niedostatecznym poziomie zarówno pod względem oceny pacjentów, jak i rzeczywistych możliwości tego leczenia” – zaznaczył prezydent Duda. Problem – jak podkreślał – trzeba rozwiązać systemowo”.

„Spotykamy się nie w Krakowie, nie w Warszawie, nie w wielkim ośrodku takim jak Poznań czy Wrocław, Gdańsk, tylko spotykamy się w Siedlcach – mieście średniej wielkości w naszym kraju, w mieście, w którym dostęp na takich samych zasadach jak w tych wielkich ośrodkach, gdzie do tej pory były najlepsze placówki, jest przecież tak samo ważny” – mówił prezydent.

„Chodzi o to, żeby nie było trzeba jeździć na drugą stronę kraju po to, żeby otrzymać sprawne, kompleksowe leczenie onkologiczne” – dodał.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał w Siedlcach, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest „propacjenckim rozwiązaniem”, zaznaczył też, że „powstawało od początku do końca w duchu dialogu”.

Wskazał, że nowością dla pacjentów onkologicznych będzie instytucja koordynatora. „To osoba, która ma +za rękę+ przeprowadzić pacjenta w tym trudnym okresie choroby. Koordynator ma umówić pacjenta na diagnostykę, pilnować czasu, żeby kolejne badania albo też terapia odbywały się odpowiednich odstępach czasowych. To koordynator zorganizuje dla pacjenta konsylium” – zaznaczył Niedzielski.

To rozwiązanie – jak mówił – realizuje kolejny postulat Krajowej Sieci Onkologicznej, czyli to, że „każdy pacjent będzie korzystał z tej samej najlepszej, opartej na standardach międzynarodowych wiedzy, jak skutecznie leczyć”.

Podkreślił, że pacjent w trudnym dla niego okresie będzie mógł zawsze zadzwonić na telefon, który w pilotażu – jak wskazał minister – był odbierany 24 godziny na dobę. „Jest to realne wsparcie, które spowoduje, że pacjent nie będzie zagubiony w chorobie” – ocenił szef MZ. (PAP)

ktl/ dsr/ mgw/ kkr/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this