Znajdź nas na

FAKTY

W centrum Ćmielowa powstanie żłobek gminny!

Gmina Ćmielów stawia nie tylko na rozwój infrastruktury drogowej, sportowej, czy turystycznej, ale również podejmuje działania, aby odwrócić negatywne trendy demograficzne. Na świeżo upieczonych rodziców czeka zestaw gadżetów, a już wkrótce powstanie także gminny żłobek. – Cieszę się, że mogę zadbać o każdą grupę wiekową w naszej gminie. Starsi mieszkańcy pamiętają czasy, gdy taki żłobek funkcjonował przy zakładach porcelany. Sama do niego uczęszczałam. Wracamy więc do tych dobrych tradycji – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Maluch+” 2022-2029 jest programem prorodzinnym, wspierającym powstawanie i funkcjonowanie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Jego celem jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki. Program pozwala nie tylko aktywizować zawodowo rodziców, ale także zwiększać zatrudnienie. Kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Każdej gminie zostały przydzielone środki na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki według algorytmu, który zakłada, że gminy uzyskają konkretną pulę środków finansowych do wykorzystania na tworzenie miejsc opieki zgodnie z jej potrzebami wynikającymi ze statystyk oraz zasad programów europejskich. Środki finansowe pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki budżetu państwa.

Zgodnie z danymi z 30 czerwca 2022 roku w gminie Ćmielów było 218 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat. 

Wyremontowane wnętrza w budynku po byłym gimnazjum służą już seniorom
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Te statystyki są oczywiście ruchome, ale pokazują, że w naszym żłobku nie będzie wolnych miejsc. Mieścić się będzie w budynku po byłym gimnazjum, czyli w ścisłym centrum Ćmielowa. Myślę, że to najlepsza z lokalizacji dla rodziców i opiekunów. Dzięki pozyskanym przeze mnie 529 000 zł, pomieszczenia, w których znajdą się sale dla maluszków zostaną zaadaptowane do ich potrzeb, a także do aktualnych wymagań i przepisów. Dzięki nim zakupimy również niezbędne wyposażenie. Cieszę się, że moje działania doprowadziły do tego, że budynek, który niszczał na naszych oczach, odzyskał dawny blask. Mieści się w nim już Dzienny Dom Senior+ i Klub Senior+ , a już niedługo korzystać z niego będą najmłodsi mieszkańcy. Mogę więc powiedzieć, że obiekt połączy pokolenia i wróci do niego dawny gwar – mówi burmistrz.

Dodaje, że w przeszłości przy zakładach porcelany w Ćmielowie funkcjonował żłobek.

– Byłam jego uczestniczką. Mam nawet kilka wspomnień z tamtych czasów, choć byłam bardzo malutka. Dziś wracamy do tych dobrych tradycji – tłumaczy Joanna Suska.

Podkreśla, że żłobek, to także jeden z podjętych przez nią kierunków, służących odwróceniu negatywnych trendów demograficznych w gminie. Dotychczas rodzice z gminy Ćmielów swoje dzieci musieli dowozić do Ostrowca Św. Było to uciążliwe i często wymagało nie lada logistyki. Gminny żłobek w Ćmielowie to  olbrzymia szansa dla osób, które chcą powrócić na rynek pracy, a dotychczas nie miały na to szansy, ponieważ  nie miały z kim zostawić swojej pociechy lub pociech. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

– Aktywizacja zawodowa, możliwość powrotu rodziców do pracy, są bardzo ważne  – zaznacza burmistrz. 

Minimalna liczba uczestników żłobka, to 12 dzieci. Joanna Suska zapowiada jednak, że funkcjonowanie żłobka dostosowane zostanie do potrzeb mieszkańców.  Co ważne program realizowany będzie do 2029 roku, później gmina będzie mogła pozyskać środki na koszty pośrednie: wynagrodzenia dla opiekunek, czy doposażenie.

– To było dla mnie bardzo ważne zadanie. Dziś mogę powiedzieć tym najmłodszym mieszkańcom i ich rodzicom, którzy na to oczekiwali, że dotrzymałam słowa. Cieszę się, że będziemy tą gminą, która posiada własny żłobek. To kolejny krok do zmian. Zawsze będę powtarzać, że Ćmielów, to dobry adres – podsumowuje burmistrz.

Gminny żłobek powinien zacząć funkcjonować w drugiej połowie 2024 roku.

Pakiet powitalny dla najmłodszych mieszkańców gminy Ćmielów
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this