Chociaż oficjalnie pierwszych pacjentów przyjęto 22 listopada, poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. zaczęła funkcjonować od 4 listopada.
– Poradnia miała zacząć działać wcześniej, był konkurs kilka miesięcy temu, ale jeszcze w tamtym momencie nie spełniono warunków i musiał być unieważniony. W związku z tym później ogłosiliśmy drugi konkurs, udało się spełnić wszystkie warunki, jego rozstrzygnięcie nastąpiło w październiku i tak poradnia zaczęła oficjalnie funkcjonować od 1 listopada – przypomina Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach.
Pełną parą ruszyła 4 listopada.
– Obecna była bowiem pielęgniarka, która zapisywała pacjentów. Lekarz przyjmuje od 22 listopada. Od tego czasu, pojawili się u nas pierwsi pacjenci – przyznaje Agata Śląszkiewicz.
Jest to trzecia poradnia ortopedyczna na terenie Ostrowca Św. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest naprawdę duże, a zainteresowanie ze strony pacjentów jest spore. Tym bardziej, że poradnie ortopedyczne nie tylko w powiecie ostrowieckim, ale i całej Polsce przechodzą oblężenie. Niestety, aby dostać się do lekarza trzeba czasami uzbroić się w cierpliwość i odstać swoje w kolejce.
– Bardzo się cieszymy, że ta poradnia funkcjonuje, tym bardziej, że Ostrowiec Św. jest drugim miastem po Kielcach, jeśli chodzi o wielkość, o liczbę mieszkańców, więc naprawdę jest bardzo potrzebna. Zależało nam bardzo, żeby ta poradnia na terenie powiatu ostrowieckiego działała – dodaje Beata Szczepanek.
Poradnia przyszpitalna obsłużyła już ponad dwudziestu pacjentów. Kwota kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia to 9, 5 tysiąca zł na dwa miesiące. Daje to możliwość przyjęcia około 130, 150 pacjentów w miesiącu, a tych naprawdę zgłasza się sporo.
– Także u nas w szpitalu w Ostrowcu Św. poradnia ortopedyczna cieszy się dużym zainteresowaniem. Osoby w przypadkach nagłych są przyjmowane na bieżąco. Osoby, które mogą poczekać, bo świadczy o tym ich jednostka chorobowa i stan zdrowia na to pozwala, są zapisywane w kolejce, bo niestety kontrakt jest taki, a nie inny – dodaje Agata Śląszkiewicz.
Poradnia czynna jest w poniedziałek od 10.00 do 14.00, wtorek, od 14.00 do 18.00 i piątki od 9.00 do 13.00. Rejestracja do poradni odbywa się w czasie pracy poradni telefonicznie ( 41 26 13 456), można też zgłaszać się osobiście. Niestety są kolejki, tym bardziej, że zbliża się sezon jesienno-zimowy, więc na pewno pacjentów ubywać nie będzie.
– Umowa z NFZ-em jest podpisana do końca roku, ale w grudniu Narodowy Fundusz Zdrowia najprawdopodobniej będzie aneksował wszystkie umowy, także liczymy na to, że otrzymamy kontrakt także na następny rok. Czy to będzie ta sama kwota, czy ulegnie ona zwiększeniu w tej chwili trudno powiedzieć – wyjaśnia Agata Śląszkiewicz.