Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Bałtów inwestycja goni inwestycję! Oczyszczalnia ścieków w Skarbce już po modernizacji [FOTO, VIDEO]

Mamy dziś oczyszczalnię, która może pracować w pełni przez najbliższych przynajmniej 15 lat. Co ważne oprócz naszej gminy, ta oczyszczalnia obsługuje również część gminy Bodzechów, ponieważ przyjmujemy ścieki z miejscowości Magonie – podczas otwarcia zmodernizowanej oczyszczani ścieków w Skarbce, tłumaczył Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł, a większość z nich pochodziła z Polskiego Ładu. Ukończona została 9 miesięcy przed planowanym terminem.

Fot Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na modernizację oczyszczalni ścieków w Skarbce kilka lat temu przygotowana została dokumentacja, jednak jak podkreśla wójt Hubert Żądło, nie odpowiadała ona obecnych wymaganiom i technologiom.

– Aby wykonać przebudowę musieliśmy uzyskać pozwolenie na budowę, przeprojektować to, co zostało zaprojektowane kilka lat temu. Główną częścią, którą przeprojektowaliśmy jest zbiornik osadu. Miał mieć pojemność 70 metrów, przeprojektowaliśmy go na 260 metrów. Zmieniliśmy ciąg technologiczny ścieków. Dołożyliśmy nowe wyposażenie. W pierwotnym projekcie pod uwagę nie wzięto wymiany prasy, my zamieniliśmy ją na śrubowo-talerzową. Dokupiliśmy też  inne urządzenia, których koszt wyniósł  ponad 2 mln zł – tłumaczy Hubert Żądło.  

Dodaje, że wybudowany został również reaktor na ścieki wielkości 400 metrów sześciennych. Dotychczasowa oczyszczalnia mogła przyjmować do 200 metrów sześciennych (plus 10 proc. ścieków). Poprzedni reaktor znajdował się na granicy swoich możliwości. Pojawiały się problemy techniczne. 

Fot Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Obecnie mamy 400 metrów sześciennych plus 200 metrów ze starego reaktora,  czyli 600 metrów sześciennych. Aktualne zapotrzebowanie to 200 metrów sześciennych, jednak gmina wciąż się rozwija. Rozbudowywana jest kanalizacja w całej gminie. W tym roku będziemy wykonywać, w ramach środków z Polskiego Ładu, kanalizację w Wólce Bałtowskiej i  Wólce Bałtowskiej-Kolonii i sukcesywnie będziemy kanalizować kolejne miejscowości w ramach pozyskiwanych środków.  „Serce gospodarki wodno-ściekowej“, jakim jest ta oczyszczalnia mamy już przygotowane. Możemy również z przydomowych zbiorników bezodpływowych z terenu naszej gminy – mówi wójt.

Powstała również 40kW instalacja fotowoltaiczna. Wymieniona została stacja transformatorowa, a w najbliższym czasie zmieniony zostanie sposób rozliczenia z zakładem energetycznym, co będzie ekonomiczniejsze i  korzystniejsze dla gminy. 

Fot Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Inwestycja kosztowała ponad 9,6 mln zł. Ponad 9 mln zł to dofinansowanie z Polskiego Ładu, brakujące blisko 600 tys, zł dołożyła gmina Bałtów wsparta 51 tys. zł przez samorząd gminy Bodzechów. Gmina Bałtów odbiera bowiem ścieki z miejscowości Magonie, położonej w gminie Bodzechów. 

Hubert Żądło tłumaczy, że zastanawiał się z radnymi, jaką inwestycję bądź, jakie inwestycje wykonać za 9 mln zł. Podkreśla, że na pewno można by wykonać remonty dróg wewnętrznych, czy dojazdowych. 

– Na pewno byłyby one bardziej widoczne dla mieszkańców. Tych prac w oczyszczalni ścieków nie widać, ale jest to obiekt strategiczny dla mieszkańców gminy Bałtów, który pozwala na dalszą zabudowę jednorodzinną naszej gminy, a tym samym lepsze życie. W przyszłości ścieki, które będą  trafiać do nas nie będą zwiększały swojej ceny – podkreślał wójt. Podziękował wykonawcom, pracownikom gminy, w szczególności Agnieszce Różalskiej, która czuwała nad przebiegiem inwestycyjnym, inspektorom nadzoru, posłowi Andrzejowi Kryjowi, za to, że najpierw lobbował, a następnie wspierał projekt realizacji tej inwestycji, a także Robertowi Książce za pomoc formalną i techniczną przy obsłudze środków z Polskiego Ładu. 

Fot Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ta inwestycja pozwoli gminie Bałtów pozwala na spokojny rozwój. Cały czas słyszymy o przygotowaniu nowych terenów pod budownictwo jednorodzinne, o budowie nowych dróg, sieci kanalizacyjnej. Nie da się zapewnić komfortu tylko tymi inwestycjami. Ta oczyszczalnia to także zwiększenie atrakcyjności gminy, chociażby dlatego, że ścieki będzie łatwiej odbierać i będą one bardziej stabilne, jeśli chodzi o koszt – tłumaczył Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.  Dodał że gdyby nie pomysłowość, determinacja i wizja wójta, radnych i mieszkańców, to pewnie te środki byłyby trudne do osiągnięcia. Zaznaczył, że program Polski Ład, służył tym, którzy chcieli z tych środków skorzystać. 

Oczyszczalnia oddana została do użytku 9 miesięcy przed planowanym terminem.

Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-2
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-2

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-9
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-9

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-8
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-8

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-7
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-7

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-6
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-6

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-5
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-5

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-4
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-4

NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-3
NaOSTROinfo Oczyszczalnie ścieków w Skarbce po remoncie-3

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this