– Pogotowie rozpoczęło swoją działalność w marcu, nieprzerwanie niesiemy pomoc seniorom. Wtedy, gdy tych zachorowań było znacznie mniej w naszym kraju, my nadal udzielaliśmy pomocy naszym seniorom w robieniu zakupów, wykupieniu recept. Jesteśmy chyba jedyną gminą w okolicy, która nie zostawiła seniorów. A oni bardzo chętnie korzystali i korzystają z pomocy naszego pogotowia – przypomina Agnieszka Kaca-Chmielińska, inspektor do spraw promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie.
Zauważa, że w okresie letnim, zainteresowanie tą formą pomocy było mniejsze. W kraju było mniej zakażeń, a pogoda zachęcała do spacerów. Jednak wraz ze wzrostem zachorowań seniorzy coraz częściej sięgają po telefon.
– Zauważamy coraz większe zainteresowanie. Starsi mieszkańcy dzwonią coraz częściej. Seniorzy śledzą na bieżąco to co dzieje się w kraju, w naszym powiecie i na terenie naszej gminy. Stosują się do wszystkich zaleceń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, nasz rząd, a także władze naszej gminy. Mamy wyjątkowych i bardzo odpowiedzialnych seniorów – dodaje Agnieszka Kaca-Chmielińska.
To, że seniorzy przyzwyczaili się do pogotowia zakupowego potwierdza także Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
– Działamy nieprzerwanie od 15 marca. Seniorzy, mieszkańcy naszej gminy przyzwyczaili się do tego, że podjeżdża pracownik,otrzymuje wykaz zakupów, a następnie udaje się do sklepu. Czasami zdarzały się takie sytuacje, że seniorzy zaznaczali, w którym sklepie ma zakupić dany towar. My jesteśmy jak najbardziej otwarci na pomoc. Cena też ma przecież znaczenie, zwłaszcza dla takich starszych osób. Rozumiemy to i teraz jeszcze bardziej zachęcamy seniorów, aby pozostali w domach, nie wychodzili z nich, nie narażali się na zakażenie. Wystarczy zadzwonić do Urzędu Miasta i Gminy Ćmielów pod wskazany numer telefonu, a my służymy naszą pomocą – tłumaczy Joanna Suska.
W sytuacjach kryzysowych pomoc dostępna jest 24 godziny na dobę. Pogotowie zakupowe pracuje w godzinach od 7.00 do 15.30. Pomoc dostępna jest pod numerem telefonu: 506 111 887.
Joanna Suska zapowiada także, że wraz z przyszłym tygodniem w Urzędzie pojawią się obostrzenia jeśli chodzi o obsługę petentów.
– Chcemy chronić naszych mieszkańców. Wiele spraw można załatwić przez telefon, wiele przez internet. Funkcjonować będzie także skrzynka podawcza. W sytuacjach pilnych, kiedy niezbędny będzie kontakt z pracownikiem, będzie można umówić się telefonicznie na konkretną godzinę, a na parterze urzędu funkcjonować będzie okienko do obsługi interesantów. Chcemy jak najbardziej ograniczyć możliwość zakażenia – podsumowuje Joanna Suska.