– (…) Kończąc, chciałbym serdecznie zaprosić na Jarmark Denkowski, który rozpoczynamy jutro od godz. 16, tu na placu, na terenie przyszkolnym, od godz. 16 natomiast w sobotę i niedzielę do Rynku Denkowskiego. Szczególnie serdecznie chciałbym zaprosić na niedzielną Mszę Świętą do Kościoła Parafialnego na godz. 11.30. Po tej mszy przejdziemy do Rynku, gdzie wykonamy pamiątkowe zdjęcie i skonsumujemy jubileuszowy tort. Żeby wrócić do tradycji, pozwoliłem sobie ufundować pieczęć będącą repliki pieczęci magistrackiej miasta Denkowa. W sobotę dokonamy wyboru Honorowego Burmistrza, któremu ta pieczęć zostanie przekazana wraz z prawem kontrasygnaty wszystkich uchwał Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Denkowa. Może w formie zabawowej, ale w ten sposób powrócimy do pięknych miejskich tradycji. Raz jeszcze wszystkim serdecznie dziękuję – to fragment wypowiedzi Leszka Paska, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Denkowa z protokołu Nr LXII/2014 z nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 25 września 2014.
Protokół dostępny jest poniżej:
Podczas ówczesnej sesji radni zdecydowali jednogłośnie uchwałę w sprawie wpisanie tego wydarzenia w stały kalendarz imprez organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
10 lat później o zabezpieczenie w budżecie na rok 2024 gminy Ostrowiec Świętokrzyski środków w celu realizacji uchwały Nr LXII/142/2014 z dnia 25 września 2014 roku w sprawie upamiętnienia 450 rocznicy nadania praw miejskich dla Denkowa – obecnego osiedla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
– (…) Zgodnie z przedmiotową uchwałą wydarzenie pod nazwą „Jarmark Denkowski” zostało wpisane w stały kalendarz imprez organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Denków jest najstarszą dzielnicą Ostrowca Świętokrzyskiego w bieżącym roku przypada 460 rocznica nadania mu praw miejskich. proponujemy aby podczas tegorocznego „Jarmarku Denkowskiego” w sposób szczególny nawiązać do tradycji związanych z Powstaniem Styczniowym oraz bogatych tradycji garncarskich. Rada Osiedla Denków nawiązała już kontakty z muzealnikami zajmującymi się garncarstwem (w tym zawodowo zainteresowanymi dorobkiem garncarzy denkowskich) oraz z grupą rekonstrukcyjną z czasów Powstania Styczniowego. Będziemy wdzięczni za przychylne odniesienie się do naszej prośby – czytamy w interpelacji pod którą widnieją podpisy Mateusza Czeremchy, radnego Rady Miasta Ostrowca Św. z Klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Tadeusza Relikowskiego, przewodniczącego rady Osiedla Denków.
MCK nie przewidział organizacji Jarmarku Denkowskiego w 2024 roku ale nieodpłatnie udostępni m.in. blaty sceniczne…
Wygląda na to, że zapisy uchwały z 2014 roku zapisami, a rzeczywistość rzeczywistością. Zgodnie z odpowiedzią na interpelację radnego, Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. poinformowało, „iż w kalendarzu wydarzeń kulturalnych na rok 2024 nie jest przewidziana organizacja „Jarmarku Denkowskiego” przez MCK jako instytucję wiodącą.”
– Pomimo tego deklarujemy wsparcie organizacji tego wydarzenia poprzez nieodpłatne udostępnienie blatów scenicznych, przygotowanie warsztatów prowadzonych przez pracownię rzeźby i ceramiki, a także zapewnienie stoiska promocyjnego centrum Tradycji i Hutnictwa. Równocześnie zapewniamy, że „Jarmark Denkowski” zostanie umieszczony w kalendarzu wydarzeń kulturalnych na rok 2025, organizowanych przez MCK – czytamy w odpowiedzi, pod która podpisał się Marek Cichosz, zastępca dyrektora MCK.
Otwartym pozostaje pytanie jak ma się odpowiedź udzielona radnemu do statutu Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św., w którym w Rozdziale 2 (cele i zakres działalności) paragraf 6.1 (szczegółowy zakres działań MCK) w punkcie 8 mowa o ochronie dziedzictwa kulturowego? W punkcie drugim wspomnianego rozdziału czytamy zaś: „MCK może podejmować inne działania, wynikające z potrzeb środowisk twórców i animatorów kultury, a także mieszkańców miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”.
Interpelacja i odpowiedź na nią dostępne są TUTAJ
O historii Denkowa podczas zorganizowanego przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2020 roku opowiadał Waldemar Brociek, ostrowiecki historyk.