Przypomnijmy, że Strategia Rozwoju Województwa jest podstawowym i najważniejszym dokumentem samorządu województwa określającym obszary, cele i kierunki polityki rozwoju naszego regionu. Jest swego rodzaju planem działania w perspektywie najbliższych 10 lat. Przygotowywana jest na okres dekady, tj. na lata 2021-2030 i będzie odnosić się do wszystkich istotnych aspektów rozwoju województwa. Mając na uwadze zobowiązania wynikające z ustawy o samorządzie województwa, podstawowa odpowiedzialność samorządu województwa, w tworzeniu i realizacji strategii rozwoju województwa, koncentruje się na kształtowaniu szeroko rozumianej świadomości obywatelskiej i kulturowej, nowoczesnym rozwoju gospodarczym, a także zrównoważonym gospodarowaniu środowiskiem i przestrzenią. Dlatego tak ważny jest głos mieszkańców, samorządów, stowarzyszeń, przedsiębiorców i wszystkich tworzących społeczność lokalną.
– Warto włączyć się do debaty nad tym dokumentem, wskazać obszary, które zdaniem mieszkańców powiatu, czy gminy Ostrowiec Św. powinny być wzmocnione, również środkami pochodzącymi z UE w taki sposób, aby zapewnić rozwój naszego regionu i sprostać wyzwaniom przyszłości. Opinie, uwagi i postulaty posłużą do przygotowania ostatecznej wersji dokumentu, który zostanie przyjęty przez Sejmik pod koniec roku – wyjaśnia Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
W czwartkowych (3 września) konsultacjach uczestniczył także Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
– Strategia Województwa Świętokrzyskiego ma decydować o tym, w jakim kierunkach ma się rozwijać nasze województwo. Dotyczy to wszystkich mieszkańców, a tym bardziej nas – samorządowców. Pomimo, że włodarze zmieniają się na swoich stanowiskach potrzeby mieszkańców pozostają, a także ewoluują. Decyzje, które podejmujemy dzisiaj będą miały wpływ na przyszłość. Warto uczestniczyć w tego typu konsultacjach – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
Dodaje, że gmina Bałtów ma w planach utworzenie trzech zbiorników retencyjnych.
– Jako gmina Bałtów mamy plany wpisania do Strategii zbiorników retencyjnych.. Pierwszym z hipotetycznych zbiorników to Bałtów-Zamoście o powierzchni około 27 ha, zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej 754, drugi zbiornik w Rudce, w stronę Borii ok. 50 ha, aktualnie są tam łąki i nieużytki i trzeci zbiornik, największy miałby ok. 200 ha i zlokalizowany zostałby w kierunku Lemierzy – wylicza wójt.
Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przypomina, że strategia jest dokumentem, który wyznacza najważniejsze kierunki rozwoju całego regionu, w tym przypadku na najbliższych 10 lat.
– Jest to punkt odniesienia dla wszystkich działań, które będziemy w regionie w najbliższych latach prowadzić, z uwzględnieniem tego, co znajdzie się w Regionalnym Programie Operacyjnym, w związku z tym wszyscy potencjalny beneficjenci, będą realizowali programy, projekty, będą musieli w jakiś sposób odnieść te swoje zamierzenia do Strategii Rozwoju Województwa.
Przypomina, że odbywające się w różnych miastach województwa świętokrzyskiego konsultacje, są nie tylko jednym z wymogów, nakładanych na Zarząd Województwa Świętokrzyskiego – przepisami i ustawami przed przyjęciem Strategii przez Sejmik, ale także szansą dla mieszkańców na podzielenie się swoją opinią, spostrzeżeniami, czy pomysłami.
– Zależy nam na tym, aby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu tego dokumentu. Chcemy także przedstawić to, co zaproponowaliśmy i zawarliśmy w Strategii – tłumaczy Tomasz Janusz.
Dodaje, że w załącznikach do strategii zostały zawarte propozycje projektów o dużym, strategicznym znaczeniu naszego regionu. Przyznaje, że jest to obszerny katalog projektów, w którym znalazły się drogi wojewódzkie, również droga 754, przebiegająca przez Ostrowiec Św.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przypomina, że Strategia Rozwoju Województwa
Świętokrzyskiego wytycza kierunki, pokazuje problemy, a także możliwości ich rozwiązania.
– Bardzo dobrze, że ta strategia powstaje w taki sposób, gdzie mogą o niej się wypowiadać i samorządowcy, i przedstawiciele różnego rodzaju stowarzyszeń,a także przedsiębiorcy. Jest ta dzisiejsza dyskusja skierowana do szerokiej rzeszy dyskutantów, którzy mogą swoje wnioski składać do końca września. Zawsze mówi się o tym, że akty prawne, czy dokumenty, jeśli chce się je skrytykować powstają zza biurka, tu mamy dowód na to, że one nie powstają zza biurka, powstają w zupełnie inny sposób, myślę, że dyskusja będzie interesująca. Powiat ostrowiecki i Ostrowiec Św. mają sporo problemów, które bez wpisania ich do Strategii, nie będą mogły zostać prawidłowo rozwiązane – tłumaczy poseł.
O tym, że warto brać udział w konsultacjach przypomina także Jarosław Rusiecki, Senator RP.
– Można powiedzieć, że powiedzenie: Nic o nas, bez nas! realizuje się na naszych oczach. Mam nadzieję, że będzie się realizował także autentyczny dialog pomiędzy poszczególnymi strukturami samorządu. Wiemy, że za budowę Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ odpowiada Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, ale jak dziś usłyszymy, podobnie, jak było to w przypadku pozostałych spotkań konsultacyjnych, które odbyły się w różnych częściach naszego województwa, potrzebna jest współpraca, najbardziej ta pomiędzy samorządem województwa, a poszczególnymi gminami i starostwami – wyjaśnia senator.
Dodaje, że robienie konkurencji w postaci przeciwstawiania sobie samorządów niczemu dobremu nie służy i zawsze będzie miało negatywny wpływ na rozwój samorządności.
– Trzeba powiedzieć, że wynegocjowane na nową perspektywę 2027 roku środki europejskie na rozwój regionalny są największe, jakie były do tej pory. To zasługa pana premiera Mateusza Morawieckiego, który prowadził negocjacje z partnerami Unii Europejskiej, jak również całego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Przed nami ogromne wyzwania, bo konkurencja jest i nie śpi, potrzeba nam bardzo dobrych pomysłów, które będą miały swoje odzwierciedlenie w realizacji możliwości komfortowego życia w społecznościach lokalnych – tłumaczy.
Magdalena Zieleń przypomina, że na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego znajduje się FORMULARZ ZGŁASZANIA UWAG w ramach konsultacji społecznych projektu strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego 2030+.
– Uzupełniony formularz prosimy przesłać do 30 września 2020 r. pocztą elektroniczną na adres strategia2030@sejmik.kielce.pl lub pocztą tradycyjną na adres Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516, Kielce. W tytule e-maila należy wpisać „Konsultacje społeczne SRWŚ 2030+”. Uwagi i wnioski zgłoszone po 30 września 2020 r. nie będą rozpatrywane – przypomina Magdalena Zieleń.