Znajdź nas na

FAKTY

W Ostrowcu Św. dyskutowali o przyszłości regionu!

Ostrowiec Świętokrzyski był kolejnym przystankiem w dyskusji nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Zorganizowane w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości spotkanie, którego inicjatorem była Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, zgromadziło parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli oświaty, jednostek samorządowych i stowarzyszeń. – Zależy nam na tym, aby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu tego dokumentu. Chcemy także przedstawić tu w Ostrowcu Św., to, co zaproponowaliśmy i zawarliśmy w projekcie Strategii – tłumaczy Tomasz Janusz, zastępca zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Inicjatorem spotkania w Ostrowcu Św. była Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że Strategia Rozwoju Województwa jest podstawowym i najważniejszym dokumentem samorządu województwa określającym obszary, cele i kierunki polityki rozwoju naszego regionu. Jest swego rodzaju  planem działania w perspektywie najbliższych 10 lat. Przygotowywana jest na okres dekady, tj. na lata 2021-2030 i będzie odnosić się do wszystkich istotnych aspektów rozwoju województwa. Mając na uwadze zobowiązania wynikające z ustawy o samorządzie województwa, podstawowa odpowiedzialność samorządu województwa, w tworzeniu i realizacji strategii rozwoju województwa, koncentruje się na kształtowaniu szeroko rozumianej świadomości obywatelskiej i kulturowej, nowoczesnym rozwoju gospodarczym, a także zrównoważonym gospodarowaniu środowiskiem i przestrzenią. Dlatego tak ważny jest głos mieszkańców, samorządów, stowarzyszeń, przedsiębiorców i wszystkich tworzących społeczność lokalną. 

– Warto włączyć się do debaty nad tym dokumentem, wskazać obszary, które zdaniem mieszkańców powiatu, czy gminy Ostrowiec Św. powinny być wzmocnione, również środkami pochodzącymi z UE w taki sposób, aby zapewnić rozwój naszego regionu i sprostać wyzwaniom przyszłości.  Opinie, uwagi i postulaty posłużą do przygotowania ostatecznej wersji dokumentu, który zostanie przyjęty przez Sejmik pod koniec roku – wyjaśnia Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Konsultacje nad Strategią Rozwoju Województwa Św. odbyły się w auli WSBiP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W czwartkowych (3 września) konsultacjach uczestniczył także Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

– Strategia Województwa Świętokrzyskiego ma decydować o tym, w jakim kierunkach ma się rozwijać nasze województwo. Dotyczy to wszystkich mieszkańców, a tym bardziej nas – samorządowców. Pomimo, że włodarze zmieniają się na swoich stanowiskach  potrzeby mieszkańców pozostają, a także ewoluują.  Decyzje, które podejmujemy dzisiaj będą miały wpływ na przyszłość. Warto uczestniczyć w tego typu konsultacjach – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Dodaje, że gmina Bałtów ma w planach utworzenie trzech zbiorników retencyjnych. 

– Jako gmina Bałtów mamy plany wpisania do Strategii zbiorników retencyjnych.. Pierwszym z hipotetycznych  zbiorników to Bałtów-Zamoście o powierzchni około 27 ha, zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej 754, drugi zbiornik w Rudce, w  stronę Borii ok. 50 ha, aktualnie są tam łąki i nieużytki i trzeci zbiornik, największy miałby ok. 200 ha i zlokalizowany zostałby w kierunku Lemierzy – wylicza wójt.

Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przypomina, że strategia jest dokumentem, który wyznacza najważniejsze kierunki rozwoju całego regionu, w tym przypadku na najbliższych 10 lat.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jest to punkt odniesienia dla wszystkich działań, które będziemy w regionie w najbliższych latach prowadzić, z uwzględnieniem tego, co znajdzie się w Regionalnym Programie Operacyjnym, w związku z tym wszyscy potencjalny beneficjenci, będą realizowali programy, projekty, będą musieli w jakiś sposób odnieść te swoje zamierzenia do Strategii Rozwoju Województwa. 

Przypomina, że odbywające się w różnych miastach województwa świętokrzyskiego konsultacje, są nie tylko jednym z wymogów, nakładanych na Zarząd Województwa Świętokrzyskiego – przepisami i ustawami przed przyjęciem Strategii przez Sejmik, ale także szansą dla mieszkańców na  podzielenie się swoją opinią, spostrzeżeniami, czy pomysłami. 

Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zależy nam na tym, aby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu tego dokumentu. Chcemy także przedstawić to, co zaproponowaliśmy i zawarliśmy w Strategii – tłumaczy Tomasz Janusz.

Dodaje, że w załącznikach do strategii zostały zawarte propozycje projektów o dużym, strategicznym znaczeniu naszego regionu. Przyznaje, że jest to obszerny katalog projektów, w którym znalazły się drogi wojewódzkie, również droga 754, przebiegająca przez Ostrowiec Św. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przypomina, że Strategia Rozwoju Województwa 

Świętokrzyskiego wytycza kierunki, pokazuje problemy, a także możliwości ich rozwiązania. 

– Bardzo dobrze, że ta strategia powstaje w taki sposób, gdzie mogą o niej się wypowiadać i samorządowcy, i przedstawiciele różnego rodzaju stowarzyszeń,a także przedsiębiorcy. Jest ta dzisiejsza dyskusja skierowana do szerokiej rzeszy dyskutantów, którzy mogą swoje wnioski składać do końca września. Zawsze mówi się o tym, że akty prawne, czy dokumenty, jeśli chce się je skrytykować   powstają zza biurka, tu  mamy dowód na to, że one nie powstają zza biurka, powstają w zupełnie inny sposób, myślę, że dyskusja będzie interesująca. Powiat ostrowiecki i Ostrowiec Św. mają sporo problemów, które bez wpisania ich do Strategii, nie będą mogły zostać prawidłowo rozwiązane – tłumaczy poseł.

Andrzej Kryj. Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że warto brać udział w konsultacjach przypomina także Jarosław Rusiecki, Senator RP. 

– Można powiedzieć, że powiedzenie: Nic o nas, bez nas! realizuje się na naszych oczach. Mam nadzieję, że będzie się realizował  także autentyczny dialog pomiędzy poszczególnymi strukturami samorządu. Wiemy, że za budowę Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ odpowiada Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, ale jak dziś usłyszymy, podobnie, jak było to w przypadku pozostałych spotkań konsultacyjnych, które odbyły się w różnych częściach naszego województwa, potrzebna jest współpraca, najbardziej ta pomiędzy samorządem województwa, a poszczególnymi gminami i starostwami – wyjaśnia senator. 

Dodaje, że robienie konkurencji w postaci przeciwstawiania sobie samorządów niczemu dobremu nie służy i zawsze będzie miało negatywny wpływ na rozwój samorządności.

Jarosław Rusiecki. Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Trzeba powiedzieć, że wynegocjowane na nową perspektywę  2027 roku środki europejskie na rozwój regionalny są największe, jakie były do tej pory. To zasługa pana premiera Mateusza Morawieckiego, który prowadził negocjacje z partnerami Unii Europejskiej, jak również całego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Przed nami ogromne wyzwania, bo konkurencja jest i nie śpi, potrzeba nam bardzo dobrych pomysłów, które będą miały swoje odzwierciedlenie w realizacji możliwości komfortowego życia w społecznościach lokalnych – tłumaczy. 

Magdalena Zieleń przypomina, że  na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego znajduje się FORMULARZ ZGŁASZANIA UWAG w ramach konsultacji społecznych projektu strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego 2030+. 

– Uzupełniony formularz prosimy przesłać do 30 września 2020 r.  pocztą elektroniczną na adres strategia2030@sejmik.kielce.pl lub pocztą tradycyjną na adres Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,  al. IX Wieków Kielc 3, 25-516, Kielce. W tytule e-maila należy wpisać „Konsultacje społeczne SRWŚ 2030+”.  Uwagi i wnioski zgłoszone po 30 września 2020 r. nie będą rozpatrywane – przypomina Magdalena Zieleń. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ćmielów: Zamówił pizzę i za nią nie zapłacił, potem okradł sklep spożywczo-przemysłowy! Został aresztowany na 3 miesiące!

FAKTY

Koronawirus: 1136 nowych przypadków zakażenia w Polsce, 36 z nich na terenie województwa świętokrzyskiego!

FAKTY

Ostrowiec Św. Groził prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu! Został zatrzymany przez Policję! Czy usłyszy zarzuty?

FAKTY

Zaginął Sebastian Bęben! Widziałeś mężczyznę ze zdjęcia? Powiadom Policję!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this