Znajdź nas na

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

– Zauważyliśmy wzrost ilości zakażeń na COVID-19, na terenie obsługiwanym przez nasz szpital – mówi Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Wczoraj (środa, 3 marca) w ostrowieckim szpitalu przebywało 22 pacjentów zakażonych koronawirusem, 14 oczekiwało na wynik testu, 2 pacjentów oddycha przy pomocy respiratora. Ich stan jest poważny. Na szczepionkę czeka wciąż ponad 400 osób z „grupy 0”. Chociaż pojawiła się możliwość zaszczepienia ich produktem firmy AstraZeneca, żaden z medyków z powiatu ostrowieckiego nie wyraził takiej chęci.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na razie ciągle obowiązują decyzje z lutego odnośnie łóżek covidowych na terenie naszego szpitala. Czekamy, a zmiana na pewno nastąpi, ponieważ sytuacja jest rozwojowa, wchodzimy w trzecią falę więc spodziewamy się, że ze strony wojewody, że przyjdą nowe zalecenia w tej sprawie – tłumaczy Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.

Przypomina, że według decyzji z lutego, szpital ma obowiązek utrzymywania 25 łóżek covidowych, a już wykorzystane są 22 z nich.

–W ubiegłym tygodniu z opóźnieniem dotarła szczepionka dla 210 osób z „grupy 0”. W tym tygodniu otrzymaliśmy 450 dawek szczepionki koncernu Pfizer na dokończenie szczepienia drugą dawką „grupy 0”, jak również na szczepienie tzw. populacyjne. Tak jak już wspominałem, my na listę szczepień populacyjnych nie mamy wpływu, są to szczepienia regulowane z zewnątrz, systemem informatycznym – wyjaśnia dyrektor.

Do zaszczepienia pierwszą dawką nadal pozostaje ponad 400 osób z „grupy 0”.

– I tutaj nie mam dobrych wiadomości, ponieważ wszystko na to wskazuje, nawet komunikat który pojawił się wczoraj (wtorek, 2 marca przyp. red.), który nakazuje nam szczepić „grupę 0” pierwszą dawką szczepionki firmy AstraZeneca. Nasza pani koordynująca powiadomiła wszystkie przychodnie na terenie powiatu ostrowieckiego o takiej możliwości. Na dziś nikt z grupy ponad 400 osób, pracowników służby zdrowia z tej „grupy 0”, nie wyraził deklaracji zaszczepienia się pierwsza dawką szczepionki AstraZeneca. Oczekujemy oczywiście na taką propozycję, ponawiam apel, jeżeli ktoś z „grupy 0” z terenu powiatu ostrowieckiego chciałby zaszczepić się pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca jest to możliwe – tłumaczy Adam Karolik.

Dodaje, że w jego odczuciu pracownicy „grupy 0” czekają na szczepionkę koncernu Pfizer.

–Jeżeli chodzi o szczepienia nauczycieli jesteśmy bardzo „do przodu”. Nasz szpital jako pierwszy w Polsce rozpoczął szczepienie nauczycieli. To idzie nam bardzo sprawnie. Z terenu powiatu ostrowieckiego zadeklarowało się do szczepień 1101 osób z grupy pedagogów. Na dziś pierwszą dawką mamy zaszczepionych już 975 osób. Dla pozostałych mamy zamówioną dawkę szczepionki na koniec tego tygodnia. Będziemy sczepili w piątek i sobotę. W tym momencie na koniec tygodnia będziemy mieli w zasadzie zaszczepionych pierwszą dawka 100 procent pedagogów z powiatu ostrowieckiego – tłumaczy Adam Karolik.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this