Znajdź nas na

FAKTY

W ostrowieckim urzędzie miasta zapytaliśmy o inwestycje zgłoszone do „Polskiego Ładu”!

Kompleksowy system odprowadzania wód deszczowych poprzez budowę i rozbudowę sieci dróg na Gutwinie, budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a także budowa Odnawialnych Źródeł Energii – to trzy projekty zgłoszone przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 27 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Program Polski Ład  zakłada dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów, w założeniu ma być rekompensatą za mniejsze przychody do budżetu samorządów z tytułu zmiany w podatkach dochodowych, dzięki którym zyskają Polacy. Samorządowy ubytek zostanie zniwelowany dzięki nowej subwencji. Wszystkie gminy i powiaty będą mogły wykorzystywać dodatkowe środki na cele inwestycyjne.

Cel Programu Inwestycji Strategicznych to: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju i efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. 

W ostrowieckim urzędzie miasta zapytaliśmy, jakie inwestycje do „Polskiego Ładu” zgłosiła gmina Ostrowiec Świętokrzyski,  a także informację według jakiego „klucza”  zostały wybrane do zgłoszenia.

– Kompleksowy system odprowadzania wód deszczowych poprzez budowę i rozbudowę sieci dróg, szansą na zharmonizowany rozwój zabudowy jednorodzinnej osiedla Gutwin (kwota wnioskowanych środków to 32 300 000 zł); budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego – etap I – PSZOK (wnioskowana kwota to 4 987 500 zł), a także systemowe rozwiązania w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej i emisji CO2 na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – etap I – budowa OZE (kwota wnioskowanych środków – 11 970 000 zł) – to inwestycje złożone przez gminę Ostrowiec Św.

– Zadania te zostały wybrane z uwagi na duże potrzeby Gminy w poszczególnych wnioskowanych zakresach, charakteryzujących się bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Wszystkie powyższe zadania zaliczają się do Priorytetu I, który gwarantuje najwyższy poziom dofinansowania (95 procent wartości inwestycji) oraz stwarza najwyższą szansę na jego uzyskanie – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this