Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

W podziękowaniu za chleb powszedni! Gmina Ćmielów nie zapomina o rolnikach!

Dożynki, to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. Święto ludowe, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych. Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów tłumaczy, że to także okazja na budowanie mostów i burzenie murów pomiędzy mieszkańcami.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To czas, gdy możemy wspólne podzielić chlebem, co także miało miejsce na Stadionie Miejskim w Ćmielowie. To także okazja do integracji, okazania szacunku i podziękowania dla rolników dla ich rodzin, za ich ciężką pracę, która owocuje tym, że każdego dnia na naszych stołach nie brakuje nam chleba – mówiła Joanna Suska.

Ponieważ Ćmielów to gmina miejsko-wiejska dlatego też 50 procent zajmuje miasto, a drugą połowę miejscowości rolnicze. Dożynki stają się świetną okazją, do tego aby przekonać mieszkańców miasta, o tym, aby chleb pojawił się na naszych stołach, potrzeba pracy i troski rolników. A ta do najlżejszych nie należy.

Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Święto plonów to jest właśnie ten moment, kiedy tym najmłodszym trzeba pokazywać jak ważne jest kultywowanie i podtrzymywanie tych tradycji. I oczywiście integracja społeczeństwa, jako burmistrz będę zawsze dbała o to, żeby budować mosty, a rozburzać wszelkie mury – zapewniała Joanna Suska.

Na scenie pojawiły się Zespół Ludowy Borianki – zespół muzyczny z Borii , zespół „Stocaneczka” ze Stoków, Koło Gospodyń Wiejskich „Sabat” z Wojnowic. Nie zabrakło zespołu Quattro z Ostrowca Świętokrzyskiego. Gwiazdą wieczoru był: Master Team oraz System Band, które zabawiały mieszkańców do późnych godzin wieczornych.

Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie – Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie. Nie zabrakło też zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy wspólnie z Placówką Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Biegu Rolnika.

Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Każdy mógł wziąć w nim udział. Do przebiegnięcia chętni biegacze mieli 800 metrów. Dla trzech pierwszych miejsc przewidziano nagrody – puchary ufundowane przez burmistrz miasta i gminy Ćmielów, a także ostrowiecki oddział KRUS-u. Każdy z biegaczy otrzymał też pamiątkowy medal.

Dzieci mogły bawić się na terenie wesołego miasteczka. Nie nudziły się dzięki zabawom i konkursom. Oprócz stoisk Kół Gospodyń Wiejskich można było spotkać także stoisko Placówki Terenowej KRUS-u z Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Wspólnie z gminą Ćmielów organizowaliśmy dziś Pierwszy Bieg Rolnika. Teraz na mieszkańców czekają konkursy w zakresie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Staramy się tę wiedzę przekazywać wszystkim, którzy bawią się na dożynkach. Mieszkańcy pytają najczęściej o o emerytury, kiedy można na nie przejść, w jakim wieku, jakie są świadczenia KRUSOWSKI-e – tłumaczyła Dorota Petrzkiewicz, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Ćmielowskiego Domu Kultury
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie podkreśla, że dożynki to wspólna tradycja, która łączy ludzi.

– Ludzie mogą spędzać ze sobą ten wolny czas, którego podczas tygodnia pracy po prostu brakuje. Tym bardziej, że rolnicy pracują naprawdę bardzo dużo. Imprezy plenerowe integrują mieszkańców i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej – podsumowuje dyrektor Ćmielowskiego Domu Kultury.

Iwona Grudzień, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Grójcu przypomina, że dożynki to świetna okazja na prezentację wyrobów i rękodzieła kół gospodyń wiejskich.

– Wydaje mi się, ze dożynki są jedną z najpiękniejszych z naszych tradycji, która u nas w gminie na pewno nie umrze. Duża w tym także zasługa pani burmistrz, która tego typu tradycje promuje i wspiera. Ta tradycja raczej się będzie rozwijać – tłumaczy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

KGW w Grójcu powstało w tym roku, a już liczy 30 osób. Na razie należą do niego same kobiety, choć jak zapewnia prezes, w planach mają także powiększenie koła o męską część mieszkańców sołectwa.

– Spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami. Pieczemy ciasta. Staramy się rozwijać pod względem różnych rzeczy, czy rękodzieła, czy samorozwoju. Teraz mieliśmy spotkania związane z dożynkowym wystrojem. Dożynki to tradycja i to jest kwintesencja naszej polskości, to jest nasza duma. Wracamy chociażby do tradycyjnych potraw, a nie tych kupowanych w hipermarkecie – podsumowuje Iwona Grudzień.

Zabawa na ćmielowskich dożynkach trwała do godzin wieczornych.

Foto galeria: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-21
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-21

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-20
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-20

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-18
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-18

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-17
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-17

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-15
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-15

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-14
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-14

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-13
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-13

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-12
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-12

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-11
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-11

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-10
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-10

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-9
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-9

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-8
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-8

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-7
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-7

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-6
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-6

NaOSTRO Dożynki Ćmielów-5
NaOSTRO Dożynki Ćmielów-5

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this