Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

W poniedziałek pierwsze wyrzutnie HIMARS w Polsce!

Pierwsze wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS zostaną przyjęte w poniedziałek w Warszawie – zapowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej. Pozostałe z 20 zakontraktowanych wyrzutni mają zostać dostarczone do końca roku.

Warszawa, 09.11.2022. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L) oraz szef Agencji Uzbrojenia płk dr Artur Kuptel (P) podczas zatwierdzenia umowy ramowej między Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-WRR, w sprawie udziału krajowego przemysłu w dostawach systemów artylerii rakietowej HIMARS i Chunmoo, 9 bm. w Warszawie. (tg/doro) PAP/Tomasz Gzell

W 2019 r. MON zamówiło 20 wyrzutni – w tym dwie ćwiczebne – systemu wieloprowadnicowych wyrzutni artylerii rakietowej na podwoziu kołowym M142 HIMARS oraz sprzęt towarzyszący. Wartość umowy wyniosła 414 mln dolarów. Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojowa GMLRS o zasięgu ok 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

Cały zamówiony dywizjonowy moduł ogniowy zostanie przekazany 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Od ubiegłego roku trwają dostawy innych elementów wchodzących na wyposażenie dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego i środków bojowych.

MON zaznaczyło, że budowie zdolności do rażenia celów na dystansie do kilkuset kilometrów będą służyły nie tylko zakupy tej kategorii uzbrojenia z Korei Południowej, ale i zamówienia na kolejne HIMARS-y. W programie ma uczestniczyć polski przemysł, dostarczając pojazdy od 4×4 do 8×8, bezzałogowe statki powietrzne i radary.

Wyrzutnie zamówione w 2019 r. będą zamontowane na amerykańskich ciężarówkach Oshkosh. Jak zapewnia resort, docelowo także one zostaną posadowione na podwoziach z Jelcza, podobnie jak koreańskie M239 Chunmoo i kolejne wyrzutnie HIMARS, które MON zamierza kupić. Wyrzutnie z USA i Korei zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz z Grupy WB.

Wprowadzenie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, od lat przewidywane w planach modernizacji polskiej armii, zapisano w programie Homar. (PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this