Znajdź nas na

FAKTY

W ŚCO w Kielcach trwają prace nad najnowocześniejszymi metodami walki z nowotworami!

Jak informuje Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach trwają prace nad najnowocześniejszymi metodami walki z nowotworami. Mowa o terapii komórkowej, która jest najintensywniej rozwijającą się dziedziną nowoczesnej terapii chorób onkologicznych, ale również m.in. chorób autoagresji.

Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach i magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Źródło: Archiwum Prywatne Magdalena Zieleń

Terapie komórkowe polegają na pobraniu od chorego jego własnych komórek układu immunologicznego i zmodyfikowaniu ich metodami inżynierii genetycznej tak, aby rozpoznawały i niszczyły komórki nowotworowe po powtórnym wprowadzeniu ich do ciała chorego. Badania dotyczące wykorzystania terapii komórkowych będą prowadzone w nowotworach hematologicznych (białaczki i chłoniaki) oraz nowotworach takich jak: rak piersi, rak jajnika, czerniak i  inne.

– W praktyce będzie to polegało na tym, że w naszym Świętokrzyskim Centrum Onkologii będziemy produkować wektor lentiwirusowy czyli przenośnik, w którym zostanie zamknięta informacja genetyczna. Następnie ten przenośnik będzie wysyłany do ośrodków, które będą realizowały kolejny etap i wykorzystywały wektor do transdukcji czyli zakażania limfocytów pobranych od pacjenta, oczywiście w warunkach laboratoryjnych. Na podstawie dostarczonej informacji genetycznej limfocyty pacjenta zbudują na swojej powierzchni receptor, przy pomocy którego rozpoznają komórki nowotworowe i będą je niszczyły – mówi Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która jest w stałym kontakcie ze Stanisławem Góździem,  dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. 

Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach i magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Źródło: Archiwum Prywatne Magdalena Zieleń

Do każdego nowotworu musi zostać opracowany osobny  konstrukt genetyczny oraz inny nośnik (wektor wirusowy), który dostarczy informację genetyczną do wnętrza komórki, a Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest wiodącym ośrodkiem w Polsce w tym zakresie. 

Terapia  z wykorzystaniem modyfikowanych genetycznie komórek układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem złośliwym jest znana na świecie od ponad 10 lat. Jest stosowana z powodzeniem u pacjentów hematologicznych, u których zawiodło standardowe leczenie. Obecnie koszt leczenia tą metodą w przypadku jednego pacjenta sięga 0,5 mln USD (1,8 mln zł). Opracowana od podstaw polska terapia może być nawet 5-krotnie tańsza.

Rekrutacja pacjentów do badania klinicznego rozpocznie się w drugiej połowie 2024 roku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this