20 kwietnia informowaliśmy, że w związku z wojną ukraińsko-rosyjską Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego zwróciło się z wnioskiem do władz powiatu i gminy Ostrowiec Św. o podjęcie działań mających na celu poprawę obronności. Krzysztof Chlewicki, Mateusz Pękalski, Paweł Malinowski i Piotr Kocjan, liderzy Ruchu Narodowego na terenie powiatu ostrowieckiego przedstawili główne postulaty petycji, które tego samego dnia, tuż po konferencji prasowej, trafiły do władz powiatu i miasta. Dotyczyły m.in. budowy strzelnicy w Ostrowcu Św. oraz inspekcji schronów przeciwlotniczych.
O odpowiedzi udzielonej przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski pisaliśmy poniżej:
Łukasz Witkowski, sekretarz Powiatu Ostrowieckiego odpisał wówczas, że:
– Przepisy prawa nie definiują pojęcia schronów przeciwlotniczych. Brak jest również takiej definicji w Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej w Kraju w sprawie zasad postępowania z zasadami budownictwa ochronnego z dnia 4 grudnia 2018 roku. Z uwagi na powyższe nie ma również możliwości odpowiedzi na pkt 2 Powiat Ostrowiecki nie dysponuje danymi, o których mowa we wniosku.
Blisko pół roku od złożenia przez ostrowieckie Koło petycji, w porządku obrad dzisiejszej (20 października) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego znalazł się projekt uchwały w sprawie jej rozpatrzenia, choć już na wstępie czytamy w nim, że:
– Uznaje się, że petycja złożona przez Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego, dotycząca podjęcia działań mających na celu poprawę obronności, nie zasługuje na uwzględnienie z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu.
Z uzasadnienia wynika zaś, że Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego (funkcję tę pełni Mariusz Pasternak) petycję przekazał do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Ta z kolei uznała, po zapoznaniu się z opinią prawną, że „plan działania obrony cywilnej powiatu ostrowieckiego zawiera podstawowe problemy przewidziane do realizacji, wynikające z aktów prawnych oraz wytycznych, zaleceń, rekomendacji, ustaleń – organów, administracji rządowej, a także zadania wynikające z zakresu działania Zespołu ds. Bezpieczeństwa Publicznego, Obronności i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.(…)”.
Plan działania obrony cywilnej podlega bieżącej aktualizacji o nowe zadania wynikające z ukazujących się aktów prawnych. W ramach opracowanego rokrocznie planu kontroli możliwy jest przegląd materiałów zgromadzonych w magazynach obrony cywilnej gmin. Tego rodzaju działania były przeprowadzane w latach ubiegłych, jak również są przewidziane do realizacji w roku bieżącym.
Nadzór nad wszelkimi formami budowli ochronnych leży w kompetencjach Szefa Obrony Cywilnej Gminy.
Z uzasadnienia dowiadujemy się również, że na posiedzeniu Komisji, obecny był ppor. Kamil Nieciecki, szef Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej WOT. Omówiony został konkurs ofert realizowany przez MON pod nazwą „Strzelnica w powiecie” zawierany na podstawie umowy zawartej na podstawie przepisów o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz przepisów rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 6 lipca 2018 rok uw sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego, przy zachowaniu przepisów o dyscyplinie finansów publicznych.
Wstępna analiza dokumentacji konkursu ofert na stronach MON wykazała, że w realizację zadania wymagany jest obowiązkowy wkład własny w wysokości minimalnej 20 proc. łącznej wartości zadania.
– Powyższe wskazuje, że uczestnictwo w konkursie wymaga przystąpienie do niego już z opracowanym planem inwestycyjnym, pozwalającym na co najmniej właściwe określenie środków, które powinny być zaangażowane ze strony jednostki, przystępującej do konkursu – czytamy.
Okazuje się, że powiat nie rozpatrywał dotychczas tego typu projektu inwestycyjnego, a także nie posiada własnych terenów, w związku z czym nie może pomóc po stronie organizacji nieruchomości.
– Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione w sprawie argumenty, a przede wszystkim odpowiedzialność rady za prawidłowe wykorzystanie środków finansowych, związanych z budowa strzelnicy, Rada Powiatu Ostrowieckiego nie widzi możliwości uczestnictwa w ogłaszanej edycji programu, tym samym petycja złożona przez Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego, reprezentowane przez pełnomocnika Pana Mateusza Pękalskiego nie zasługuje na uwzględnienie – czytamy w uzasadnieniu.
Treść petycji dostępna jest TUTAJ