Znajdź nas na

FAKTY

W trosce o osoby z niepełnosprawnościami radny apeluje o inwentaryzację barier architektonicznych na terenie miasta i powiatu!

Temat barier, z jakimi muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego wraca jak bumerang. Tym razem za sprawą zapytania radnego powiatowego – Pawła Walesica, który apeluje o inwentaryzację barier architektonicznych na terenie miasta i powiatu. Prosi, aby uczestniczyli w niej przedstawiciele organizacji zajmujących się działaniem na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Freepik

Od kilku lat informujemy o problemach ostrowczan, którzy mierzyć się muszą nie tylko ze swoimi niepełnosprawnościami, ale również barierami architektonicznymi, jakie napotykają na swojej drodze do lekarza, szkoły, sklepu, apteki, czy pracy. Brakuje przystosowanych chodników, miejsc postojowych, wind lub schodołazów, a także urządzeń zabawowych, z których korzystać mogłyby dzieci z niepełnosprawnościami. W grudniu 2023 roku informowaliśmy o zapowiedziach gminy Ostrowiec Św. na poprawę dostępności budynków, miejsc użyteczności publicznej oraz placów zabaw dla osób z niepełnosprawnościami. Pomóc mają w tym  środki norweskie.

Tymczasem z pomysłem na zinwentaryzowanie wszelkich barier architektonicznych na terenie miasta i powiatu w imieniu mieszkańców, a także osób z dysfunkcjami wystąpił Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. W swoim zapytaniu prosi o uwzględnienie ciągów pieszo-jezdnych, chodników, schodów, podjazdów oraz innych elementów architektonicznych, utrudniających tym osobom poruszanie się. 

– Proszę, aby w tym działaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, jak i sami zainteresowani mieszkańcy. Jestem przekonany, że tym działaniem, a następnie procesem remontów i dostosowania tych miejsc, wspólnie uda się poprawić istniejącą infrastrukturę likwidując przeszkody nieraz niezauważalne dla osób w pełni sprawnych – tłumaczy radny.

Czy odpowiedź na jego zapytanie ograniczy się jedynie do przesłania odpowiedzi i zamieszczenie jej w Biuletynie Informacji Publicznej? Czy osoby mające wpływ na zmiany infrastrukturalne w mieście i powiecie wezmą sobie do serca słowa radnego,  tym samym przyczynią się do poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnościami? 

Do tematu wrócimy niezwłocznie, gdy radny otrzyma odpowiedź na swoją interpelację. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this