Znajdź nas na

FAKTY

W trosce o zabytki z gminy Kunów! Lech Łodej: Nasze dziedzictwo jest bezcenną wartością!

W czasach, gdy w niektórych samorządach zabytki traktowane są jak „zło konieczne” lub gdy giną na oczach mieszkańców, gmina Kunów stara się ocalić od zapomnienia „pamiątki z przeszłości”. I tak w ramach naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład dla kultury” zgłoszony został remont dworku w Chocimowie. Jeśli samorząd otrzyma wnioskowane środki, dawny blask odzyska elewacja zewnętrzna dworku.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W ramach kolejnego naboru do rządowego programu, tym razem nakierowanego na zabytki, zgłosiliśmy remont dworku w Chocimowie. Zależy nam na odnowieniu elewacji zewnętrznej, dachu, tarasu, schodów, a także wykonaniu opaski wokół budynku – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Koszty inwestycji szacowany jest na ok.  1 000 000 zł i jak podkreśla burmistrz  byłby to kolejny etap remontu tego obiektu.  

Przypomina, że dworek w Chocimowie, na wniosek gminy, wpisany został do Rejestru Zabytków. Rozpoczęły się wówczas działania, mające na celu ratowanie tego obiektu. Dzięki środkom, które pozyskało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów możliwy był remont części pomieszczeń wewnętrznych, utworzono również Uniwersytet Ludowy. W planach jest również utworzenie Świetlicy Środowiskowej dla dzieci z południowej części gminy (Chocimowa, Udzicowa, małego Jodła Bukowia, Prawęcina).

Dworek wybudował Antoni Popiel,. przez lata mieszkała tam rodzina Ośniałowskich
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Aby wyremontowane pomieszczenia nie zamokły, czy nie uległy uszkodzeniu, pilnie potrzebna jest przebudowa elewacji zewnętrznej, która nadaje urok budynkowi, a także dachu.  Chcielibyśmy w ustaleniu z konserwatorem zabytków powrócić do pierwotnych kolorów dworku. Nasi przodkowie mieli dobry gust i zmysł architektoniczny –  wyjaśnia burmistrz. 

Lech Łodej tłumaczy, że zawsze warto i trzeba inwestować w obiekty historyczne i zabytki. 

 – Dziwi mnie taka postawa i ciężko mi uwierzyć, że są w Polsce takie gminy, gdzie są możliwości, są pieniądze, a zabytki są „pomijane”. W naszej gminie jest to niedopuszczalne. Nasze dziedzictwo jest bezcenną wartością, te wszystkie obiekty świadczą o tym, jak  żyli nasi przodkowie, co chcieli nam pozostawić po sobie. Mamy kilka takich perełek na terenie naszej gminy,  jak chociażby Kaplica Świętej Katarzyny wybudowana 20 lat po Bitwie pod Grunwaldem, mamy zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie z piękną dzwonnicą, mamy ruiny po walcowni w Nietulisku Dużym, o które dbamy maksymalnie, na tyle na ile to możliwe. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej –  podsumowuje burmistrz.

Dworek w Chocimowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this