Znajdź nas na

FAKTY

Więcej pieniędzy dla świętokrzyskich szkół zawodowych! Wśród beneficjentów placówki z Ostrowca Św.!

2,8 mln zł unijnego dofinansowania trafi do czterech nowych projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020, dotyczących szkolnictwa zawodowego. Skorzysta z nich 230 uczniów z pięciu placówek. Wdrażanie RPO dobiega końca, a środki dostępne w jego części społecznej – ponad 1,4 mld zł – zostały już prawie w całości wykorzystane.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Uruchomienie wsparcia dla szkół zawodowych to efekt decyzji Zarządu Województwa o wykorzystaniu kwoty, które pojawiła się w budżecie społecznej części RPO, dzięki oszczędnościom w innych projektach oraz dzięki wzrostowi kursu euro – komentuje Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. – Te cztery projekty zostały rekomendowane do dofinansowania w konkursie rozstrzygniętym jeszcze w grudniu 2020 r., ale wówczas nie wystarczyło dla nich funduszy, bo środki otrzymały projekty z wyższych miejsc na liście rankingowej. Teraz nadarzyła się okazja, aby uruchomić te wartościowe przedsięwzięcia, a jednocześnie jak najpełniej zagospodarować dostępne w RPO środki i uniknąć ich zwrotu do Komisji Europejskiej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

2,8 mln zł dofinansowania trafia do projektów, które będą realizowane w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich, w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w trzech kieleckich placówkach: Technikum Nr 3 im. Danuty Siedzikówny „Inki”, w Zespole Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Langiewicza. Skorzysta z nich w sumie 230 uczniów. Młodzież weźmie udział w dodatkowych zajęciach i kursach, a także w płatnych stażach u pracodawców. Projekty będą realizowane do końca sierpnia tego roku.

– Od lat staramy się wzmacniać świętokrzyskie szkolnictwo zawodowe, ponieważ ma ono strategiczne znaczenie dla regionalnego rynku pracy. Ważnym narzędziem w tej polityce edukacyjnej są Fundusze Europejskie. Dzięki konkursom, ogłoszonym w ramach RPOWŚ 2014-2020, zawarliśmy łącznie umowy na dofinansowanie 122 projektów RPO dotyczących szkolnictwa zawodowego, na łączną kwotę blisko 140 mln zł – podsumowuje dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ Katarzyna Kubicka. – Dzięki tym projektom 15,8 tys. uczniów wzięło udział w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych oraz kursach, dających im umiejętności oczekiwane przez pracodawców, a 9,2 tys. uczniów zdobyło doświadczenie zawodowe podczas płatnych staży u regionalnych pracodawców. Ponadto 237 szkół branżowych i techników kupiło nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne, a 1052 nauczycieli oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu podniosło kwalifikacje dzięki specjalistycznym kursom, studiom podyplomowym oraz stażom w firmach.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dziś (poniedziałek, 6 lutego) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wicemarszałek Renata Janik podpisała umowy na dofinansowanie 3 projektów z przedstawicielami Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach oraz ostrowieckiej Akademii Nauk Stosowanych i Biura Rachunkowego Biurex. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ Katarzyna Kubicka i wicedyrektor Departamentu, Artur Potaczała.

W kolejnych dniach zawarta zostanie umowa na pozostały projekt, skierowany do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Końskich.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this