Znajdź nas na

FAKTY

Wniosek z 2018 roku doczekał się finalizacji, pomógł urząd marszałkowski, skorzystają dzieci z placówki w Małachowie!

Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku jako letniskowy dwór książąt Druckich-Lubeckich, a aktualnie Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Małachowie, doczeka się termomodernizacji. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Całkowity koszt zadania to ponad 2,1 miliona złotych, z czego dofinansowanie to ponad 1,3 miliona zł. – Warto zabiegać o sprawy mieszkańców naszego powiatu. Kolejne środki trafią do nas z Urzędu Marszałkowskiego. Tym razem środki te poprawią warunki życia dzieciom z Małachowa – mówi Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Małachowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Umowa na termomodernizację Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Małachowie – podpisana. Wykonawcą zadania jest firma WODEX z Ożarowa. Całkowity koszt zadania to ponad 2.1 miliona złotych, z czego pozyskane w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wynosi aż 1,3 miliona złotych. Wkład własny powiatu to 755 000 zł. 

– Bardzo się cieszę, że zaczynamy finalizować długo wyczekiwany remont, udało się nam pozyskać środki,  dobrze przeprowadzony przetarg, wykonawcę już poznaliśmy i mam nadzieję, że wszystko będzie wykonane.  Sami państwo widzicie, że te budynki naprawdę wymagają remontu. Otoczenie jest piękne, warunki starają się wychowawcy, dyrekcja stworzyć jak najlepsze. Ale pora zmienić to ocieplenie, tym bardziej, że ta termomodernizacja ma bardzo duży zakres – mówiła podczas wczorajszej konferencji Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie wspomniała jednak, że dofinansowanie udało się pozyskać dzięki przychylności Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.  

–  Cieszę się, że bardzo dobry wniosek złożony przeze mnie w 2018 r., jako starostę ostrowieckiego, zyskał akceptację. Dzięki temu ze środków unijnych zostanie  dofinansowana termomodernizacja „Domu Dziecka” w Małachowie. Dziwię się, że pani starosta wstydzi się przyznać, że nie na jej wniosek, powiat  otrzymuje wsparcie z urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – komentuje  Zbigniew Duda, przewodniczący z Klubu Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim, a także starosta ostrowiecki w latach 2014-2018. 

Z termomodernizacji, a tym samym lepszych warunków życia dzieci, mieszkających w placówce w Małachowie  cieszy się Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

– Warto zabiegać o sprawy mieszkańców naszego powiatu. Kolejne środki trafią do nas z Urzędu Marszałkowskiego. Tym razem środki te poprawią warunki życia dzieciom z Małachowa – podkreśla.

Podpisana wczoraj umowa obejmuje wykonanie robót budowlanych, które dotyczą termomodernizacji. 

Na zdjęciu (od lewej siedzą) Sylwia Rożmiej z firmy Wodex, Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, Andrzej Jabłoński, wicestarosta ostrowiecki
 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Obiekt objęty jest tzw.  głęboką termomodernizacją, zgodnie z warunkami konkursu, w ramach, którego pozyskaliśmy dofinansowanie. Zasadniczo będą realizowane roboty na dwóch obiektach: pierwszy obiekt to budynek główny, pełniący funkcję opiekuńczo-wychowawczą z częścią administracyjną oraz drugi obiekt, który jest za tym budynkiem, budynek mieszkalny z częścią garażową.  W zasadzie zakres robót na obydwu budynkach jest taki sam z wyłączeniem kotłowni, ponieważ w budynku mieszkalnym kotłownia nie będzie realizowana – wyjaśnia Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. 

Przypomina, że zakres prac obejmuje wykonanie docieplenie fundamentów z jednoczesnym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropu nad kondygnacją, ocieplenie dachu, wymianę pokrycia dachowego i uszkodzonej więźby dachowej. 

– W ramach tego zadania będzie zmodernizowana kotłownia. Będzie wymienione źródło ciepła. Kocioł gazowy będzie zastąpiony nowym. Również cała instalacja centralnego ogrzewania w kotłowni oraz budynku będzie wymieniona na nową. W ramach zadania zostaną również przeprowadzone roboty elektryczne we wspomnianej przeze mnie kotłowni oraz szerzej, żeby osiągnąć lepszy efekt ekologiczny, w całym budynku zaplanowano wymianę wszystkich opraw oświetleniowych na energooszczędne, na oprawy ledowe – wylicza Tomasz Mroczek. 

Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodatkowo w ramach zadania zostaną również wyremontowane:  taras zewnętrzny i schody wejściowe, znajdujące się przed głównym wejściem do budynku, które uległy zniszczeniu.

Zakończenie inwestycji powinno nastąpić 12 miesięcy od dnia podpisania umowy, jednak ze wstępnych ustaleń i deklaracji wykonawcy, wynika, że prace powinny zostać zakończone do grudnia  2021 roku. 

– Aby ruszyć musimy najpierw zgromadzić komplet materiałów, więc myślę, że druga połowa czerwca, to jest realny termin, żebyśmy znaleźli się na budowie. Chcielibyśmy wykorzystać  jak najbardziej miesiące letnie – zapewnia Sylwia Rożmiej z WODEX-u. Podkreśla, że jej firma ma duże doświadczenie w takich pracach. 

Sylwia Rożmiej z firmy WODEX
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pełniący dziś funkcję Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej obiekt z Małachowa to wybudowany na przełomie XIX i XX wieku dwór letniskowy książąt Druckich-Lubeckich. Jest parterowy, kryty wielospadowym dachem. Jak przeczytać można w wydanym przez gminę Ćmielów Przewodniku Krajoznawczym „Ziemia Ćmielowska”, „od połowy lat 20. XX wieku służył Bogdanowi, właścicielowi dóbr ćmielowskich. W 1942 roku ulokowano tu ćmielowską ochronkę, przyjmując jednocześnie dzieci zza Buga. Po wojnie ulokowano tu sierociniec, następnie dom opiekuńczy dla dzieci niepełnosprawnych i Państwowy Dom Dziecka. W związku z powojenną funkcją dwór był wielokrotnie przebudowywany.”

Aktualnie placówkę prowadzi Stowarzyszenie „Razem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo”. Mieszka w nim 46 podopiecznych do 18 roku życia.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this