25 marca 2019 roku Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia stypendium przyznawanego przez Województwo Świętokrzyskie studentom kształcącym się na kierunku lekarskim. Program ten ma za zadanie zachęcić przyszłych lekarzy do wyboru specjalizacji deficytowych i kształcenia się na tych kierunkach, tak by w przyszłości podjąć pracę w podmiotach leczniczych, dla których organem tworzącym jest Województwo Świętokrzyskie.
Stypendium może być przyznane studentowi IV, V lub VI roku kierunku lekarskiego, który nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium, osiągnął średnią ocen w ostatnim roku akademickim nie niższą niż 3,75, nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów w okresie, na który ubiega się o przyznanie stypendium, zobowiąże się do zrealizowania stażu podyplomowego na terenie województwa świętokrzyskiego, a następnie osiedlenia się na terenie województwa świętokrzyskiego i podjęcia pracy w podmiocie leczniczym, dla którego podmiotem tworzącym jest Województwo Świętokrzyskie na okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium, liczony pełnymi latami oraz zobowiąże się do dokonania wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w podmiocie leczniczym, dla którego podmiotem tworzącym jest Województwo Świętokrzyskie.
W sierpniu 2019 roku Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił pierwszą edycję programu stypendialnego. Zawartych zostało 27 umów stypendialnych. W kolejnych edycjach było to: 67 umów w 2020 roku i 65 umów 2021 roku. W 2022 roku 25 stypendystów ukończy staż podyplomowy i wybierać będzie specjalizację deficytową.
Zgodnie z dzisiejszą decyzją Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, czwarta edycja programu zostanie uruchomiona 1 września br. Wnioski będzie można składać do 17 października br.
Stypendium przyznawane jest w jednakowej wysokości 2 tys. zł miesięcznie na okres 9 miesięcy, tj. od 1 października 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku (wyłącznie w czasie trwania studiów).