Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. podkreśla, że o lokalnej historii powinno się opowiadać już najmłodszym. Jednak trzeba to robić w taki sposób, aby nikogo nie zniechęcić, a zaciekawić. Dlatego też wybór tematów do warsztatów edukacyjnych w ramach Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego dostosowany będzie do wieku uczestników.
– Jutro opowiemy o tym jak wyglądała codzienność w dworze, jak upływał czas świąteczny. Kto w nim mieszkał, jak się w nim żyło i jak był urządzony. Zapraszamy całe rodziny, miło popatrzeć, gdy babcie z wnukami tworzą małe dzieła sztuki – informuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.
–Przypomina, że ubiegły rok szkolny nie był łatwy ani dla dzieci, ani dla młodzieży.
– Większość czasu uczniowie spędzali w domach, przed komputerem, odrabiając lekcje podczas nauki zdalnej. Zależy nam na tym, aby u schyłku wakacji odciągnąć ich choć na chwilę od komputerów i zapewnić rozrywkę, która jednocześnie czegoś ich nauczy. Zależy nam na tym, aby zachęcić ich do poznawania naszego regionu, a także jego pięknej historii. Zapraszamy całe rodziny. Wcześniejsze odsłony tego projektu pokazały bowiem, że taka forma spędzania wolnego czasu łączy i integruje pokolenia – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Podczas jutrzejszych (wtorek, 17 sierpnia) warsztatów w osiedlowym Domu Kultury Malwa na Osiedlu Stawki 45 nie zabraknie także części plastycznej zajęć. ich uczestnicy będą mogli namalować dwór na szkle i pleksie.
Początek wydarzenia o godzinie 10.00. Warsztaty potrwają do godziny 12.00. Wstęp jest bezpłatny.
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.