Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

„Wśród lasów, wertepów, na ostrzach bagnetów wolności niesiemy jutrzenkę”. W gminie Ćmielów pamiętają o bohaterach!

13 lutego Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie, a dzień później, w 80 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, władze samorządowe, a także mieszkańcy gminy Ćmielów, upamiętnili bohaterów Armii Krajowej. Na grobach i w miejscach pamięci zapłonęły znicze. – Takich miejsc, w których toczyły się bitwy na terenie gminy Ćmielów mamy dużo. Nasza gmina nacechowana jest głębokim patriotyzmem, ale i walecznością mieszkańców. Jeśli dziś zapomnimy o bohaterach walczących o naszą wolność i niepodległość, kto będzie stał na straży pamięci o nich – pyta Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Gmina Ćmielów

13 lutego w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie odbyła się  uroczysta Msza Święta i złożenie wiązanek  z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz w pierwszą rocznicę uroczystego przyjęcia prochów  śp. ppor. Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”. 14 lutego zaś, upamiętniając bohaterów Armii Krajowej Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa,   Tomasz Neyman, sekretarzem miasta i gminy w Ćmielowie, radni Rady Miejskiej w Ćmielowie: Józef Nowaki i Michał Szczęsny oraz Wioletta Rogala-Mazur,  dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie, a także Paweł Ozimkiewicz, przedstawiciel świętokrzyskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, zapalili znicze pamięci na grobach i w miejscach upamiętniających żołnierzy AK. 

fot. Gmina Ćmielów

– Na historię Polski, składa się historia takich gmin jak nasza. Mieszkańcy gminy Ćmielów walczyli o naszą wolność i demokrację. Chcemy kultywować pamięć o nich, a pielęgnować dziedzictwo, które nam przekazali. Nie brakowało nam ludzi wielkiego formatu. W organizowane przez nas działania włączamy młodzież, aby wiedziała, że to dziedzictwo należy krzewić i kultywować. To co dzieje się na naszych oczach, widmo wojny za naszą wschodnią granicą, jeszcze bardziej powinno uświadamiać nam, że pokój nie jest nam dany na zawsze. Abyśmy już nigdy nie musieli walczyć o naszą wolność i demokrację – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Przypomina, że 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową. Jej powstanie przyczyniło się do stworzenia jednolitej struktury wojskowej w okupowanym kraju będącej reprezentantem prawowitego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

fot. Gmina Ćmielów

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this