Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

„Wśród lasów, wertepów, na ostrzach bagnetów wolności niesiemy jutrzenkę”. W gminie Ćmielów pamiętają o bohaterach!

13 lutego Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie, a dzień później, w 80 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, władze samorządowe, a także mieszkańcy gminy Ćmielów, upamiętnili bohaterów Armii Krajowej. Na grobach i w miejscach pamięci zapłonęły znicze. – Takich miejsc, w których toczyły się bitwy na terenie gminy Ćmielów mamy dużo. Nasza gmina nacechowana jest głębokim patriotyzmem, ale i walecznością mieszkańców. Jeśli dziś zapomnimy o bohaterach walczących o naszą wolność i niepodległość, kto będzie stał na straży pamięci o nich – pyta Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Gmina Ćmielów

13 lutego w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie odbyła się  uroczysta Msza Święta i złożenie wiązanek  z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz w pierwszą rocznicę uroczystego przyjęcia prochów  śp. ppor. Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”. 14 lutego zaś, upamiętniając bohaterów Armii Krajowej Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa,   Tomasz Neyman, sekretarzem miasta i gminy w Ćmielowie, radni Rady Miejskiej w Ćmielowie: Józef Nowaki i Michał Szczęsny oraz Wioletta Rogala-Mazur,  dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie, a także Paweł Ozimkiewicz, przedstawiciel świętokrzyskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, zapalili znicze pamięci na grobach i w miejscach upamiętniających żołnierzy AK. 

fot. Gmina Ćmielów

– Na historię Polski, składa się historia takich gmin jak nasza. Mieszkańcy gminy Ćmielów walczyli o naszą wolność i demokrację. Chcemy kultywować pamięć o nich, a pielęgnować dziedzictwo, które nam przekazali. Nie brakowało nam ludzi wielkiego formatu. W organizowane przez nas działania włączamy młodzież, aby wiedziała, że to dziedzictwo należy krzewić i kultywować. To co dzieje się na naszych oczach, widmo wojny za naszą wschodnią granicą, jeszcze bardziej powinno uświadamiać nam, że pokój nie jest nam dany na zawsze. Abyśmy już nigdy nie musieli walczyć o naszą wolność i demokrację – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Przypomina, że 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową. Jej powstanie przyczyniło się do stworzenia jednolitej struktury wojskowej w okupowanym kraju będącej reprezentantem prawowitego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

fot. Gmina Ćmielów

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Lech Łodej: Prognozy są alarmujące, przygotowujemy się do „wielkiej wody”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this