Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wykorzystają atuty świętokrzyskich lasów i przyciągną turystów!

Wspólne działania promocyjne i edukacyjne, organizacja wydarzeń, stworzenie programów zwiedzania i wypoczynku oraz tworzenie warunków dla rozwoju turystyki z wykorzystaniem terenów leśnych – to główne cele deklaracji współpracy pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Pod legendarnym dębem Bartkiem porozumienie 11 sierpnia podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Tereny Lasów Państwowych posiadają znakomite walory turystyczne, przyrodnicze, kulturowe. Ich powierzchnia zajmuje niemalże 1/3 powierzchni całego regionu. W lasach możemy odpoczywać, edukować się, poznawać tajniki przyrody oraz historii. Poprzez współpracę z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu chcemy wszystkie te leśne walory uwzględnić i zachęcać mieszkańców i turystów do spędzania czasu w lasach na rowerach, lub pieszych ścieżkach – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Głównym zadaniem porozumienia jest podjęcie wspólnych działań sprzyjających tworzeniu optymalnych warunków dla rozwoju turystyki oraz edukacji środowiskowej z wykorzystaniem terenów leśnych. Ważne jest odpowiednie przygotowanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej na terenie lasów w taki sposób, by była ona atrakcyjna, praktyczna i sprzyjała podejmowanym formom aktywności.

– Planujemy aby część nowych ścieżek rowerowych znalazła się w śladach dawnych kolejek wąskotorowych, które przebiegają przez lasy państwowe. Są to niewykorzystane tereny, które mogą stać się pięknymi trasami i służyć turystom oraz mieszkańcom – mówił Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Chcemy także wykorzystać drogi leśne dla turystyki pieszej. W dobie koronawirusa wolimy miejsca, w którym mamy możliwość zachowania dystansu, a lasy są takim bezpiecznym azylem, gdzie można odpocząć – dodał.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wspólne działania promocyjne i edukacyjne, organizacja różnego rodzaju wydarzeń oraz działania mające na celu stworzenie programów zwiedzania i wypoczynku wykorzystujących potencjał, jakim dysponują lasy będą najlepszym sposobem dotarcia i zainteresowania ofertą potencjalnych turystów i odwiedzających. To również doskonały sposób kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych, podnoszenia świadomości ekologicznej i promowania turystyki aktywnej w oparciu o poszanowanie przyrody.

– W okresie pandemii wzrosła rola lasów jako atrakcji prozdrowotnej. Nie tylko dla zdrowia fizycznego ale i psychicznego. Tu można uciec od zgiełku. Dodatkowo turystyka rowerowa w lasach państwowych nabiera coraz większego znaczenia – mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

– Lasy są dla nas kluczowym partnerem w przedsięwzięciach, które planujemy w najbliższym czasie: turystycznych, edukacyjnych i rekreacyjnych. Powołamy specjalny zespół, który będzie realizował tę współpracę. Chcemy aby zajął się nie tylko budową koncepcji ścieżek rowerowych, ale również poprzez projekty i programy chcemy edukować młodzież – mówił Maciej Długosz, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this