Znajdź nas na

FAKTY

Wystartowała kolejna edycja budżetu obywatelskiego! Czy znów zwyciężą projekty zgłoszone przez radnych?

Jak w mediach społecznościowych poinformował Ostrowiec Świętokrzyski – profil miasta, ruszyła kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest w tym roku 1 111 111 zł. Czy radni wyciągną wnioski z fali krytyki, jaka dotknęła ich w przypadku ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego i nie zgłoszą swoich projektów, pozostawiając budżet obywatelski do dyspozycji mieszkańcom Ostrowca Św.?

Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl

Budżet obywatelski z założenia to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej budżetu miasta), w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje). Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i współzarządzania.

W Ostrowcu Świętokrzyskim Budżet Obywatelski budzi jednak spore kontrowersje wśród części mieszkańców. W poprzedniej edycji zwyciężyły  bowiem projekty zgłoszone przez radnych Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Nasi czytelnicy mieli podzielone zdania. Pytali czy radni nie powinni być wyłączeni z możliwości składania projektów do budżetów obywatelskich, zostawiając ten przywilej mieszkańcom.

Źródło: FB Ostrowiec Św. – profil miasta.

Jak będzie w tym roku?   Projekty zgłaszać można do 19  maja 2024 r. W procesie budżetu obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego.

– (…) Po raz kolejny oddajemy do Państwa dyspozycji część budżetu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, który można przeznaczyć na realizację bliskich Wam zadań. Państwa twórcze pomysły wpływają nie tylko na poprawę estetyki naszego miasta, ale również na rozwój kulturalno-społeczny. W zeszłorocznej edycji poprzez wyjątkową frekwencję udowodnili Państwo, że formuła ta wychodzi naprzeciw Państwa oczekiwaniom. 38 zgłoszonych projektów i 6162 głosy to, liczby które robią wrażenie. Dlatego w tym roku wydłużamy terminy w harmonogramie tak, aby mieli Państwo wystarczająco dużo czasu na zgłoszenie swoich pomysłów i ich weryfikację, aby finalnie poddać je pod głosowanie. W tym roku przekazujemy do Państwa dyspozycji 1 111 111,00 zł. Niejednokrotnie jako mieszkańcy pokazali Państwo, że wspólne działanie przynosi wymierne korzyści. Budżet obywatelski jest dobrą okazją do społecznej aktywizacji i współdecydowania o wydatkowaniu środków publicznych. Zachęcam do czynnego udziału w budżecie obywatelskim na każdym jego etapie – napisał na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Św. 

Informacje na temat sposobu zgłaszania projektów, a także niezbędne wnioski, znajdują się pod linkiem: 

https://boos.um.ostrowiec.pl/wszystko-o-budzecie/zglaszanie-projektow

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this