Ostrowieccy pielgrzymi na Jasną Górę dotrą w poniedziałek 12 sierpnia, a pątniczy szlak został podzielony na kilka etapów i tak pierwszego dnia przystankiem końcowym dla pielgrzymów będzie Ambrożów, w poniedziałek dotrą do Porąbe, we wtorek – Kajetanowa, w środę odpoczywać będą w Micigoździe, w czwartek w Występach, w piątek w Gościęcinie. Siódmy dzień pielgrzymi (sobota) zakończą w Cielętnikach, ósmy w Kucharach. W poniedziałek tuż po 9.30 powinni dotrzeć na Jasną Górę.
Dziś żegnający Grupę Złotą – ksiądz dziekan Jan Sarwa przypominał, że sierpień jest miesiącem szczególnego uwielbienia dla Maryi. Życzył pielgrzymom wytrwałości, duchowej przemiany, pogodzenia się z Panem Bogiem, a także spełnienia wszystkich próśb intencyjnych, jakie w sercach niosą ostrowieccy pielgrzymi.
Okazuje się, że historia ostrowieckich pielgrzymek także jest bogata. W roku 1981 pątnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego szli z pielgrzymami z Radomia w grupie IV „Brązowej”. Przewodnikiem był ks. Stefan Hrynyszyn. Hasło pielgrzymki brzmiało Narodowy rachunek sumienia – na Wielki Jubileusz pragniemy staną pojednani z Bogiem i braćmi.
W roku 1982 grupa pielgrzymów z Ostrowca Świętokrzyskiego połączyła się w Suchedniowie z grupami ze Skarżyska-Kamiennej i Starachowic, tworząc razem kolumnę „SOS” (Skarżysko-Ostrowiec-Starachowice), która stanowiła samodzielną „dwunastkę” Pielgrzymki Radomskiej. Hasło pielgrzymki brzmiało wówczas Uwielbiajmy Pana za 600-letnią obecność Bożej Rodzicielki w narodzie polskim przez obraz Czarnej Madonny.
W roku 1983 pątnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego idą w kolumnie „SOS” Pielgrzymki radomskiej. Hasło pielgrzymki: Pokłon niesiemy Mary.
Pierwsza samodzielna Pielgrzymka pątników z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszyła z Sandomierza w 1984 roku. Głównym jej inicjatorem był ks. bp Stanisław Sygnet. Dyrektorem pielgrzymki – ks. Jerzy Karbownik. Kierownikiem grupy ostrowieckiej – ks. Jacek Beksiński. Liderem – Sławomir Mazur. W dniu 13 sierpnia 1984 r. na Jasną Górę weszło w Pielgrzymce Diecezji Sandomiersko-Radomskiej w sumie 15 tyś. pielgrzymów, nad którymi opiekę sprawowało 100 kapłanów i 120 alumnów.
– Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. To niezwykły czas, gdzie poprzez codzienny trud pielgrzymowania, ponoszony przez pątników, zanoszą swoje modlitwy do Pana Boga. Pielgrzymki bardzo mocno wpisały się w nasza kulturę narodową, kulturę chrześcijańską, od wieków ludzie pielgrzymowali do pobliskich sanktuariów i oczywiście główne miejsce pielgrzymowania to Jasna Góra, gdzie przed najświętszym obrazem Pani Jasnogórskiej pokolenia Polaków zanosiły swoje modły i otrzymywały łaski. Mimo upływu czasu pielgrzymowanie jest wciąż bardzo mocno aktualne i wpisane w serca Polaków. Gdy patrzymy na uczestników, co roku jest bardzo wielu młodych ludzi i to napawa dużą radością, że młodzi chcą przeżywać ten czas, takich rekolekcji w drodze modlitwy zamyślenia, ale również i pielgrzymka to bardzo ważny czas, gdzie można nawiązać relacje z innymi ludźmi, bo wtedy pielgrzymów łączy i wspólny trud, i wspólna dola pielgrzyma i wtedy rodzą się naprawdę wielkie przyjaźnie i jeden drugiemu staje się bratem, siostrą i to również ważny aspekt przeżywania pielgrzymowania – tłumaczył ksiądz Tomasz Lis, rzecznik prasowy Diecezji Sandomierskiej.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info