Znajdź nas na

FAKTY

Zakupione przez Urząd Marszałkowski pulsoksymetry trafiły do słuchaczy ostrowieckiego UTW! Przekazała je Magdalena Zieleń!

– Pulsoksymetry mogą uratować życie chorych na Covid-19, którzy są leczeni poza placówkami medycznymi – przypomina Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Wczoraj (wtorek, 12 stycznia) do słuchaczy Uniwersytety Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości trafiły pierwsze pulsoksymetry w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Programowi „Stop Wirusowi”. Te niewielkie urządzenia, monitorujące stan zdrowia pacjentów w domu, otrzymają także inne ośrodki w powiecie ostrowieckim, jak: Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Kluby Seniora, czy hospicja.

Matylda Niewójt, prezes UTW i Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Magdalena Zieleń przypomina, że w ramach realizacji Projektu „Stop Wirusowi” w ubiegłym  roku do powiatu ostrowieckiego na walkę z COVID-19 trafiło ponad 4,5 miliona zł środków z Urzędu Marszałkowskiego. 

– Zaangażowanie województwa w walkę z COVID-19 jest bardzo duże i myślę, że nadal będzie takie, jak do tej pory – wyjaśnia Magdalena Zieleń. 

Wczoraj (wtorek, 13 stycznia) w ramach tegorocznej odsłony projektu, realizowanego  przez  Świętokrzyski Urząd Marszałkowski w Kielcach, słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.  przekazała zakupione przez Urząd Marszałkowski, pulsoksymetry.

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Są to małe nieinwazyjne urządzenia, dzięki którym możemy zmierzyć poziom nasycenia tlenu we krwi, jest to bardzo istotne, ponieważ jednym z powikłań, jakie niesie COVID-19 jest właśnie niski poziom tlenu we krwi – wyjaśnia radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Dzięki temu urządzeniu osoby, które nie wymagają hospitalizacji i które mogą leczyć się w domu, mogą cały czas monitorować poziom tlenu we krwi, żeby wiedzieć, kiedy pilnie zgłosić się do lekarza. 

– Dla powiatu ostrowieckiego w tym momencie przywiozłam kilkadziesiąt takich urządzeń, trafią m.in. do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, do DPS-ów, do ŚDS-ów, do Klubów Seniora, do hospicjów. Będą to urządzenia, które będzie można wypożyczać.  Jeśli osoba chora skorzysta z tego urządzenia, z powrotem je przyniesie i kolejne osoby będą mogły z tych urządzęń skorzystać –  wyjaśnia Magdalena Zieleń. 

Matylda Niewójt, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Matylda Niewójt, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. dodaje, że słuchacze UTW dość często pytali o to, gdzie można kupić pulsoksymetry i jaki jest ich koszt.  

 –  Nie wszyscy nasi słuchacze mogą sobie pozwolić na taki zakup. Wiadomo, że na naszym Uniwersytecie są seniorzy o różnych dochodach, także dla nas w tej chwili, to będzie bardzo przydatna pomoc – wyjaśnia Matylda Niewójt.  

Prezes UTW podziękowała również za to, że  Uniwersytet znalazł się w grupie tych placówek, które otrzymają te niezwykle potrzebne urządzenia. 

Matylda Niewójt, prezes UTW i Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na pewno wykorzystamy je bardzo dobrze i praktycznie, a te osoby, które będą ich potrzebowały, będą mogły zgłosić się do Zarządu i po prostu na zasadzie wypożyczenia będą mogły z nich skorzystać –  podsumowała prezes UTW. 

Dodała, że UTW współpracuje już od kilkunastu lat z Urzędem Marszałkowskim poprzez Wojewódzką Społeczną Radę Seniorów,  a także  poprzez granty, które otrzymuje.

.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Mateusz Czeremcha wykluczony z PiS!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu pojawiły się próby zaszczepienia poza kolejnością! Na szczęście nieudane!

FAKTY

46-letni ostrowczanin zatrzymany przez Policję! Powód? Naruszenie nietykalności cielesnej policjanta! Mężczyzna nie przyznał się do winy!

FAKTY

Gmina Ćmielów: Cysterna z paliwem wpadła do przydrożnego rowu!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this