Znajdź nas na

FAKTY

Zakupione przez Urząd Marszałkowski pulsoksymetry trafiły do słuchaczy ostrowieckiego UTW! Przekazała je Magdalena Zieleń!

– Pulsoksymetry mogą uratować życie chorych na Covid-19, którzy są leczeni poza placówkami medycznymi – przypomina Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Wczoraj (wtorek, 12 stycznia) do słuchaczy Uniwersytety Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości trafiły pierwsze pulsoksymetry w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Programowi „Stop Wirusowi”. Te niewielkie urządzenia, monitorujące stan zdrowia pacjentów w domu, otrzymają także inne ośrodki w powiecie ostrowieckim, jak: Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Kluby Seniora, czy hospicja.

Matylda Niewójt, prezes UTW i Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Magdalena Zieleń przypomina, że w ramach realizacji Projektu „Stop Wirusowi” w ubiegłym  roku do powiatu ostrowieckiego na walkę z COVID-19 trafiło ponad 4,5 miliona zł środków z Urzędu Marszałkowskiego. 

– Zaangażowanie województwa w walkę z COVID-19 jest bardzo duże i myślę, że nadal będzie takie, jak do tej pory – wyjaśnia Magdalena Zieleń. 

Wczoraj (wtorek, 13 stycznia) w ramach tegorocznej odsłony projektu, realizowanego  przez  Świętokrzyski Urząd Marszałkowski w Kielcach, słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.  przekazała zakupione przez Urząd Marszałkowski, pulsoksymetry.

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Są to małe nieinwazyjne urządzenia, dzięki którym możemy zmierzyć poziom nasycenia tlenu we krwi, jest to bardzo istotne, ponieważ jednym z powikłań, jakie niesie COVID-19 jest właśnie niski poziom tlenu we krwi – wyjaśnia radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Dzięki temu urządzeniu osoby, które nie wymagają hospitalizacji i które mogą leczyć się w domu, mogą cały czas monitorować poziom tlenu we krwi, żeby wiedzieć, kiedy pilnie zgłosić się do lekarza. 

– Dla powiatu ostrowieckiego w tym momencie przywiozłam kilkadziesiąt takich urządzeń, trafią m.in. do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, do DPS-ów, do ŚDS-ów, do Klubów Seniora, do hospicjów. Będą to urządzenia, które będzie można wypożyczać.  Jeśli osoba chora skorzysta z tego urządzenia, z powrotem je przyniesie i kolejne osoby będą mogły z tych urządzęń skorzystać –  wyjaśnia Magdalena Zieleń. 

Matylda Niewójt, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Matylda Niewójt, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. dodaje, że słuchacze UTW dość często pytali o to, gdzie można kupić pulsoksymetry i jaki jest ich koszt.  

 –  Nie wszyscy nasi słuchacze mogą sobie pozwolić na taki zakup. Wiadomo, że na naszym Uniwersytecie są seniorzy o różnych dochodach, także dla nas w tej chwili, to będzie bardzo przydatna pomoc – wyjaśnia Matylda Niewójt.  

Prezes UTW podziękowała również za to, że  Uniwersytet znalazł się w grupie tych placówek, które otrzymają te niezwykle potrzebne urządzenia. 

Matylda Niewójt, prezes UTW i Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na pewno wykorzystamy je bardzo dobrze i praktycznie, a te osoby, które będą ich potrzebowały, będą mogły zgłosić się do Zarządu i po prostu na zasadzie wypożyczenia będą mogły z nich skorzystać –  podsumowała prezes UTW. 

Dodała, że UTW współpracuje już od kilkunastu lat z Urzędem Marszałkowskim poprzez Wojewódzką Społeczną Radę Seniorów,  a także  poprzez granty, które otrzymuje.

.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this