Znajdź nas na

FAKTY

Zasad bezpieczeństwa uczą się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Kunowie!

Miasteczko Ruchu Drogowego, jakie w ubiegłym roku powstało na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” przy ulicy Szkolnej w Kunowie, cieszy się olbrzymią popularnością. Korzystają z niego nie tylko uczniowie szkoły, którzy właśnie w tym miejscu zdobywają praktyczną wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy zdają swoje pierwsze „dziecięce prawo jazdy” – kartę rowerową, ale także najmłodsi mieszkańcy Kunowa. Udało się dzięki współpracy gminy Kunów i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach. – Miasteczko jest oblegane przez dzieci ponieważ pozwala na naukę przez zabawę, a to jedna z najatrakcyjniejszych form zdobywania wiedzy – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś Miasteczko Ruchu Drogowego już na dobre wpisało się w krajobraz Kunowa. Część rodziców, to właśnie to miejsce wybiera do spędzania czasu wspólnie ze swoimi pociechami. Dzieci mogą bezpiecznie uczyć się tu jazdy na rowerze, czy hulajnodze, a przy okazji poznają zasady ruchu drogowego. 

Nie udałoby się jednak zrealizować tej inwestycji gdyby nie dofinansowanie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, który na ten cel przeznaczył 20 tys. zł. Z kolei przygotowanie placu ze strony gminy kosztowało około 37 tys. zł.

– Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zaproponował nam współpracę. Chętnie skorzystaliśmy z tej propozycji. Tym bardziej, że mieliśmy miejsce na Miasteczko Ruchu Drogowego. W roku 2017 wylana została nawierzchnia asfaltowa właśnie pod to miasteczko. Dziś wiemy, że okazało się strzałem w dziesiątkę. Z tego co wiem dla niektórych dzieci jest to większa atrakcja niż zabawa na placu zabaw – podkreśla Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

W skład kunowskiego miasteczka wchodzą wytyczone ulice, skrzyżowania, skrzyżowania z ruchem okrężnym, chodniki, przejścia dla pieszych, przejazd kolejowy. Do tego dochodzi odpowiednie oznakowanie poziome, oznakowanie pionowe oraz sygnalizator świetlny.

– Samochodów jest coraz więcej, a na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie. Znajomość przez dzieci przepisów ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Na terenie naszego miasteczka uczniowie mogą zdawać także egzamin praktyczny i teoretyczny na kartę rowerową. To jedyne takie profesjonalne stacjonarne miasteczko w powiecie ostrowieckim – podkreśla Lech Łodej. 

Miasteczko Ruchu Drogowego w Kunowie powstało w 2019 roku. Korzystają z niego zarówno uczniowie, jak i najmłodsi mieszkańcy Kunowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że zasad bezpieczeństwa nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” uczą najmłodsze dzieci, przypomina  tłumaczy Iwona Pomykała, wicedyrektor placówki. 

– Dzieci na początku roku szkolnego uczą się przechodzenia przez jezdnię. Potem poznają znaki drogowe. Jest to świetne miejsce, bo dotychczas musieliśmy wychodzić na ulicę, teraz możemy uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa na terenie naszego miasteczka. Dzieci spacerują z rodzicami, spotykają się z różnymi sytuacjami. Jest nam tutaj bardzo wygodnie i bezpiecznie – podkreśla Iwona Pomykała. 

Dodaje, że im więcej ćwiczeń, tym lepszy efekt. Szkoła posiada także kamizelki odblaskowe i odblaski dla każdego z uczniów, które przydają się podczas nauki zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.  

– Po godzinach z naszego miasteczka mogą też korzystać rodzice z dziećmi z Kunowa, czy naszej gminy. Nie jest to teren zamknięty, a taka nauka każdemu się przyda – dodaje wicedyrektor. 

Zalety Miasteczka Ruchu Drogowego wymienia także Iwona Buczkowska, nauczyciel techniki w szkole w Kunowie. 

Na terenie kunowskiego miasteczka ruchu drogowego dzieci uczą się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dzięki temu, że mamy tak świetny obiekt, możemy trenować do woli różne manewry drogowe, a przy tym wszyscy są zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za tę możliwość,  bo miasteczko  ułatwia nam pracę na lekcjach, zdobycie karty rowerowej, a przy okazji mamy gdzie trenować. To najlepsza z  pomocy dla każdego nauczyciela w szkole – tłumaczy Iwona Buczkowska.

Aleksander Kamiński, uczeń klasy 5a dodaje, że dzięki Miasteczku Ruchu Drogowego czuje się bezpieczniej. Tutaj bowiem poznaje znaki, którymi będzie musiał kierować się jako rowerzysta, a w przyszłości także kierowca.

– Bardzo podoba mi się na terenie miasteczka. Można się nauczyć różnych znaków, a szczególnie poruszania po drodze. W prawdziwym ruchu drogowym  nieraz są znaki ustąp pierwszeństwa. Trzeba wiedzieć kiedy się zatrzymać lub kiedy mamy pierwszeństwo i możemy przejechać – podsumowuje uczeń. 

Miasteczka Ruchu Drogowego, współfinansowane przez WORD wpływają na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Gminy Waśniów i Bodzechów z dotacjami na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this