Znajdź nas na

FAKTY

Zaufała oszustowi! Straciła blisko 90 000 zł!

Pomimo szerokiej akcji profilaktycznej, wciąż zdarzają się przypadki oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Wczoraj (środa, 5 maja) 78-latka straciła blisko 90 000 złotych i tylko dzięki reakcji pracowników banku nie przekazała przestępcom kolejnych pieniędzy.

Zdjęcie ilustracyjne

Ostrowieccy policjanci wciąż ostrzegają przed oszustami, żerującymi na ufności osób starszych i samotnych. Metody ich działania są bardzo podobna. Najczęściej nawiązują z ofiarą kontakt telefoniczny, podają się za członka rodziny czy też za funkcjonariusza policji. Zdarza się, że „rzekomy krewny” z różnych powodów, nagle, potrzebuje pieniędzy. Często przekazana lub przelana na wskazany rachunek kwota ma uchronić członka rodziny przed kłopotami. Fałszywy policjant informuje, że oszczędności seniora są zagrożone. Uchronić je można tylko przekazując „funkcjonariuszowi”. Scenariusz obu sytuacji ma takie samo zakończenie – senior traci na zawsze swoje pieniądze, pada ofiarą oszusta.

– Wczoraj na terenie powiatu ostrowieckiego po raz kolejny doszło do oszustwa, właśnie metodą na „policjanta”. Kobieta dała wiarę osobie podszywającej się pod funkcjonariusza CBŚ w wyniku czego mieszkanka miasta straciła oszczędności i biżuterię o łącznej wartości przekraczającej 88 000 złotych – wyjaśnia Rafał Dobrowolski z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. 

Część pieniędzy wraz z biżuterią, zgodnie ze wskazówkami oszustów, zapakowała i wyrzuciła przez okno, tam czekał na nie fałszywy funkcjonariusz. Po kolejną kwotę 78-latka wybrała się do banku. Wypłaciła w placówce około 30 000 złotych i pozostawiła we wskazanym miejscu. 

– Oszuści nie odpuszczali. Przekonali seniorkę by znów odwiedziła bank, jednak jego pracownik nabrał podejrzeń. Tylko dzięki dobrej reakcji obsługi placówki udało się uchronić 78-latkę przed stratą kolejnych pieniędzy. Ostatecznie nie wypłacono reszty oszczędności, a całą sprawę za namową pracownika banku zgłoszono na policję – podsumowuje Rafał Dobrowolski. 

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad: gdy ktoś do ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem; nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła, pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom; jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce; w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom policję, mundurowi sprawdzą każdy taki sygnał; funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń powiadomcie Policję dzwoniąc na numer 112.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this